7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe w całej Polsce. Liczy się każdy głos. Dlatego tak ważne jest, by znać wszystkie możliwości wzięcia udziału w głosowaniu. Głosowanie korespondencyjne jest jedną z nich.
W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić swoje dane, które są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców. Jeżeli okaże się, że adres miejsca, pod którym mamy oddać głos, jest nieaktualny, można złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla aktualnego stałego zamieszkania. Zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłosić do dnia 25 marca 2024 r. komisarzowi wyborczemu w Warszawie.
Kto może głosować korespondencyjnie?
W wyborach można głosować korespondencyjnie, jeżeli wyborca spełnia choć jeden z następujących warunków: - jest osobą niepełnosprawną o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; - w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych; najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.
Pakiet wyborczy zostanie dostarczony do skrzynki pocztowej wyborcy, zgodnie ze wskazanym adresem, przez pracowników Poczty Polskiej. Po oddaniu głosu kopertę zwrotną należy wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie dzielnicy m.st. Warszawy lub w dniu wyborów osobiście dostarczyć do obwodowej komisji wyborczej.
Jeśli ktoś nie jest zameldowany
Każdy, kto stale mieszka w Warszawie, ale nie jest zameldowany na pobyt stały, też ma prawo do głosu w stolicy. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek. W dniach 25-28 marca 2024 r. wydłużone będą godziny pracy urzędu w sprawach wyborczych (8.00-18.00).
Wniosek, wraz załącznikami, można złożyć przez Internet (potrzebny profil zaufany) lub osobiście w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Dzielnicy m.st. Warszawy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkiwania, a w przypadku wyborcy niezameldowanego, ze względu na miejsce stałego przebywania.
W wyborach samorządowych swój głos można oddać tylko na terenie kraju.
Głosowanie przez pełnomocnika
Głosowanie to powstało z myślą o osobach, które z racji wieku (najpóźniej w dniu głosowania ukończone 60 lat) lub niepełnosprawności (o znacznym lub umiarkowanym stopniu) nie mogą samodzielnie udać się w dniu wyborów do lokalu wyborczego.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania możesz złożyć do 29 marca 2024 r. w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Dzielnicy m.st. Warszawy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkiwania.
Transport do lokali wyborczych
Osoby z niepełnosprawnościami poruszające się na wózkach mogą zgłaszać potrzebę przewozu specjalistycznego od 25 marca do 4 kwietnia 2024 r. w godz. od 8.00 do 16.00 pod numerami telefonów (22) 298 59 00 lub 720 915 300 lub na adres mailowy: bus@specjaltrans.pl.Transport samochodami dostosowanymi do przewozu osób na wózkach będzie realizowany przez firmę Usługi Transportowe Marek Włastowski.
Szczegóły dostępne na stronie Warszawa19115.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Shutterstock