Trzaskowski odebrał Soszyńskiemu nadzór nad drogami

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszu
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook
wideo 2/9
Rafał Trzaskowski/FacebookRafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszu

Krytykowany za blokowanie zmian poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów wiceprezydent Robert Soszyński stracił nadzór nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu. Prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował, że zadania te przejmie jego inny zastępca - Michał Olszewski, który odpowiada między innymi za architekturę i fundusze europejskie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zmiany w ratuszu zostały wprowadzone zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego z 3 lutego 2020 roku. Dotyczą one obszarów, za które będzie odpowiadał sam prezydent oraz jego zastępcy i dyrektorzy-koordynatorzy. Jedną ze zmian jest objęcie przez Rafała Trzaskowskiego nadzoru nad Biurem Marketingu Miasta, podlegającym wcześniej wiceprezydentce Aldonie Machnowskiej-Górze.

Nowe zadania Olszewskiego

Nadzór nad stołecznymi drogami i komunikacją miejską przejmie wiceprezydent Michał Olszewski. Zgodnie z nowym zarządzeniem będzie odpowiedzialny za Biuro Polityki Mobilności i Transportu, do którego zadań należy między innymi opiniowanie projektów modernizacji warszawskich ulic i koordynowanie przebiegu prac. Podlegają pod nie takie jednostki jak Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego czy Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Od efektów pracy biura zależy na przykład przyszłość zapowiadanego przez prezydenta Trzaskowskiego pakietu zmian w centrum, które ma stać się bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Przypomnijmy, że w planach jest między innymi budowa naziemnych przejść na rondzie Dmowskiego, nowa ścieżka rowerowa na Marszałkowskiej czy metamorfoza placu Pięciu Rogów.

Nowe centrum według Rafała Trzaskowskiego

Marszałkowska ma być salonem Warszawy
Marszałkowska ma być salonem Warszawy
wideo 2/5

Biuro Mobilności zajmuje się też zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, pod jego pieczą jest więc pakiet zmian obiecywanych przez prezydenta po tragicznym potrąceniu młodego mężczyzny na Sokratesa. Mówił on wtedy między innymi o przebudowie feralnej ulicy oraz wprowadzeniu strefy Tempo 30 na każdym osiedlu, budowie rond czy też doświetlaniu i audytach przejść dla pieszych. Jak dowiadujemy się dziś w ZDM, projekt przebudowy Sokratesa jest nadal opiniowany w ratuszu.

Wiceprezydent Olszewski odpowiada nadal za architekturę i planowanie przestrzenne, gospodarkę odpadami oraz fundusze europejskie i politykę rozwoju.

Hamulcowy zmian

Dotychczas BPMiT nadzorował wiceprezydent Robert Soszyński. W oczach aktywistów miejskich uchodził on za hamulcowego projektów zmierzających do poprawy sytuacji pieszych i rowerzystów. Zwłaszcza stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zarzucało mu opieszałość we wdrażaniu zmian i krytykowało go za podejście, które - ich zdaniem - hołduje komfortowi kierowców, a nadrzędnym celem jest przepustowość. Koronnym dowodem mają tu być projekty zmian na Kondratowicza czy przejść dla pieszych wokół ronda Dmowskiego, które na długie miesiące utknęły w Biurze Mobilności, gdzie oficjalnie były "konsultowane i analizowane".

W ramach zmian wiceprezydent Soszyński przejmie Biuro Geodezji i Katastru, które wcześniej było pod nadzorem Michała Olszewskiego. Kilka miesięcy temu, po dymisji Pawła Rabieja, Robertowi Soszyńskiemu przydzielono także sprawy reprywatyzacji (Biuro Spraw Dekretowych). Nadal podlegają mu też Biuro Infrastruktury oraz Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa.

O powód roszad kompetencyjnych zapytaliśmy rzeczniczkę ratusza Karolinę Gałecką. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Człowiek Kierwińskiego

Zdaniem "Gazety Stołecznej", która w czwartek rano opisała zmiany w ratuszu, może za nimi stać chęć Trzaskowskiego do zwiększenia autonomii w strukturach Platformy Obywatelskiej. W tekście wskazano, że wiceprezydent Soszyński był osobą wyznaczoną do ratusza przez sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego.

"Okrojenie jego kompetencji i wzmocnienie Olszewskiego, który nie należy do partii, to kolejny ruch Trzaskowskiego dystansujący go od Platformy. Jesienią, po zdymisjonowaniu wiceprezydenta Pawła Rabieja, odrzucił propozycję partii, by na to stanowisko wywindować Włodzimierza Karpińskiego, byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL. Trzaskowski dał ten fotel Aldonie Machnowskiej, swojej bliskiej współpracowniczce. Kolejna roszada w ratuszu może więc świadczyć o tym, że ekipa Trzaskowskiego powoli szykuje się już do kolejnych wyborów" - spekuluje "Stołeczna".

Inwestycyjne przyspieszenie

Oficjalnie zmiany w podziale kompetencji mają związek z "realizacją obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego". Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka podkreśliła, że na początku kadencji prezydent skupił się na edukacji, budowie szkół i przedszkoli. Jak wyliczyła powstało ich odpowiednio dziewięć i 15, a kolejnych kilkanaście placówek jest w budowie.

- Następnym znaczącym projektem, do którego realizacji zobowiązał się prezydent jest Nowe Centrum Warszawy. Część jego założeń udało nam się już zrealizować, ale przed nami jeszcze wiele ważnych zadań. Ten projekt nie oznacza wyłącznie zmian związanych z drogownictwem, nowych ulic i chodników. Wiąże się też z funkcją przestrzenną i jej planowaniem. Dlatego, żeby przyspieszyć obieg dokumentów oraz proces realizacyjny, zapadła decyzja o przekazaniu nadzoru nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu wiceprezydentowi Olszewskiemu, który odpowiada również za architekturę i planowanie przestrzenne - wyjaśniła Gałecka. 

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości