Trzaskowski odebrał Soszyńskiemu nadzór nad drogami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszu
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook
wideo 2/9
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook

Krytykowany za blokowanie zmian poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów wiceprezydent Robert Soszyński stracił nadzór nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu. Prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował, że zadania te przejmie jego inny zastępca - Michał Olszewski, który odpowiada między innymi za architekturę i fundusze europejskie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zmiany w ratuszu zostały wprowadzone zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego z 3 lutego 2020 roku. Dotyczą one obszarów, za które będzie odpowiadał sam prezydent oraz jego zastępcy i dyrektorzy-koordynatorzy. Jedną ze zmian jest objęcie przez Rafała Trzaskowskiego nadzoru nad Biurem Marketingu Miasta, podlegającym wcześniej wiceprezydentce Aldonie Machnowskiej-Górze.

Nowe zadania Olszewskiego

Nadzór nad stołecznymi drogami i komunikacją miejską przejmie wiceprezydent Michał Olszewski. Zgodnie z nowym zarządzeniem będzie odpowiedzialny za Biuro Polityki Mobilności i Transportu, do którego zadań należy między innymi opiniowanie projektów modernizacji warszawskich ulic i koordynowanie przebiegu prac. Podlegają pod nie takie jednostki jak Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego czy Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Od efektów pracy biura zależy na przykład przyszłość zapowiadanego przez prezydenta Trzaskowskiego pakietu zmian w centrum, które ma stać się bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Przypomnijmy, że w planach jest między innymi budowa naziemnych przejść na rondzie Dmowskiego, nowa ścieżka rowerowa na Marszałkowskiej czy metamorfoza placu Pięciu Rogów.

Nowe centrum według Rafała Trzaskowskiego

Marszałkowska ma być salonem Warszawy
Marszałkowska ma być salonem Warszawy
wideo 2/5

Biuro Mobilności zajmuje się też zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, pod jego pieczą jest więc pakiet zmian obiecywanych przez prezydenta po tragicznym potrąceniu młodego mężczyzny na Sokratesa. Mówił on wtedy między innymi o przebudowie feralnej ulicy oraz wprowadzeniu strefy Tempo 30 na każdym osiedlu, budowie rond czy też doświetlaniu i audytach przejść dla pieszych. Jak dowiadujemy się dziś w ZDM, projekt przebudowy Sokratesa jest nadal opiniowany w ratuszu.

Wiceprezydent Olszewski odpowiada nadal za architekturę i planowanie przestrzenne, gospodarkę odpadami oraz fundusze europejskie i politykę rozwoju.

Hamulcowy zmian

Dotychczas BPMiT nadzorował wiceprezydent Robert Soszyński. W oczach aktywistów miejskich uchodził on za hamulcowego projektów zmierzających do poprawy sytuacji pieszych i rowerzystów. Zwłaszcza stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zarzucało mu opieszałość we wdrażaniu zmian i krytykowało go za podejście, które - ich zdaniem - hołduje komfortowi kierowców, a nadrzędnym celem jest przepustowość. Koronnym dowodem mają tu być projekty zmian na Kondratowicza czy przejść dla pieszych wokół ronda Dmowskiego, które na długie miesiące utknęły w Biurze Mobilności, gdzie oficjalnie były "konsultowane i analizowane".

W ramach zmian wiceprezydent Soszyński przejmie Biuro Geodezji i Katastru, które wcześniej było pod nadzorem Michała Olszewskiego. Kilka miesięcy temu, po dymisji Pawła Rabieja, Robertowi Soszyńskiemu przydzielono także sprawy reprywatyzacji (Biuro Spraw Dekretowych). Nadal podlegają mu też Biuro Infrastruktury oraz Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa.

O powód roszad kompetencyjnych zapytaliśmy rzeczniczkę ratusza Karolinę Gałecką. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Człowiek Kierwińskiego

Zdaniem "Gazety Stołecznej", która w czwartek rano opisała zmiany w ratuszu, może za nimi stać chęć Trzaskowskiego do zwiększenia autonomii w strukturach Platformy Obywatelskiej. W tekście wskazano, że wiceprezydent Soszyński był osobą wyznaczoną do ratusza przez sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego.

"Okrojenie jego kompetencji i wzmocnienie Olszewskiego, który nie należy do partii, to kolejny ruch Trzaskowskiego dystansujący go od Platformy. Jesienią, po zdymisjonowaniu wiceprezydenta Pawła Rabieja, odrzucił propozycję partii, by na to stanowisko wywindować Włodzimierza Karpińskiego, byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL. Trzaskowski dał ten fotel Aldonie Machnowskiej, swojej bliskiej współpracowniczce. Kolejna roszada w ratuszu może więc świadczyć o tym, że ekipa Trzaskowskiego powoli szykuje się już do kolejnych wyborów" - spekuluje "Stołeczna".

Inwestycyjne przyspieszenie

Oficjalnie zmiany w podziale kompetencji mają związek z "realizacją obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego". Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka podkreśliła, że na początku kadencji prezydent skupił się na edukacji, budowie szkół i przedszkoli. Jak wyliczyła powstało ich odpowiednio dziewięć i 15, a kolejnych kilkanaście placówek jest w budowie.

- Następnym znaczącym projektem, do którego realizacji zobowiązał się prezydent jest Nowe Centrum Warszawy. Część jego założeń udało nam się już zrealizować, ale przed nami jeszcze wiele ważnych zadań. Ten projekt nie oznacza wyłącznie zmian związanych z drogownictwem, nowych ulic i chodników. Wiąże się też z funkcją przestrzenną i jej planowaniem. Dlatego, żeby przyspieszyć obieg dokumentów oraz proces realizacyjny, zapadła decyzja o przekazaniu nadzoru nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu wiceprezydentowi Olszewskiemu, który odpowiada również za architekturę i planowanie przestrzenne - wyjaśniła Gałecka. 

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl