Trzaskowski odebrał Soszyńskiemu nadzór nad drogami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszu
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook
wideo 2/9
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook

Krytykowany za blokowanie zmian poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów wiceprezydent Robert Soszyński stracił nadzór nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu. Prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował, że zadania te przejmie jego inny zastępca - Michał Olszewski, który odpowiada między innymi za architekturę i fundusze europejskie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zmiany w ratuszu zostały wprowadzone zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego z 3 lutego 2020 roku. Dotyczą one obszarów, za które będzie odpowiadał sam prezydent oraz jego zastępcy i dyrektorzy-koordynatorzy. Jedną ze zmian jest objęcie przez Rafała Trzaskowskiego nadzoru nad Biurem Marketingu Miasta, podlegającym wcześniej wiceprezydentce Aldonie Machnowskiej-Górze.

Nowe zadania Olszewskiego

Nadzór nad stołecznymi drogami i komunikacją miejską przejmie wiceprezydent Michał Olszewski. Zgodnie z nowym zarządzeniem będzie odpowiedzialny za Biuro Polityki Mobilności i Transportu, do którego zadań należy między innymi opiniowanie projektów modernizacji warszawskich ulic i koordynowanie przebiegu prac. Podlegają pod nie takie jednostki jak Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego czy Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Od efektów pracy biura zależy na przykład przyszłość zapowiadanego przez prezydenta Trzaskowskiego pakietu zmian w centrum, które ma stać się bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Przypomnijmy, że w planach jest między innymi budowa naziemnych przejść na rondzie Dmowskiego, nowa ścieżka rowerowa na Marszałkowskiej czy metamorfoza placu Pięciu Rogów.

Nowe centrum według Rafała Trzaskowskiego

Marszałkowska ma być salonem Warszawy
Marszałkowska ma być salonem Warszawy
wideo 2/5

Biuro Mobilności zajmuje się też zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, pod jego pieczą jest więc pakiet zmian obiecywanych przez prezydenta po tragicznym potrąceniu młodego mężczyzny na Sokratesa. Mówił on wtedy między innymi o przebudowie feralnej ulicy oraz wprowadzeniu strefy Tempo 30 na każdym osiedlu, budowie rond czy też doświetlaniu i audytach przejść dla pieszych. Jak dowiadujemy się dziś w ZDM, projekt przebudowy Sokratesa jest nadal opiniowany w ratuszu.

Wiceprezydent Olszewski odpowiada nadal za architekturę i planowanie przestrzenne, gospodarkę odpadami oraz fundusze europejskie i politykę rozwoju.

Hamulcowy zmian

Dotychczas BPMiT nadzorował wiceprezydent Robert Soszyński. W oczach aktywistów miejskich uchodził on za hamulcowego projektów zmierzających do poprawy sytuacji pieszych i rowerzystów. Zwłaszcza stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zarzucało mu opieszałość we wdrażaniu zmian i krytykowało go za podejście, które - ich zdaniem - hołduje komfortowi kierowców, a nadrzędnym celem jest przepustowość. Koronnym dowodem mają tu być projekty zmian na Kondratowicza czy przejść dla pieszych wokół ronda Dmowskiego, które na długie miesiące utknęły w Biurze Mobilności, gdzie oficjalnie były "konsultowane i analizowane".

W ramach zmian wiceprezydent Soszyński przejmie Biuro Geodezji i Katastru, które wcześniej było pod nadzorem Michała Olszewskiego. Kilka miesięcy temu, po dymisji Pawła Rabieja, Robertowi Soszyńskiemu przydzielono także sprawy reprywatyzacji (Biuro Spraw Dekretowych). Nadal podlegają mu też Biuro Infrastruktury oraz Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa.

O powód roszad kompetencyjnych zapytaliśmy rzeczniczkę ratusza Karolinę Gałecką. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Człowiek Kierwińskiego

Zdaniem "Gazety Stołecznej", która w czwartek rano opisała zmiany w ratuszu, może za nimi stać chęć Trzaskowskiego do zwiększenia autonomii w strukturach Platformy Obywatelskiej. W tekście wskazano, że wiceprezydent Soszyński był osobą wyznaczoną do ratusza przez sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego.

"Okrojenie jego kompetencji i wzmocnienie Olszewskiego, który nie należy do partii, to kolejny ruch Trzaskowskiego dystansujący go od Platformy. Jesienią, po zdymisjonowaniu wiceprezydenta Pawła Rabieja, odrzucił propozycję partii, by na to stanowisko wywindować Włodzimierza Karpińskiego, byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL. Trzaskowski dał ten fotel Aldonie Machnowskiej, swojej bliskiej współpracowniczce. Kolejna roszada w ratuszu może więc świadczyć o tym, że ekipa Trzaskowskiego powoli szykuje się już do kolejnych wyborów" - spekuluje "Stołeczna".

Inwestycyjne przyspieszenie

Oficjalnie zmiany w podziale kompetencji mają związek z "realizacją obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego". Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka podkreśliła, że na początku kadencji prezydent skupił się na edukacji, budowie szkół i przedszkoli. Jak wyliczyła powstało ich odpowiednio dziewięć i 15, a kolejnych kilkanaście placówek jest w budowie.

- Następnym znaczącym projektem, do którego realizacji zobowiązał się prezydent jest Nowe Centrum Warszawy. Część jego założeń udało nam się już zrealizować, ale przed nami jeszcze wiele ważnych zadań. Ten projekt nie oznacza wyłącznie zmian związanych z drogownictwem, nowych ulic i chodników. Wiąże się też z funkcją przestrzenną i jej planowaniem. Dlatego, żeby przyspieszyć obieg dokumentów oraz proces realizacyjny, zapadła decyzja o przekazaniu nadzoru nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu wiceprezydentowi Olszewskiemu, który odpowiada również za architekturę i planowanie przestrzenne - wyjaśniła Gałecka. 

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl