Wymiana parkomatów nastąpi w przyszłym roku - zapowiada Zarząd Dróg Miejskich. Drogowcy chcą ją jednak poprzedzić konsultacjami rynkowymi, aby porównać "oczekiwania z możliwościami rynku".
"Strefa płatnego parkowania w Warszawie ciągle się rozwija. W przyszłym roku czeka nas wymiana parkomatów na nowe maszyny. Zanim ogłosimy przetarg, organizujemy wstępne konsultacje rynkowe, aby porównać nasze oczekiwania z możliwościami rynku. Chcemy, aby sprzęt był nowoczesny i odpowiadał na obecne oraz przyszłe potrzeby" - przekazał w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich.
Konsultacje mają pomóc też w wypracowaniu najlepszych rozwiązań dla dostawy, montażu, uruchomienia oraz pełnienia funkcji operatora parkomatów do obsługi Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.
"Parkomaty wciąż są chętnie używane"
Jeszcze w 2018 roku płatności za parking przy pomocy aplikacji mobilnych stanowiły zaledwie 21 procent - przypomina ZDM. Przez ostatnie 4 lata sporo jednak się zmieniło. W 2022 roku ich udział wyniósł już 40 procent. Oznacza to prawie dwukrotny wzrost. "Z jednej strony strefa się rozszerza, więc parkomatów przybywa, ale z drugiej, znaczenie opłat mobilnych stale rośnie, więc zagęszczenie parkomatów używanych do płacenia gotówką czy kartą będzie systematycznie spadać" - czytamy w komunikacie ZDM.
Drogowcy podkreślają jednocześnie, że parkomaty wciąż są chętnie używane przez kierowców, więc nie zamierzają z nich rezygnować. "Pewne jest jednak, że w kolejnych latach nie będziemy potrzebowali ich tak dużo, jak dotychczas. Zwłaszcza płatność bilonem szybko traci na popularności – jeszcze kilka lat temu była to główna metoda płatności, dziś korzysta z niej ledwie 17 procent kierowców" - dodano.
Niezawodny i wygodny
Najstarsze parkomaty, które stoją na ulicach Warszawy, mają ograniczone możliwości, a jak wskazał ZDM, oczekiwania kierowców co do ich funkcjonalności stale rosną. Dlatego drogowcy chcą, by nowe urządzenie im sprostały.
Jak podkreślili w komunikacie, sprzęt powinien być niezawodny i szybki, a także wygodny w użyciu. "Chcemy też, aby umożliwiał różne rozwiązania, które być może w przyszłości pojawią się w strefie. Zwrócimy uwagę m.in. na to, czy maszyny będą miały możliwość ustalania dynamicznych stawek opłat – w różne dni czy pory dnia. Chcielibyśmy sprawdzić możliwość zróżnicowania stawek dla różnych użytkowników, np. dla warszawiaków i turystów" - tłumaczy ZDM.
Kto może się zgłosić?
Zarząd Dróg Miejskich przekazał, że do wstępnych konsultacji rynkowych zostaną zaproszone firmy, które posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie produkcji parkomatów, montażu oraz ich serwisu, prowadzenia obsługi strefy przez okres minimum 24 miesięcy, wdrożenia zaawansowanych systemów technologii informatycznych oraz kontroli wnoszenia i poboru opłat za postój pojazdów.
"Uczestnik musi dołączyć do wniosku broszury informacyjne, certyfikaty, referencje lub inne informacje techniczne, które pozwolą na wstępną weryfikację. W wyjątkowych sytuacjach możemy dopuścić do udziału w konsultacjach rynkowych firmy niespełniające niektórych warunków, o ile wykażą, że posiadają szczególnie istotne informacje, przydatne w konsultacjach" - poinformowano.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM