Zajmowali się nielegalną dystrybucją kluczy aktywacyjnych do produktów Microsoft. "Sprzedali je za łączną kwotę 4 milionów złotych"

Zajmowali się nielegalną dystrybucją kluczy aktywacyjnych do produktów Microsoft (zdjęcie ilustracyjne)
Zajmowali się nielegalną dystrybucją kluczy aktywacyjnych do produktów Microsoft (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: Eugenio Marongiu/Shutterstock

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Jak podaje, zajmowali się oni nielegalną dystrybucją kluczy aktywacyjnych do produktów Microsoft. Z materiałów śledztwa wynika, że sprzedali je za łączną kwotę około 4 milionów złotych. U jednego z oskarżonych znaleziono amunicję i substancje wybuchowe.

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną dystrybucją kluczy aktywacyjnych do produktów Microsoft - poinformowała we wtorek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Warszawie. Dotyczy on ośmiu osób. Są one podejrzane o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu rozpowszechnianie bez uprawnień kluczy aktywacyjnych do produktów firmy Microsoft, w tym programów Windows 7, Windows 8.1, Windows 10, pakietów Microsoft Office 2013 i 2016 i 2019 m.in. za pomocą internetowej platformy sprzedażowej oraz ich rozpowszechnianie od listopada 2015 roku do listopada 2019 roku w Warszawie, innych miastach na terenie Polski, a także poza granicami kraju.

Prokuratura zarzuciła też członkom grupy "pranie brudnych pieniędzy" w kwocie około 6 milionów złotych, oznaczanie towarów podrobionymi znakami firmy Microsoft oraz wprowadzanie ich do obrotu.

Na sprzedaży zarobili łącznie 4 miliony złotych

- Sprzedaż odbywała się za pomocą aukcji oraz opcji "kup teraz" i polegała na wylicytowaniu aukcji lub opłaty wskazanej w opcji "kup teraz", a następnie dokonaniu opłaty. Opisy zawarte w aukcjach oraz niskie ceny od 39 do 149 złotych zachęcały do zakupów i tym samym generowały ogromne zyski dla sprzedających. Po otrzymaniu opłaty sprzedający przesyłał klucz aktywacyjny wraz z adresem strony internetowej www.microsoft.com, z której pobierany był obraz ISO konkretnego programu, którego aktywacja możliwa była za pomocą wylicytowanego klucza - poinformowała rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Dodała, że z materiałów śledztwa wynika, że oskarżeni sprzedali klucze aktywacyjne za łączną kwotę około 4 milionów złotych, czym spowodowali straty u pokrzywdzonego w kwocie przekraczającej 174 miliony złotych.

Znaleziono amunicję i substancje wybuchowe

- Podczas wykonywanych w toku śledztwa przeszukań u jednego z oskarżonych ujawniono i zabezpieczono nielegalnie posiadaną amunicję, kilkadziesiąt sztuk, a także substancje i przyrządy wybuchowe, takie jak ładunki trotylowe, zapalnik stosowany do uzbrajania granatów ręcznych, granat łzawiący oraz półprodukty do budowy przyrządów wybuchowych określanych potocznie mianem "bomb rurowych", a także prekursory materiałów wybuchowych - podała Skrzyniarz.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów. - W toku postępowania przygotowawczego stosowane były wobec nich środki zapobiegawcze, w tym tymczasowe aresztowanie. Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karami pozbawienia wolności nawet do 10 lat - wyjaśniła Skrzyniarz.

Przeczytaj także: Oferowali kwatery, które nie istniały. 422 zarzuty dla siedmiu podejrzanych, 212 poszkodowanych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili siedmiu podejrzanych o oszustwa
Źródło: policja
Czytaj także: