Głównym punktem trasy, którą będą poruszać się rowerzyści, będzie rondo Dmowskiego, na którym pojawią się aż cztery razy. Przejazd rozpocznie się na placu Zamkowym.
Warszawska Masa Krytyczna. 23-kilometrowa trasa
Stamtąd o godzinie 19 rowerzyści wyruszą na blisko 23-kilometrową trasę ulicami Miodową i Senatorską do placu Teatralnego. Następnie Senatorską, placem Bankowym, Andersa, Mickiewicza, na plac Wilsona, ulice Mickiewicza i Andersa, plac Bankowy, Marszałkowską, po raz pierwszy do ronda Dmowskiego.
Stąd Alejami Jerozolimskimi przez rondo Czterdziestolatka do placu Starynkiewicza, znowu Alejami Jerozolimskimi do ronda Czterdziestolatka i ponownie na rondo Dmowskiego. Następnie Marszałkowską najpierw jedną, a po zawróceniu drugą stroną placu Konstytucji na rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a mostem i aleją Poniatowskiego do ronda Waszyngtona.
Tu zawrotka w kierunku alei i mostu Poniatowskiego, Alej Jerozolimskich, na rondo de Gaulle’a, i po raz ostatni na rondo Dmowskiego. Dalsza trasa poprowadzi Marszałkowską, placem Bankowym, Senatorską przez plac Teatralny do Senatorskiej, Miodowej i na metę na placu Zamkowym. Przejazd zakończy się około godziny 21.
"Życie w mieście bez samochodu jest możliwe"
Jak opisują organizatorzy akcji, trasa przejazdu wiedzie głównymi ulicami stolicy, "wciąż pozbawionymi infrastruktury dla rowerzystów".
"Kompleksowe rozwiązanie kwestii rowerowych w Śródmieściu to klucz do dalszego rozwoju ruchu rowerowego w stolicy i przede wszystkim bezpieczeństwa rowerzystów. Owszem, widzimy zmiany wzdłuż Marszałkowskiej, w okolicach ronda Dmowskiego i ronda de'Gaullea. Ale to jest niewystarczające!!! Trasa przejazdu przebiega również po Moście Poniatowskiego, z którym rowerzyści mają ogromny problem. O rozwiązanie tego problemu Warszawska Masa Krytyczna zabiega podczas każdych rozmów z władzami Warszawy" - piszą na Facebooku.
"Celem przejazdu jest pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze; upowszechnienie informacji o pozytywnych skutkach używania roweru; upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu; kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych" - dodają.
Utrudnienia w ruchu i komunikacji
Przejazd cyklistów będzie zabezpieczała policja. "Na ulicach, którymi będą przejeżdżali, mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu i utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej" - poinformował stołeczny ratusz.
Autorka/Autor: kz/tok
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl