Dwie godziny, cztery dzielnice. Wieczorem na ulice wyjadą rowerzyści 

Autor:
kz/tok
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Masa Krytyczna powróciła po ponad dwóch latach (materiał z 2019 roku)
Masa Krytyczna powróciła po ponad dwóch latach (materiał z 2019 roku)
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plMasa Krytyczna powróciła po ponad dwóch latach (materiał z 2019 roku)

W piątek wieczorem na stołeczne ulice wyjadą rowerzyści w ramach akcji Warszawskiej Masy Krytycznej. Cykliści wybrali trasę wiodącą przez cztery dzielnice. W ten sposób chcą przekonywać, że "życie bez samochodu w mieście jest możliwe". W związku z przejazdem będą utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Głównym punktem trasy, którą będą poruszać się rowerzyści, będzie rondo Dmowskiego, na którym pojawią się aż cztery razy. Przejazd rozpocznie się na placu Zamkowym.

Warszawska Masa Krytyczna. 23-kilometrowa trasa

Stamtąd o godzinie 19 rowerzyści wyruszą na blisko 23-kilometrową trasę ulicami Miodową i Senatorską do placu Teatralnego. Następnie Senatorską, placem Bankowym, Andersa, Mickiewicza, na plac Wilsona, ulice Mickiewicza i Andersa, plac Bankowy, Marszałkowską, po raz pierwszy do ronda Dmowskiego.

Stąd Alejami Jerozolimskimi przez rondo Czterdziestolatka do placu Starynkiewicza, znowu Alejami Jerozolimskimi do ronda Czterdziestolatka i ponownie na rondo Dmowskiego. Następnie Marszałkowską najpierw jedną, a po zawróceniu drugą stroną placu Konstytucji na rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a mostem i aleją Poniatowskiego do ronda Waszyngtona.

Tu zawrotka w kierunku alei i mostu Poniatowskiego, Alej Jerozolimskich, na rondo de Gaulle’a, i po raz ostatni na rondo Dmowskiego. Dalsza trasa poprowadzi Marszałkowską, placem Bankowym, Senatorską przez plac Teatralny do Senatorskiej, Miodowej i na metę na placu Zamkowym. Przejazd zakończy się około godziny 21.

Trasa piątkowego przejazdu rowerzystówWarszawska Masa Krytyczna

"Życie w mieście bez samochodu jest możliwe"

Jak opisują organizatorzy akcji, trasa przejazdu wiedzie głównymi ulicami stolicy, "wciąż pozbawionymi infrastruktury dla rowerzystów".

"Kompleksowe rozwiązanie kwestii rowerowych w Śródmieściu to klucz do dalszego rozwoju ruchu rowerowego w stolicy i przede wszystkim bezpieczeństwa rowerzystów. Owszem, widzimy zmiany wzdłuż Marszałkowskiej, w okolicach ronda Dmowskiego i ronda de'Gaullea. Ale to jest niewystarczające!!! Trasa przejazdu przebiega również po Moście Poniatowskiego, z którym rowerzyści mają ogromny problem. O rozwiązanie tego problemu Warszawska Masa Krytyczna zabiega podczas każdych rozmów z władzami Warszawy" - piszą na Facebooku.

"Celem przejazdu jest pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze; upowszechnienie informacji o pozytywnych skutkach używania roweru; upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu; kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych" - dodają.

Masa Krytyczna na ulicach Warszawy w roku 2022Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Utrudnienia w ruchu i komunikacji

Przejazd cyklistów będzie zabezpieczała policja. "Na ulicach, którymi będą przejeżdżali, mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu i utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej" - poinformował stołeczny ratusz.

Autor:kz/tok

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W środę, 29 listopada, w Sulejówku otwarty zostanie tunel, który zastąpi niewygodny przejazd przez torowisko w ciągu ulicy Piłsudskiego. Inwestycję za ponad 80 milionów złotych zrealizowali kolejarze, samorząd województwa mazowieckiego oraz miasto.

Mieszkańcy tej podwarszawskiej miejscowości odetchną z ulgą. Tunel pod torami gotowy do otwarcia

Mieszkańcy tej podwarszawskiej miejscowości odetchną z ulgą. Tunel pod torami gotowy do otwarcia

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Scena z Bohdanem Łazuką z filmu "Nie lubię poniedziałku" wracającym z weekendowego biesiadowania z korbą wetkniętą w tory tramwajowe przeszła do historii polskiego kina. "Ponad 52 lata później, w tym samym miejscu przekonywaliśmy do zejścia z torów pana Marcina, który zapewniał, że jest we własnym pokoju" - przekazali stołeczni strażnicy miejscy.

Zataczał się na torowisku, ale zapewniał, że jest we własnym pokoju

Zataczał się na torowisku, ale zapewniał, że jest we własnym pokoju

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
13 migrantów z sześciu krajów Azji i Afryki w naczepie tira

13 migrantów z sześciu krajów Azji i Afryki w naczepie tira

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali pięć osób, które miały zarabiać na nierządzie kobiet. - To małżeństwo wynajmujące lokale w Warszawie oraz trzej mężczyźni, którzy byli między innymi ochroniarzami - poinformowała mokotowska policja.

Zatrzymali pięć osób, w tym małżeństwo. Policja o "groźnych i przebiegłych przestępcach"

Zatrzymali pięć osób, w tym małżeństwo. Policja o "groźnych i przebiegłych przestępcach"

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa budowa ronda u zbiegu ulic Piastów Śląskich, Osmańczyka i Krasnodębskiego. W środę, 29 listopada, roboty wymuszą zmianę organizacji ruchu. Autobusy linii 201 zmienią trasę.

Budowa ronda na Bemowie, dwa miesiące utrudnień

Budowa ronda na Bemowie, dwa miesiące utrudnień

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 7 w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego przewróciła się ciężarówka, która przewoziła jabłka. W zdarzeniu brał udział także samochód osobowy. Kierowca ciężarówki był zakleszczony w pojeździe, trafił do szpitala. Są utrudnienia.

Ciężarówka z jabłkami przewróciła się na bok. Kierowca trafił do szpitala. Utrudnienia

Ciężarówka z jabłkami przewróciła się na bok. Kierowca trafił do szpitala. Utrudnienia

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

15-latek z Płońska (Mazowieckie) wybił szybę wiaty przystankowej w pobliskiej miejscowości. Policjantom tłumaczył, że chciał sprawdzić moc wiatrówki, pożyczonej od siostry. Straty oszacowano na 1300 złotych.

"Wiatrówkę pożyczył od siostry". Testował ją na szybie przystanku

"Wiatrówkę pożyczył od siostry". Testował ją na szybie przystanku

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lakierowane odpady z produkcji mebli spalano na Ursynowie w warsztacie stolarskim. W warsztacie samochodowym w tej samej dzielnicy spalono zużyty olej silnikowy. Interweniowali strażnicy miejscy.

"Siwy dym aż piekł w oczy". Spalali odpady z produkcji mebli

"Siwy dym aż piekł w oczy". Spalali odpady z produkcji mebli

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca ciężarówki wpadł do rowu przy trasie S7 w Żurominku (Mazowsze). Jak ustalili policjanci, jechał pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Pojawiło się nagranie z kolizji.

Tir poruszał się drogą ekspresową, nagle zjechał do rowu.

Tir poruszał się drogą ekspresową, nagle zjechał do rowu.

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery samochody najechały na siebie w pobliżu węzła Opacz. Jedna osoba została przetransportowana do szpitala. Są utrudnienia na S7 w kierunku Warszawy.

Najechały na siebie cztery samochody. Jedna osoba w szpitalu

Najechały na siebie cztery samochody. Jedna osoba w szpitalu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej żądają podwyżek. Dwa tygodnie temu przeprowadzili protest ostrzegawczy. Teraz znów siadają do rozmów z zarządem. Jeśli nie dojdą do porozumienia, czeka nas strajk generalny.

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Mediacje ostatniej szansy

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Mediacje ostatniej szansy

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

W Podkowie Leśnej (Mazowieckie) 45-latek zajechał skuterem drogę 13-letniej dziewczynce. Jak poinformowali policjanci, zażądał od niej pieniędzy i groził przemocą. Dziewczynka uciekła.

Podjechał skuterem do 13-latki i zażądał pieniędzy

Podjechał skuterem do 13-latki i zażądał pieniędzy

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina udaremniono próbę przemytu diamentów, szmaragdów i rubinów. Podróżna ukryła je w skarpetce. Wartość kamieni oszacowano na prawie milion złotych.

Diamenty, szmaragdy i rubiny ukryła w skarpetce

Diamenty, szmaragdy i rubiny ukryła w skarpetce

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wycieczka z Żor wracała z Warszawy na Śląsk. Autokar z dziećmi utknął w Kątach Węgierskich - miejscowości na północ od stolicy. Kierowca autobusu był badany w karetce.

Zmierzali na Śląsk, pojechali w przeciwnym kierunku. Autobus z dziećmi utknął w lesie

Zmierzali na Śląsk, pojechali w przeciwnym kierunku. Autobus z dziećmi utknął w lesie

Autor:
mg/ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Warszawska prokuratura umorzyła dwa postępowania w sprawie zachowania Jarosława Kaczyńskiego podczas październikowych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezes zniszczył tabliczkę na wieńcu pod pomnikiem ofiar, drugie zawiadomienie dotyczyło próby wyrwania telefonu mężczyźnie, który nagrywał wydarzenia na placu Piłsudskiego.

Prokuratura umorzyła postępowania wobec Jarosława Kaczyńskiego

Prokuratura umorzyła postępowania wobec Jarosława Kaczyńskiego

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl. RMF FM

Wyjątkowego pecha ma Ignacy Paderewski. Los dwóch pomysłów na upamiętnienie jednego z najwybitniejszych ojców naszej niepodległości jest wciąż niepewny. Prace remontowe nad planowanym od pięciu lat Muzeum Paderewskiego w Warszawie nawet nie ruszyły. A wokół Izby Pamięci Paderewskiego w Otwocku trwa polityczna awantura o wyprowadzanie przez PiS w ostatniej chwili pieniędzy z ministerstwa kultury.

W zabytkowej willi miało powstać Muzeum Paderewskiego. Remont nawet nie ruszył

W zabytkowej willi miało powstać Muzeum Paderewskiego. Remont nawet nie ruszył

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend w Wilanowie otwarto bezpłatną zimową atrakcję. "Bajeczna Górka" to zjeżdżalnia pontonowa otoczona świetlnym tunelem.

Zjazd na pontonie w tunelu ze światełek. "Bajeczna Górka" już otwarta

Zjazd na pontonie w tunelu ze światełek. "Bajeczna Górka" już otwarta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl