Dwie godziny, cztery dzielnice. Wieczorem na ulice wyjadą rowerzyści 

Masa Krytyczna (zdjęcie archiwalne)
Masa Krytyczna powróciła po ponad dwóch latach (materiał z 2019 roku)
Źródło: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
W piątek wieczorem na stołeczne ulice wyjadą rowerzyści w ramach akcji Warszawskiej Masy Krytycznej. Cykliści wybrali trasę wiodącą przez cztery dzielnice. W ten sposób chcą przekonywać, że "życie bez samochodu w mieście jest możliwe". W związku z przejazdem będą utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Głównym punktem trasy, którą będą poruszać się rowerzyści, będzie rondo Dmowskiego, na którym pojawią się aż cztery razy. Przejazd rozpocznie się na placu Zamkowym.

Warszawska Masa Krytyczna. 23-kilometrowa trasa

Stamtąd o godzinie 19 rowerzyści wyruszą na blisko 23-kilometrową trasę ulicami Miodową i Senatorską do placu Teatralnego. Następnie Senatorską, placem Bankowym, Andersa, Mickiewicza, na plac Wilsona, ulice Mickiewicza i Andersa, plac Bankowy, Marszałkowską, po raz pierwszy do ronda Dmowskiego.

Stąd Alejami Jerozolimskimi przez rondo Czterdziestolatka do placu Starynkiewicza, znowu Alejami Jerozolimskimi do ronda Czterdziestolatka i ponownie na rondo Dmowskiego. Następnie Marszałkowską najpierw jedną, a po zawróceniu drugą stroną placu Konstytucji na rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a mostem i aleją Poniatowskiego do ronda Waszyngtona.

Tu zawrotka w kierunku alei i mostu Poniatowskiego, Alej Jerozolimskich, na rondo de Gaulle’a, i po raz ostatni na rondo Dmowskiego. Dalsza trasa poprowadzi Marszałkowską, placem Bankowym, Senatorską przez plac Teatralny do Senatorskiej, Miodowej i na metę na placu Zamkowym. Przejazd zakończy się około godziny 21.

Trasa piątkowego przejazdu rowerzystów
Trasa piątkowego przejazdu rowerzystów
Źródło: Warszawska Masa Krytyczna

"Życie w mieście bez samochodu jest możliwe"

Jak opisują organizatorzy akcji, trasa przejazdu wiedzie głównymi ulicami stolicy, "wciąż pozbawionymi infrastruktury dla rowerzystów".

"Kompleksowe rozwiązanie kwestii rowerowych w Śródmieściu to klucz do dalszego rozwoju ruchu rowerowego w stolicy i przede wszystkim bezpieczeństwa rowerzystów. Owszem, widzimy zmiany wzdłuż Marszałkowskiej, w okolicach ronda Dmowskiego i ronda de'Gaullea. Ale to jest niewystarczające!!! Trasa przejazdu przebiega również po Moście Poniatowskiego, z którym rowerzyści mają ogromny problem. O rozwiązanie tego problemu Warszawska Masa Krytyczna zabiega podczas każdych rozmów z władzami Warszawy" - piszą na Facebooku.

"Celem przejazdu jest pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze; upowszechnienie informacji o pozytywnych skutkach używania roweru; upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu; kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych" - dodają.

Masa Krytyczna na ulicach Warszawy w roku 2022
Masa Krytyczna na ulicach Warszawy w roku 2022
Źródło: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Utrudnienia w ruchu i komunikacji

Przejazd cyklistów będzie zabezpieczała policja. "Na ulicach, którymi będą przejeżdżali, mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu i utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej" - poinformował stołeczny ratusz.

Czytaj także: