Najnowsze

"Nie dziwią nas ich postulaty". Ratusz liczy na porozumienie ze strażnikami miejskimi

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
straż miejskaStraż miejska (zdjęcie ilustracyjne)

Stołeczni strażnicy miejscy chcą podwyżek i dymisji komendanta. Jak przekazała rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza Monika Beuth-Lutyk, miasto rozumie postulaty strażników i zapewnia, że zostaną podjęte rozmowy. - Liczymy na porozumienie - stwierdziła.

Do stołecznego ratusza wpłynęło pismo, w którym strażnicy miejscy stawiają ultimatum prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu. Żądają podwyżek i dymisji komendanta straży miejskiej w Warszawie. Jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione do 18 grudnia, rozpoczną akcję protestacyjną.

- Nie dziwią nas postulaty strażników miejskich, rozumiemy je. Wszystko drożeje, rosną ceny prądu i gazu - przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza. - Jako miasto też jesteśmy w ciężkiej sytuacji. Planujemy cięcia w budżecie, które będą wynikiem Polskiego Ładu - dodała. Jednocześnie zaznaczyła, że miasto podejmie rozmowy ze strażnikami. - Liczymy na porozumienie ze strażnikami miejskimi. Będziemy o tym wspólnie rozmawiać - powiedziała Monika Beuth-Lutyk. Przypomniała też, że - jak wiadomo - strażnicy nie są jedyną grupą społeczną, która chce podwyżek.

Strażnicy grożą strajkiem

Warszawscy strażnicy napisali w piśmie o swojej katastrofalnej sytuacji finansowej i kadrowej. Żądają podniesienia miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego strażników o 1700 zł z wyrównaniem od września 2019 roku, a innych pracowników o 800 złotych brutto. Drugi ze stawianych warunków dotyczy dymisji stołecznego komendanta straży, który - ich zdaniem - jest odpowiedzialny za doprowadzenie do tej dramatycznej sytuacji.

Zgodnie z ustawą pracownicy korpusu służby cywilnej, a więc również strażnicy miejscy, objęci są całkowitym zakazem strajku. Mogą jednak brać udział w akcjach protestacyjnych, których przebieg nie zakłóca normalnego funkcjonowania urzędu. Strażnicy mogą zatem np. oflagować budynek, przyczepić specjalne odznaki, czy prowadzić tzw. strajk włoski, polegający na bardzo drobiazgowym wykonywaniu obowiązków służbowych, co powoduje blokadę działania służb. Ograniczenie prawa do strajku zostało wprowadzone ustawą z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Interwencje straży miejskiej

Strażnicy miejscy z Warszawy będą wrzucać do sieci zdjęcia źle zaparkowanych samochodów
Strażnicy miejscy z Warszawy będą wrzucać do sieci zdjęcia źle zaparkowanych samochodów
wideo 2/3

Straż miejska w Warszawie

Niedawno warszawska Straż Miejska obchodziła 30-lecie istnienia. W Warszawie zatrudnionych jest około 1400 strażników miejskich. Jak czytamy w ubiegłorocznym podsumowującym raporcie, operatorzy numeru alarmowego 986 w 2020 roku przyjęli 435 038 zgłoszeń, co oznacza, że strażnicy miejscy interweniowali około 1189 razy dziennie. 

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym ( 49 procent), bezpieczeństwa i porządku publicznego ( 29 procent), ochrony środowiska ( 15 procent), zwierząt (siedem procent). 

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: straż miejska

Pozostałe wiadomości