Całodobowy hostel interwencyjny dla osób LGBT+ poprowadzi Stowarzyszenie Lambda. Placówka zapewni schronienie osobom, które straciły dach nad głową, a także wsparcie psychologiczne oraz socjalne.
W połowie lutego wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra informowała , że Warszawa ogłosiła konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+. We wtorek przekazała, że placówkę poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa.
Hostel będzie działać całodobowo
"Miasto Stołeczne Warszawa jest miejscem otwartym, jest dla wszystkich. Chcemy, aby każdy miał równe prawa i szanse, czuł się tu dobrze i przede wszystkim bezpiecznie. Dziś zrobiliśmy kolejny ważny krok - rozstrzygnęliśmy konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+. Mieszkania treningowe poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa" – czytamy w jej wpisie umieszczonym w mediach społecznościowych.
Punkt - według zapowiedzi - ma zapewnić pomoc osobom, które znalazły się w skrajnej sytuacji i stały się bezdomne. "Placówka zapewni nie tylko bezpieczne schronienie osobom LGBT+, które straciły dach nad głową, ale także niezbędne wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne, aby mogły stanąć na własne nogi" – poinformowała wiceprezydentka.
Na stronie stowarzyszenia, po ogłoszeniu tej decyzji, przypomniano, że w latach 2015-2016 Lambda Warszawa, wspólnie z fundacją Trans-Fuzja, prowadziła pierwszy w Polsce hostel interwencyjny dla osób LGBT+. "Daliśmy schronienie dziesiątkom osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Cieszymy się, że znów będziemy mogli pomagać w ten sposób, ponieważ wiemy, jak bardzo potrzebne jest takie miejsce w Warszawie i jak wiele osób na nie czeka" – czytamy w komunikacie na stronie stowarzyszenia.
Deklaracje prezydenta
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał "Warszawską Deklarację LGBT+" w lutym 2019 roku. Dokument zakłada właśnie stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ oraz miejskiego mechanizmu szybkiej pomocy dla nich i edukację antydyskryminacyjną.
We wrześniu 2020 aktywiści zarzucali prezydentowi stolicy, że nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec społeczności LGBT+. "Zrealizowany został tylko jeden punkt Deklaracji: Rafał Trzaskowski objął patronatem Paradę Równości w 2019 roku i wziął w niej udział" – wytykali.
Aktywiści rozliczają ratusz z realizacji karty LGBT
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24