Miasto ogłosiło konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia dla osób LGBT+, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Pobyt będzie miał charakter interwencyjny i będzie trwał maksimum siedem dni.
Wcześniej o ogłoszeniu konkursu na powstanie takiej placówki informowało też stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Jak przypomniało, powstanie placówki będzie realizacją pierwszego punktu "Warszawskiej Deklaracji LGBT+" przygotowanej przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza i podpisanej w 2019 roku przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
Informację o hostelu interwencyjnym stowarzyszenie przyjęło z radością. - Cieszymy się, że wreszcie możemy pochwalić stronę miejską za wywiązanie się ze zobowiązań. Sytuacja osób LGBT+ w Polsce i w Warszawie jest naprawdę zbyt trudna, żeby obstawać przy fasadowych i czysto wizerunkowych działaniach – skomentował Hubert Sobecki, współprzewodniczący stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.
Maksimum trzy miesiące
W konkursie mogą startować organizacje pozarządowe. Dotyczy on "prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób o innej tożsamości psychoseksualnej".
- Musimy pomóc ofiarom przemocy, a czasami prześladowań ze względu na ich tożsamość psychoseksualną, które były zmuszone opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania, a także tym, które już są w kryzysie bezdomności. Organizacja pozarządowa, która wygra konkurs, będzie prowadziła w lokalu miejskim ośrodek, w którym osoby doświadczające przemocy, często bez środków do życia i pomocy bliskich, znajdą bezpieczne schronienie – wyjaśnia Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy odpowiedzialna m.in. za sprawy społeczne.
Wyłoniony w ramach konkursu oferent będzie prowadził mieszkania we wskazanym budynku, do którego zostanie ograniczony dostęp dla osób postronnych. Okres pobytu w mieszkaniu wynosi maksimum trzy miesiące. W warunkach konkursu jest zapisane udzielanie wszechstronnej pomocy i wsparcia psychologicznego.
- Pobyt w mieszkaniu będzie miał charakter interwencyjny. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa. Osoby o innej tożsamości psychoseksualnej, często bardzo młode, potrzebują takiej pomocy. Zgłaszają to organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą osobom w kryzysie bezdomności. Chcemy zapewnić wsparcie przede wszystkim w zapewnieniu schronienia i warunków do reintegracji społecznej i zawodowej – wyjaśnia Aldona Machnowska-Góra.
W pierwszej kolejności do placówki będą przyjmowane osoby ostatnio zameldowane w Warszawie. Pilotaż zadania potrwa od 1 kwietnia 2021 do 31 grudnia 2023 roku, a na jego realizację w pierwszym roku (razem z adaptacją lokalu) miasto przeznaczy ponad 260 tysięcy złotych.
Prezydent podpisał deklarację
Rafał Trzaskowski podpisał "Warszawską Deklarację LGBT+" w lutym 2019 roku. Celem przygotowanego przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza dokumentu jest poprawa sytuacji osób LGBT+ w stolicy. Dokument zakłada też właśnie stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ czy też uruchomienie miejskiego mechanizmu szybkiej pomocy dla nich oraz edukację antydyskryminacyjną.
We wrześniu 2020 aktywiści zarzucali prezydentowi stolicy, że nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec społeczności LGBT+. "Zrealizowany został tylko jeden punkt Deklaracji: Rafał Trzaskowski objął patronatem Paradę Równości w 2019 roku i wziął w niej udział" – wytykali.
Aktywiści rozliczają ratusz z realizacji karty LGBT
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock