Szykują się do remontu linii średnicowej. Aleje Jerozolimskie będą jak wielki wąwóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Średnica do remontu, Jerozolimskie zostaną rozkopane
Średnica do remontu, Jerozolimskie zostaną rozkopane
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Średnica do remontu, Jerozolimskie zostaną rozkopaneMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Widmo rozkopania centralnego odcinka Alej Jerozolimskich wisi nad Warszawą. Kolejarze muszą gruntownie wyremontować tunel i tory, co będzie się wiązać z całkowitym zamknięciem dla ruchu na śródmiejskiej arterii. - Między placem Zawiszy a Powiślem będzie wielki wąwóz - zapowiada obrazowo prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nie ma pewności, kiedy prace się rozpoczną, mimo to urzędnicy szczegółowo się do nich przygotowują.

Pierwsza kadencja Rafała Trzaskowskiego w fotelu prezydenta Warszawy dobiega końca. Jedną ze sztandarowych obietnic polityka były zmiany w centrum. Wyrwą w koncepcji są Aleje Jerozolimskie, a przeszkodą w ich ucywilizowaniu jest planowany od lat remont kolejowej linii średnicowej.

Aleje Jerozolimskie będą jak wielki wąwóz

Wielka modernizacja najbardziej obciążonej trasy kolejowej w Polsce będzie wykonywana prawdopodobnie metodą odkrywkową, co oznacza, że Aleje Jerozolimskie zostaną rozkopane, wręcz przestaną istnieć jako droga. Będą ogromnym wykopem. - Jeżeli chodzi o remont linii średnicowej, terminy bez przerwy się zmieniały. Mamy nowy rząd, który to analizuje, ale nie wyobrażam sobie, by od tych prac odstąpił - mówił podczas środowego spotkania z dziennikarzami prezydent Warszawy.

A jego zastępca Michał Olszewski zdradził, że ekipa ratusza jest już po pierwszych rozmowach z Piotrem Malepszakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który odpowiada za transport kolejowy. - Projektant, który wykonuje prace na rzecz PKP PLK, raczej umiarkowanie miał z nami kontakt, głównie z tego powodu, że jest tam problem z obsadą kadrową. Czekamy na decyzje po stronie PKP PLK dotyczące przyszłości tej inwestycji - powiedział wiceprezydent Olszewski. Nie ukrywał też, że wszyscy czekają na spodziewane "zmiany personalne w spółkach kolejowych".

Zapewniał, że ratusz solidnie przygotowuje miasto do robót, które prędzej czy później się rozpoczną. - Dziś spółka PKP PLK rzuca swoje wszystkie siły na odcinek wschodni: od Wisły do Dworca Wschodniego. Na tym odcinku prowadzimy bardzo szeroką koordynację, między innymi z budową trzeciej linii metra (punkty styczne to istniejąca stacja Warszawa Stadion i planowana Warszawa Wschodnia - red.). Na odcinku centralnym, czyli od Wisły do Dworca Centralnego, prowadzimy prace inwentaryzacyjne obiektów inżynieryjnych, które są w całym tym ciągu - informował. Jak dodał, koordynacja prac jest "piekielnie ważna".

Jak ocenił, 2025 jako rok rozpoczęcia prac jest całkowicie nierealny. - Pierwotnie spodziewaliśmy się, że spółka PKP PLK złoży wniosek o decyzję o lokalizacji linii kolejowej półtora roku temu. Do dzisiaj taki wniosek nie wpłynął - nie pozostawiał złudzeń Michał Olszewski.

Na czas remontu linii średnicowej arteria zostanie zamkniętaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Planują łącznik, na "patelnię" będzie konkurs

Do przemyślenia są wszystkie punkty, gdzie infrastruktura kolejowa styka się z miejską. Ważną kwestią będzie właściwe połączenie nowej stacji, która powstanie pod rondem de Gaulle'a, z przystankami komunikacji miejskiej. Efektem ubocznym tej operacji będą przenosiny Palmy na działkę bliżej Smolnej.

Ma też powstać podziemny łącznik między peronami PKP Śródmieście i M1 Centrum. - Łącznik jest absolutnie skoordynowany, właściwie te prace już zakończyliśmy. Rzędne naszego projektu są dostosowane do projektu kolejarzy, w tym obszarze nie mamy rozjazdu - zapewnił wiceprezydent Olszewski. Zastrzegł, że miejska część łącznika będzie budowana dopiero wtedy, gdy swoje prace zakończą kolejarze (w najlepszym razie, gdy będą zmierzać do ich końca).

Przed kompleksową modernizacją linii średnicowej nie ma najmniejszych szans na zmiany na tzw. patelni przed stacją metra Centrum. Wygląd tego placu będzie przedmiotem konkursu architektonicznego, który jest już wstępnie przygotowany.

Czytaj także o historii ulicy: Aleje Jerozolimskie. Peryferyjna ulica wśród pól stała się elegancką, wielkomiejską arterią

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowała stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pewien 42-latek prowadził legalny sklep, jednak zawartość zaplecza już taka nie była. Policjanci odkryli składowane tam narkotyki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl