Jak połączyć metro Centrum i dworzec Śródmieście. Trzy koncepcje do analizy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Widok na plac przed stacją metra Centrum
Widok na plac przed stacją metra Centrum
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Widok na plac przed stacją metra CentrumArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na wykonawcę analizy budowy łącznika między metrem a dworcami Centralnym i Śródmieście. Wybrana firma przeanalizuje i porówna trzy warianty: własny oraz dwa już istniejące.

Koncepcja połączenia centralnej stacji pierwszej linii metra z najważniejszym przystankiem linii średnicowej nie jest nowa. Łącznik pomiędzy stacją metra Centrum oraz dworcem PKP Śródmieście był planowany, jeszcze przed budową tej pierwszej. Ostatecznie nie został on zrealizowany z powodów finansowych. W końcówce lat 90. miasto nie mogło liczyć ani na nadmierną przychylność rządu, ani środki z unijnych funduszy. W efekcie codziennie, szczególnie w godzinach szczytu, można oglądać tysiące osób przemierzających w pośpiechu schody przy tak zwanej patelni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Od tego czasu pomysł wraca regularnie. W 2015 roku ogłoszono, że inwestycją zajmą się kolejarze, którzy deklarowali wtedy, że prace budowalne mogłyby rozpocząć się w latach 2018-2019. Roboty nie ruszyły, ruszył za to przetarg na "analizę technicznej możliwości powiązania stacji Centrum pierwszej linii metra z dworcami Warszawa Śródmieście/Warszawa Centralna" (między nimi jest już podziemny korytarz). Metro Warszawskie ogłosiło postępowanie w ostatni dzień 2020 roku.

Trzy koncepcje do analizy, dwie już są

Na stole są dwa pomysły na łącznik, trzeci ma dostarczyć wykonawca. - Przetarg dotyczy wyłonienia wykonawcy, który przeprowadzi analizę techniczną możliwości powiązania stacji Centrum na pierwszej linii metra z dworcami Warszawa Śródmieście / Warszawa Centralna. Analiza ta odpowie na szereg technicznych pytań dotyczących możliwości i uwarunkowań dla każdego z wariantów - wyjaśnia Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra Warszawskiego.

Wybrana firma będzie musiała przeanalizować i porównać: dwa istniejące warianty, czyli połączenie nad tunelem średnicowym i pod tunelem średnicowym (koncepcja PKP Polskie Linie Kolejowe); oraz swój autorski.

Koncepcję PKP PLK prawie dwa lata temu opisywał Transport Publiczny. Tomasz Demiańczuk z biura prasowego miasta wyjaśniał wtedy w rozmowie z portalem, że wariant zakłada budowę łącznika poprowadzonego od strony Dworca Centralnego pod poziomem torów z zejściami z krańców peronów stacji Śródmieście i dalej przejściem pod torami oraz "patelnią".

Stacja metra CentrumArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Budowa niezakłócająca działania metra

Metro Warszawskie wymaga, aby wykonawca przyjął rozwiązania minimalizujące wpływ budowy łącznika na działanie pierwszej linii metra i otoczenie. Jak dodaje Siedlecki, firma będzie musiała przeprowadzić niezbędne badania geologiczne, a także uwzględnić sytuację własnościową terenu.

Zainteresowani mają czas na składania dokumentów do 3 lutego 2021 roku. Głównym kryterium wyboru jest cena - to ona zdecyduje o wyborze wykonawcy w 60 procentach. Oprócz tego, liczą się doświadczenia w specjalnościach: architektonicznej (14 procent), konstrukcyjno-budowlanej (14 procent), w zakresie sieci telekomunikacyjnych (6 procent) oraz sieci elektrycznych (6 procent).

Zwycięzca przetargu na wykonanie analizy dostanie półtora roku, ale raport wstępny ma przedstawić w ciągu dziewięciu miesięcy.

- Zadanie to jest jednym z elementów większego projektu miejskiego, dotyczącego zintegrowanego transportu w Warszawie w oparciu o metro i multimodalne węzły przesiadkowe. Projekt ten jest współfinansowany ze środków unijnych z instrumentu "Łącząc Europę" - podsumowuje Paweł Siedlecki.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Nowym komendantem stołecznej policji został inspektor Dariusz Walichnowski. Wcześniej szefował policji w Gdańsku. W poniedziałek pożegnał się z tamtejszym sztandarem.

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach zabytkowego Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich była planowana budowa bloków mieszkalnych. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków umorzył postępowanie w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, co dało urzędowi dzielnicy zielone światło do wydania "wuzetki". Resort kultury poinformował właśnie o unieważnieniu tamtej decyzji konserwatora.

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP