Zasypią tunel dla kierowców, wytyczą przejścia dla pieszych w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Złota. Zasypią tunel, wytyczą przejście dla pieszych
Złota. Zasypią tunel, wytyczą przejście dla pieszychtvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Złota. Zasypią tunel, wytyczą przejście dla pieszychtvnwarszawa.pl

Ratusz zabiera się za remont dużego kwartału ulic w ścisłym centrum Warszawy. Ogłoszono właśnie przetarg na przebudowę i zazielenienie Złotej i Zgody, wraz z przyległymi terenami. Kierowcy stracą tunel pod Marszałkowską, piesi zyskają dwa naziemne przejścia. Kończy się budowa kładki nad Wisłą, ale oddala przebudowa Okrzei na przedłużeniu przeprawy.

- Realizujemy największy projekt przebudowy Śródmieścia w powojennej historii miasta, to nasze oczko w głowie - powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Jak dodał, niektóre prace są już zrealizowane, część jest w toku, a inne - jak rejon Zgody i Złotej, którym głównie poświęcono spotkanie - w planach.

Muzeum na ukończeniu, na teatr nie ma pieniędzy

Zawansowane roboty widać na tzw. placu Centralnym, czyli części placu Defilad między Marszałkowską a Pałacem Kultury i Nauki. - W centrum spotykamy tam różne niespodzianki, które wpływają na tempo prac. Przy samym Pałacu Kultury odkryto pozostałości starych kamienic i tkanki miejskiej, konserwator zarządził badania archeologiczne, co oczywiście opóźniło prace - wyjaśniał Rafał Trzaskowski. - Bliżej Marszałkowskiej trwa budowa zbiorników retencyjnych, niedługo będzie rozbierana stara trybuna honorowa - dodał. Trybuna zostanie rozebrana, ale wróci.

- Koniec budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest planowany jesienią, miejmy nadzieję, że w październiku będziemy mogli dokonać otwarcia muzeum. Obecnie budujemy chodnik wzdłuż MSN, zakończyliśmy budowę drogi dojazdowej, posadziliśmy aleję 52 drzewami - wyliczał prezydent. Gorzej wygląda sytuacja z gmachem TR Warszawa, który miał stać tuż obok muzeum. - Na tym etapie nas nie stać, żeby zrealizować teatr, tu chodzi o około 800 milionów złotych - przyznał Trzaskowski.

Natomiast przygotowane zostanie niezbędna infrastruktura podziemna. - Przygotowujemy postępowanie przetargowe dotyczące wszystkich instalacji podziemnych, żeby wyjść z ziemi z bryłą i mieć możliwość kontynuacji budowy po zapewnieniu finansowania - doprecyzował Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Przetarg ma zostać ogłoszony w tym roku, prace mają potrwać 18 miesięcy.

Mniej samochodów, więcej zieleni, czyste elewacje

Prezydent Trzaskowski podtrzymał, że tunel Złotej pod Marszałkowską zostanie zasypany. Mówił, że inwestycję komplikuje nieco stacja transformatorowa, która jest w tunelu. - Jej przeniesienie to kilka miesięcy pracy - przekazał. W związku z likwidacją tunelu mniej więcej w tym samym miejscu powstanie zawrotka dla kierowców jadących w kierunku ronda Dmowskiego.

Także tutaj zostanie wytyczona nowa zebra, a następna będzie na wysokości Sienkiewicza. W Zarządzie Dróg Miejskich dowiadujemy się, że bez zmian pozostanie przejście podziemne, które jest skomunikowane ze stacją metra Centrum. Trzaskowski uspokajał, że przejście nie sparaliżuje ruchu, tak jak nie zrobiły tego nowe pasy w rejonie ronda Dmowskiego. Korzystają z nich codziennie tysiące osób.

Gotowy od 2021 roku jest wyłoniony w konkursie architektonicznym projekt przebudowy Złotej i Zgody. W środę prezydent poinformował o rozpoczęciu przetargu na wykonawcę. De facto chodzi o przebudowę całego kwartału ograniczonego Marszałkowską, Sienkiewicza, Jasną i Złotą. To obszar dwóch i pół hektara, Prace będą etapowane i potrwają dwa lata. Odnowiona Zgoda doprowadzi do zmodernizowanego placu Pięciu Rogów (oficjalnie Poli Negri). W planach jest także przebudowa Kruczej.

Latem mają się skończyć prace prowadzone na Chmielnej. Nie chodzi tylko o deptak, bo - jak poinformował Trzaskowski - jest także plan wyczyszczenia z graffiti i konserwacji elewacji 33 budynków.

Na przełomie 2024 i 2025 roku ma być gotowy podziemny parking pod placem Powstańców Warszawy na 420 samochodów. Po jego otwarciu w tej okolicy na powierzchni będą mogli parkować tylko mieszkańcy. Wyremontowana zostanie Mazowiecka, która stanie sie dwukierunkowa.

Kładka pieszo-rowerowa bez dogodnej komunikacji

Ku końcowi zbliża się budowa mostu pieszo-rowerowego. Zaawansowanie prac oceniono na 90 procent, termin otwarcia to początek kwietnia 2024 roku.

Niestety na wiosnę nie będą gotowe ulice prowadzące na kładkę zarówno po stronie praskiej, jak i śródmiejskiej. - Przejście i przebudowa Karowej. Projekt jest gotowy, wkrótce będzie przetarg na budowę. Planujemy ją na drugi lub trzeci kwartał 2024 roku - precyzował prezydent Warszawy.

Gorzej jest na drugim brzegu. Koncepcja Okrzei nie jest jeszcze gotowa. Projektowanie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmuje odcinek od Panieńskiej do Jagiellońskiej, przetarg zaplanowano na trzeci lub czwarty kwartał tego roku. Dla fragmentu od Jagiellońskiej do Targowej ma być przeprowadzony konkurs architektoniczny, ale tutaj terminów nie podano.

Zapytamy, z czego wynikły opóźnienia względem pierwotnego harmonogramu, przedstawionego kilka lat temu, Trzaskowski stwierdził: - Żartem mógłbym powiedzieć, że nic się nie stało, poza pandemią, wojną, PiS-em.

Zmodernizowany zostanie ten obszarUM

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pewien 42-latek prowadził legalny sklep, jednak zawartość zaplecza już taka nie była. Policjanci odkryli składowane tam narkotyki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl