De Gaulle bez ronda, palma na bok. Kiedyś tramwaje na Nowym Świecie?

[object Object]
Palma zniknie z ronda w centrum?TVN24
wideo 2/4

Opracowywany od lat miejscowy plan zagospodarowania dla rejonu ulicy Foksal został w czwartek przyjęty przez miejskich radnych. Zapowiada duże zmiany, przede wszystkim likwidację ronda de Gaulle'a i zastąpienie go skrzyżowaniem. Co za tym idzie, swoje miejsce będzie musiała zmienić stojąca tam palma.

O zmianach, które czekają skrzyżowanie Al. Jerozolimskich z Nowym Światem informowaliśmy na tvnwarszawa.pl od lat. Pierwsza uchwała w tej sprawie (o przystąpieniu do utworzenia planu) została przyjęta już w 2010 roku. Cztery lata później wstępny projekt był publikowany i dyskutowany z mieszkańcami. Później znów utknął w miejskich biurach. Ostatecznie w czwartek klamka zapadła, a radni Warszawy uchwalili plan.

Skrzyżowanie, a nie rondo

Największą zmianą będzie likwidacja ronda de Gaulle'a, zamiast którego powstanie zwykłe skrzyżowanie. W uzasadnieniu radni przekonują, że pozwoli to upłynnić ruch i ułatwić poruszanie się komunikacji miejskiej, pieszym i rowerzystom.

Co stanie się z palmą? Instalacja Joanny Rakowskiej stoi na rondzie od 14 lat i jest charakterystycznym punktem tego rejonu. Zgodnie z planem, rzeźba musi zostać przesunięta, ale nie daleko. Dokument pozwala bowiem na zachowanie jej "w rejonie skrzyżowania" Jerozolimskich z Nowym Światem. Nie uszczegóławia jednak, o jaki rejon dokładnie chodzi.

Mniejsze Jerozolimskie

Nie znikną tramwaje - w planie czytamy, że wzdłuż Alej Jerozolimskich "ustala się zachowanie, remont i przebudowę linii" oraz dotychczasowy układ przystanków.

Same aleje też zostaną przebudowane. Zgodnie z planem, mają stać się "reprezentatywną przestrzenią" uwydatniająca gmach Muzeum Narodowego i Trakt Królewski. Dlatego projektanci postulują ich zwężenie. Mają mieć maksymalnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Pojawi się za to miejsce dla rowerzystów - plan umożliwia zarówno wydzielenie na jezdni pasów jak i budowę odrębnej drogi rowerowej.

Pasów dla rowerzystów zabraknie za to na Nowym Świecie, który ma pozostać przejezdny dla autobusów, ale ruch tam ma być uspokojony. Z planu zniknął zapis zakazujący budowy linii tramwajowej na tej ulicy. Oznacza to, że teoretycznie kiedyś można zbudować tam torowisko.

Pawilony i Szarytki

Zmiany mogą dotknąć też pawilonów na tyłach Nowego Światu. Uchwalony w czwartek plan dopuszcza w ich miejscu budowę budynków mających nawet 20 metrów wysokości (czyli około pięciu pięter). Podobna zabudowa jest możliwa na pasie zieleni między Smolną a Al. Jerozolimskimi. Dopuszczona została też rozbudowa Muzeum Narodowego od strony parku Na Książęcem.

Jak przekonują radni w uzasadnieniu do projektu, nowy plan ma zapewnić funkcjonalny charakter tej części Śródmieścia - przez nową zabudowę mieszkaniową i usługową, dobrą komunikację i lepszą jakość dróg.

Plan obejmuje też teren klasztoru Szarytek wraz z ogrodem i dopuszcza "zabudowę śródmiejską" w jego części przy Kruczkowskiego, ale tylko do 12 metrów wysokości i po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, gdyż teren jest wpisany do rejestru. Nie ma więc mowy o wysokim apartamentowcu.

Wszystko to jednak tylko postulaty. Miejscowy plan ustala bowiem jedynie, co w danym miejscu można budować, a nie to, kiedy i kto ma te plany realizować. O ile miasto będzie musiało prowadzić wszelkie remonty dróg w zgodzie z tym dokumentem, o tyle zabudowa działek takich jak ta pod pawilonami zależy wyłącznie od woli ich właściciela. Tym jest miasto, które przymierzało się już do sprzedaży terenu, ale kilka lat temu sprawę wstrzymały roszczenia reprywatyzacyjne.

Niedawno informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że z popularnej palmy odchodzi kora:

Palma do remontu
Palma do remontuTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

kw/r

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl