Wyszli ze swoich domów i nie wiedzieli, jak wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zaczyna się trudny czas dla seniorów
Zaczyna się trudny czas dla seniorówstraż miejska
wideo 2/2
starsze osoby

Przejechała tramwajem całą Warszawę, w końcu się zgubiła i straciła orientację. Nie pamiętała, gdzie mieszka. Podobnie było z 81-latkiem, który nie chciał wysiąść z autobusu na pętli. Mówił, że chce wrócić do domu, ale nie wie jak. Innym starszym mężczyzną zaopiekowali się z kolei pracownicy restauracji. Te zdarzenia skończyły się szczęśliwie. Nadchodzi jednak bardzo trudny czas dla seniorów, którzy mają problemy z pamięcią, ale nie tylko. Warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Ustalenie tożsamości osób zaginionych lub mających kłopoty z pamięcią znacznie ułatwia na przykład karta z numerami telefonów włożona do kieszeni ubrania lub portfela.

Późnym wieczorem 25 października na ulicy Grochowskiej doszło do awarii jednego z tramwajów. W korku stanęło kilkanaście składów. Kierujący nimi otrzymali informację, że ruszą dopiero za kilkadziesiąt minut. Motorniczy tramwaju linii 6, podobnie jak inni, poinformował o tym pasażerów. Zauważył jednak, że pewna kobieta nie reaguje na tę informację.

"Zorientował się, że kobieta ma problemy z pamięcią i wezwał strażników miejskich. Kobieta była podenerwowana. Powiedziała strażnikom, że chyba pomyliła tramwaje, bo nie wie gdzie się znajduje i jak ma wrócić do domu" - informuje w komunikacie stołeczna straż miejska.

Obiecali jej pomóc. Okryli ją kocem termicznym i wyprowadzili z wagonu na przystanek. Kobieta nie pamiętała, gdzie mieszka. Przyznała, że dość długo jeździła po mieście, więc jest głodna i chce się jej pić.

"Strażnicy podzielili się z nią kanapką i poczęstowali wodą. Gdy kobieta się uspokoiła, ustalono jej dane i przypuszczalny adres zamieszkania. Inny patrol potwierdził, że seniorka rzeczywiście mieszka na Bielanach. Patrol z Grochowa przewiózł kobietę do jej mieszkania na Wrzecionie. Dzięki strażnikom eskapada seniorki zakończyła się szczęśliwie" - dodano w komunikacie.

Chciał wrócić do domu, ale nie wiedział jak

Wieczorem 23 października autobus linii 723 zjechał na pętlę Żerań FSO. Kierowca skończył pracę, lecz zauważył na jednym z siedzeń starszego mężczyznę. Pasażer nie tylko odmówił opuszczenia pojazdu. Stwierdził też, że nie wie, gdzie się znajduje. Kierowca wezwał strażników miejskich, a ci szybko zorientowali się, że pasażer ma problemy z pamięcią. Powiedział, że nie wie, gdzie się znajduje i chce wrócić do domu, ale nie wie jak.

PRZECZYTAJ: Błąkał się między grobami, był wystraszony i zdezorientowany.

Rozmowę kontynuowali na przystanku, próbując ustalić jego adres zamieszkania. Z dokumentu, który posiadał przy sobie, wynikało, że mężczyzna jest 81-letnim mieszkańcem Legionowa. Okazało się też, że nie była to pierwsza taka przygoda starszego mężczyzny.

"Dzięki temu ustalono kontakt do jego najbliższych. Strażnicy zadzwonili do jego syna. Mężczyzna wyjaśnił, że tata wykorzystał nieuwagę rodziny i wyszedł z domu. Jego zaginięcie zgłoszono już policji. Syn przyjechał na Żerań, by odebrać ojca, który już się uspokoił i szczęśliwy wrócił do domu" - podano w komunikacie.

Starszym mężczyzną zajęli się pracownicy restauracji

18 października bezradnego, starszego mężczyznę zauważyli pracownicy restauracji orientalnej przy Rondzie Waszyngtona. Zajęli się nim i wezwali strażników miejskich. Mężczyzna mówił cicho i bardzo wolno. Miał problem z przypomnieniem sobie, jak się nazywa i gdzie mieszka. Nie orientował się, gdzie jest. Po dłuższej rozmowie udało się ustalić prawdopodobne imię i nazwisko mężczyzny oraz przybliżony adres na Mokotowie. Funkcjonariusze wezwali patrol policji, by potwierdzić dane. Podczas sprawdzania personaliów nadeszła informacja, że do komendy rejonowej na Mokotowie przyszła 73-letnia żona mężczyzny z rodziną, by zgłosić jego zaginięcie. Strażnicy przewieźli go do mokotowskiej komendy. Kwadrans przed godziną 20 mężczyzna został przekazany pod opiekę rodzinie.

ZOBACZ: Starsza kobieta nie wróciła na noc. Zaginięcie zgłosiła 11-letnia Wiktoria. Jest nagranie.

Taka karta może bardzo pomóc starszej osobie wrócić bezpiecznie do domustraż miejska

Karta, opaska, zegarek, telefon mogą pomóc

Ustalenie tożsamości osób zaginionych, mających kłopoty z pamięcią znacznie ułatwia włożona do kieszeni karta z numerem telefonu do najbliższych. Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażone starsze osoby, jest też zaopatrzenie ich w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca ich przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez policję lub inne osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS, zadbać, aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy lub włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym (najlepiej wszyć w ubranie tak, by nie została zgubiona lub wyrzucona).

Osoba starsza nie odbiera telefonu? Nie zastałeś jej w mieszkaniu? Nie musi to oznaczać, że senior/seniorka zaginęli. Ich nieobecność może być chwilowa i spowodowana wyjściem na spacer, spotkaniem ze znajomymi lub wyjściem do kościoła. Możesz na własną rękę sprawdzić najczęściej odwiedzane miejsca. Jeśli jednak członek rodziny nie wraca, a ma problemy z pamięcią, traci orientację w terenie, to czas na powiadomienie policji. Na wagę złota jest aktualna fotografia przedstawiająca wizerunek osoby zaginionej. Zdjęcie sprzed 10 lat prawdopodobnie będzie już nieaktualne. Przekaż policjantom dokładne informacje dotyczące seniora – wiek, wzrost, wagę, kolor włosów, oczu, cechy charakterystyczne, ubiór, a także schorzenia. Zastanów się i przygotuj listę miejsc, które osoba starsza odwiedzała lub z którymi była emocjonalnie związana. Możesz szukać zaginionego również na własną rękę, ale bądź w kontakcie z policjantami biorącymi udział w poszukiwaniach. Jeśli się odnajdzie – natychmiast poinformuj jednostkę biorącą udział w działaniach. Apelujemy o wzmożenie opieki nad seniorami. Każdy z nas ma obowiązki zawodowe i domowe. Postarajcie się jednak znaleźć czas, aby kontrolować, co dzieję się ze starszym członkiem rodziny.

Autorka/Autor:pop

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: straż miejska

Pozostałe wiadomości

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze.

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, nie będzie grał koncertów z Kultem. Zespół do czasu rozstrzygnięcia sprawy zawiesił z nim współpracę.

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę. Brutalna napaść wstrząsnęła warszawiakami, po informacji o śmierci 25-latki przed kamienicę, w której została zgwałcona, ludzie przynoszą kwiaty i znicze.

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cezary Jurkiewicz (PiS) zrezygnował z mandatu w Radzie Warszawy. O motywach swojej decyzji poinformował w emocjonalnym wpisie na platformie X.

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba chce kontroli NIK w biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi między innymi o sprawę rozbiórki zabytkowej willi Ronikierów w Ząbkach.

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Źródło:
PAP

Po pieszym pościgu we Włochach policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę. Jak podają, miał przy sobie kokainę. Okazało się też, że chwilę wcześniej uszkodził drzwi w hotelu.

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem w Nowym Dworze Mazowieckim zapalił się samochód osobowy, którym podróżowały cztery osoby. Strażacy przekazali, że nikomu nic się nie stało. Z ogniem walczyły trzy zastępy strażaków.

Samochód stanął w płomieniach. Podróżowały nim cztery osoby

Samochód stanął w płomieniach. Podróżowały nim cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Leszno, na drodze wojewódzkiej numer 579, kierowca ciężarówki stracił panowanie nad autem i wjechał do rowu. Policja podała, że nikomu nic się nie stało. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Stracił panowanie nad kierownicą, ciężarówka wpadła do rowu

Stracił panowanie nad kierownicą, ciężarówka wpadła do rowu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z czwartku na piątek mieszkańcy warszawskich Bielan i okolicznych dzielnic usłyszeli głośny wybuch. Policja potwierdza, że dotarło do niej takie zgłoszenie. Źródła wybuchu ani jego fizycznych skutków nie znaleziono.

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w stołecznym ratuszu rozpoczęły się rozmowy osób handlujących w kompleksie Marywilska 44 z zarządem spółki wynajmującej im boksy oraz przedstawicielem ratusza. Protestujący chcą obniżki czynszów. Co przyniosły rozmowy?

Kupcy z Marywilskiej po rozmowach w ratuszu

Kupcy z Marywilskiej po rozmowach w ratuszu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 15 punktów karnych to efekt pośpiechu i lekceważenia ograniczeń prędkości. - 30-latek gnał blisko 200 kilometrów na godzinę, funkcjonariuszom usiłował wytłumaczyć, że pędzi, bo spieszy się na spotkanie - przekazała piaseczyńska policja.

Na liczniku miał prawie 200 kilometrów na godzinę. Spieszył się na spotkanie

Na liczniku miał prawie 200 kilometrów na godzinę. Spieszył się na spotkanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na trasie S2 w kierunku Terespola. Dwie osoby zostały poszkodowane, jedna trafiła do szpitala. Lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Były duże utrudnienia.

Zderzenie na trasie S2. Lądował śmigłowiec LPR

Zderzenie na trasie S2. Lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech mężczyzn trafiło do aresztu za handel lekami bez zezwolenia. W mieszkaniach zatrzymanych znaleziono 700 tysięcy tabletek na potencję, w kolejnych lokalizacjach kilka milionów sztuk.

Kilka milionów tabletek na potencję i trzech zatrzymanych

Kilka milionów tabletek na potencję i trzech zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie 31-latka z Gruzji, który - jak wynika z ustaleń służb - przebywał w Polsce nielegalnie i pracował jako kierowca przewozu osób. Mężczyzna miał w telefonie zdjęcia podrobionych praw jazdy i paszportów, a w mieszkaniu kolejne dokumenty. Usłyszał 400 zarzutów.

Był w Polsce nielegalnie. Usłyszał 400 zarzutów

Był w Polsce nielegalnie. Usłyszał 400 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mieszkańców Ciechanowa bezpodstawnie zablokowało numer alarmowy. Jeden powiedział, że popełni samobójstwo, a na miejscu okazało się, że boli go ząb. Drugi był pijany i zadzwonił pod 112, bo mu się nudziło. Policjanci przypominają, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może potrzebować pomocy.

Jednego bolał ząb, drugiemu się nudziło. Zadzwonili na 112, staną przed sądem

Jednego bolał ząb, drugiemu się nudziło. Zadzwonili na 112, staną przed sądem

Źródło:
PAP

Palenie szkodzi zdrowiu to wiadomo nie od dziś. Jednak pewnemu 54-latkowi zaszkodziło wyjątkowo dotkliwie. Zapalił papierosa na przystanku autobusowym i trafił za kratki prawie na rok. Dlaczego?

Sąd wydał za nim list gończy, 54-latek wpadł przez palenie na przystanku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Legionowie poszukuje sprawców dwóch przestępstw: śmiertelnego potrącenia oraz ciężkiego pobicia. Do obu zdarzeń doszło w miejscach objętych monitoringiem miejskim. Ale na dyżurze nie było operatorów, którzy mogliby zareagować i wezwać pomoc.

Śmiertelne potrącenie przy kamerze monitoringu. Operatora nie było w pracy, sprawca poszukiwany

Śmiertelne potrącenie przy kamerze monitoringu. Operatora nie było w pracy, sprawca poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie z ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, skomentował sprawę. "Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu. Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem - przepraszam" - napisał.

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane zgony w rzekomych wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Według policji, podejrzani posługiwali się podrobionymi, amerykańskimi dokumentami i wyłudzonymi aktami zgonu. W sprawie postawiono już zarzuty, jednym z podejrzanych jest wieloletni muzyk formacji Kult.

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca busa jechał "wężykiem" trasą S7 w okolicy Szydłowca, zwrócił uwagę żołnierzy, którzy wracali ze szkolenia. Mundurowi zajechali drogę mężczyźnie i zabrali kluczyki. Okazało się, że kierowca był pijany.

Jechał "wężykiem". Zareagowali żołnierze z Krakowa

Jechał "wężykiem". Zareagowali żołnierze z Krakowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Tramwaj na Białołękę jest absolutnie priorytetem - zapewnił prezydent Warszawy i kandydat na drugą kadencję Rafał Trzaskowski (PO). Inwestycja ma już decyzję środowiskową, ale przetargu na projekt wciąż nie ogłoszono. Budowa jest obiecywana od lat.

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl