Strażnicy miejscy z V Oddziału Terenowego, którzy patrolowali Bielany, otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie, który zgubił się na cmentarzu Północnym. Zauważyli go przechodnie.
"Około godziny 19 funkcjonariusze odebrali zgłoszenie dotyczące osoby, która bez celu wędrowała po cmentarzu przy ulicy Wóycickiego. Od ochrony dowiedzieli się, że osoby odwiedzające groby bliskich zgłosiły, że po cmentarzu błąka się starszy mężczyzna. Strażnicy rozpoczęli poszukiwania. Zauważyli, że pomiędzy odległymi grobami ktoś stoi. Gdy podeszli bliżej, zobaczyli starszego mężczyznę, wystraszonego i zdezorientowanego. Poprosił o pomoc w odnalezieniu wyjścia z cmentarza. Był zziębnięty, zmęczony i miał problem z poruszaniem się, dlatego strażnicy okryli go więc kocem termicznym i zaprosili do radiowozu" - informuje w komunikacie stołeczna straż miejska.
Na podstawie dowodu, który miał przy sobie, strażnicy ustalili jego adres zamieszkania. Odwieźli go do domu i pomogli wejść na trzecie piętro kamienicy. "Upewnili się, że mężczyzna będzie miał opiekę. Ustalili, że mieszka z dorosłą córką, która się nim zajmie" - dodano.
CZYTAJ: Dzięki karteczce z torebki bezpiecznie wróciła do domu.
Zaginięcie może się skończyć tragicznie
Osoba starsza nie odbiera telefonu? Nie zastałeś go w mieszkaniu? Nie musi to oznaczać, że senior zaginął. Jego nieobecność może być chwilowa i spowodowana wyjściem na spacer, spotkaniem ze znajomymi lub wyjściem do kościoła. Możesz na własną rękę sprawdzić najczęściej odwiedzane miejsca. Jeśli jednak członek rodziny nie wraca, a ma problemy z pamięcią, traci orientację w terenie, to czas na powiadomienie policji. Na wagę złota jest aktualna fotografia przedstawiająca wizerunek osoby zaginionej. Zdjęcie sprzed 10 lat prawdopodobnie będzie już nieaktualne. Przekaż policjantom dokładne informacje dotyczące seniora – wiek, wzrost, wagę, kolor włosów, oczu, cechy charakterystyczne, ubiór, a także schorzenia. Zastanów się i przygotuj listę miejsc, które osoba starsza odwiedzała lub z którymi była emocjonalnie związana. Możesz szukać zaginionego również na własną rękę, ale bądź w kontakcie z policjantami biorącymi udział w poszukiwaniach. Jeśli się odnajdzie – natychmiast poinformuj jednostkę biorącą udział w działaniach. Apelujemy o wzmożenie opieki nad seniorami. Każdy z nas ma obowiązki zawodowe i domowe. Postarajcie się jednak znaleźć czas, aby kontrolować, co dzieję się ze starszym członkiem rodziny.
Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażone starsze osoby, jest zaopatrzenie w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez policję lub inne osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS, zadbać, aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy lub włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym (najlepiej wszyć w ubranie tak, aby nie została zgubiona lub wyrzucona).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy sprzęt ratowniczy dla strażników miejskich.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl