Szwecja

Szwecja

Dwóch pracowników budowlanych z Polski, w wieku 34 i 37 lat, zginęło we wtorek przygniecionych 40-tonową ścianą na budowie elektrociepłowni w Sztokholmie. Trzecia osoba, której narodowości nie ujawniono, została ciężko ranna. To jeden z najtragiczniejszych wypadków przy pracy w Szwecji w ostatnich latach.

Szwecja oficjalnie uznała państwo palestyńskie. Rząd w Sztokholmie wyraził nadzieję, że krok ten przyczyni się do wznowienia zamrożonego izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Decyzja wywołała zadowolenie Autonomii Palestyńskiej, potępił ją Izrael. Izraelski resort dyplomacji odwołał na konsultacje swojego ambasadora w Sztokholmie.

Po wyjątkowo długim przetargu Brazylia formalnie podpisała umowę na zakup 36 szwedzkich myśliwców Gripen za 5,4 miliarda dolarów. Samolot koncernu Saab teoretycznie pokonał konkurencję jeszcze w grudniu 2013 roku, ale od tego czasu trwały zakulisowe negocjacje nad ostatecznym kształtem umowy. To wielki sukces Szwedów. W kolejce po Gripeny już ustawiają się Argentyńczycy.

Szwedzi zakończyli wielkie poszukiwania niezidentyfikowanego podwodnego intruza bez wyraźnego efektu. Szwedzkie wojsko oznajmiło, że namierzyło przynajmniej jeden "pojazd podwodny". Nie podano jednak dokładniejszych informacji ani nie zaprezentowano żadnych dowodów. Analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich sugeruje, że cały incydent może być celową prowokacją Rosjan, którzy chcieli wywrzeć presję na Szwedów.

Szeroko zakrojone przeczesywanie wód archipelagu sztokholmskiego przez flotę wywołało medialną burzę w Szwecji. Co i rusz pojawiają się sensacyjne tytuły, sugerujące, że chodzi o rosyjski okręt podwodny i rosyjskich dywersantów. Szwedzi są na tym punkcie bardzo przeczuleni, a wszystko przez incydent sprzed 33 lat, kiedy Sowieci naprawdę trafili w szwedzki brzeg i wywołali kryzys dyplomatyczny.

Szwedzkie lotnictwo w trybie alarmowym poderwało do lotu swoje myśliwce. Jeden z nich przekroczył barierę dźwięku, wywołując poruszenie mieszkańców Gotlandii. - Chcieliśmy przyjrzeć się dokładniej aktywności w powietrzu na wschód od wyspy - poinformował rzecznik szwedzkiego wojska.

Szwedzi nie od dzisiaj mają problemy związane ze spotkaniami z rosyjskimi samolotami wojskowymi. Jednak, jak wynika z oficjalnej informacji szwedzkiego wojska, Rosjanie w ostatnich miesiącach zachowują się "niespotykanie prowokacyjnie". Ich myśliwce mają wykonywać agresywne manewry w pobliżu szwedzkich samolotów zwiadowczych.

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven mianował nowy rząd i zaapelował do opozycyjnych partii o wsparcie dla swych najważniejszych zamierzeń: zmniejszenia bezrobocia, poprawy stanu szkolnictwa i zwiększenia dobrobytu obywateli.

Lewicowa opozycja wygrała w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Szwecji - wynika z telefonicznego badania opinii publicznej przeprowadzonego już po zamknięciu lokali wyborczych. Skupiona wokół Partii Socjaldemokratycznej czerwono-zielona opozycja otrzymała 44 proc. głosów, natomiast centroprawicowy sojusz czterech partii, prowadzony przez premiera Fredrika Reinfeldta - 39,7 proc.