prognoza

prognoza

Nowy rok zaczął się pogodnie, ale w kolejne dni nie możemy liczyć na tak sprzyjającą aurę. Prognoza pogody na pięć dni zapowiada deszcz i deszcz ze śniegiem, a okresami śnieg, do tego może mocniej powiać. Nie musimy za to bać się mrozu - w weekend temperatury sięgną nawet 8 st. C.

Sobotnią aurę będzie kształtować front atmosferyczny. Na zachodzie przyniesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu, a w całym kraju niekorzystny biomet. Na dodatek silnie powieje, do 60 km/h.

Ostatnie prognozy przynoszą coraz lepsze pogodowe wieści na końcówkę roku. Według najnowszych danych od niedzieli aż do Nowego Roku możemy liczyć na dość pogodną aurę w większości regionów. W ciągu dnia nie będzie nam też dokuczał mróz, ale świętujący nocą w plenerze muszą się przygotować na ujemne temperatury.

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia spędzimy w jesiennej aurze. Będzie pochmurno i mokro. Deszcz popada przede wszystkim we wschodniej Polsce oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu. Słabo pokropić może też na Pomorzu i Wybrzeżu. Na zachodzie i w centrum możliwe okresowe rozpogodzenia.

Pogoda w Boże Narodzenie nie wprawi nas w świąteczny nastrój. Na północy prognozowane są przelotne opady deszczu, południe Polski spowiją natomiast mgły. Temperatura w całym kraju będzie dodatnia.

Na "koniec świata" słońce wybiórczo potraktuje różne regiony kraju. Jedno jest pewne: będzie zimno. Wiatr ze wschodu przywieje mroźne powietrze ze wschodu. Lokalnie poprószy śnieg.

Pogoda w święta zapowiada się naprawdę różnorodnie. Jeszcze Wigilia na wschodzie będzie mroźna, ale już zachód kraju zanotuje dodatnie temperatury. W samo Boże Narodzenie będzie coraz cieplej: pierwszego dnia świąt mróz zostanie już tylko w centrum i na północnym wschodzie, a drugiego opuści nasz kraj niemal całkowicie.

Przed gołoledzią i mgłami ostrzegają synoptycy w prognozach na najbliższe dni. Najgorzej będzie w środę, kiedy w zachodnich regionach Polski wraz z marznącymi opadami pojawią się oba te zjawiska, a na wschodzie posypie śnieg. W czwartek utrzymają się jeszcze mgły na zachodzie, ale stopniowe ochłodzenie przyniesie stabilizację pogody. W niedzielę za to pośnieży w całym kraju.

Zima nie daje za wygraną. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale czas jazdy jest znacząco wydłużony przez zalegające na nich błoto pośniegowe i tworzącą się gołoledź. Najgorsza sytuacja panuje w Polsce od wschodniej granicy Dolnego Śląska po północny wschód.

Północno-wschodnia, wschodnia i centralna Polska za sprawą frontu atmosferycznego znalazły się strefie obfitych opadów śniegu. W ciągu dnia popada też w pasie od Pomorza Zachodniego po południe i południowy wschód, ale tam śniegowi będzie towarzyszył deszcz. Dość pogodne pozostaną tylko południowo-zachodnie regiony.