Kenia

Kenia

Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku terrorystów z somalijskiej organizacji al-Szabab na hotel w stolicy Kenii - poinformował w środę szef kenijskiej policji Joseph Boinnet. 28 rannych osób jest w szpitalu. Wszyscy napastnicy zostali zabici.

Kenijskie siły bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad wszystkimi budynkami, które zostały zaatakowane przez terrorystów z somalijskiej organizacji al-Szabab - poinformował szef kenijskiego MSW Fred Matiang'i. W ataku zginęło co najmniej siedem osób.

Miguna Miguna, jeden z liderów kenijskiej opozycji, został ponownie zmuszony do opuszczenia kraju. Polityk od poniedziałku przetrzymywany był na lotnisku w Nairobi. Nocą deportowano go do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Skargi rolników na szkody wyrządzane przez słonie skłoniły kenijskie władze do przeniesienia zwierząt w inne, oddalone od farm miejsce. Operacja transportu 30 osobników stanowiła nie lada wyzwanie organizacyjne. Była też niezwykle kosztowna.

Poznańska fundacja „Redemptoris Missio” zbudowała w Kenii "Dom z Marzeń". To centrum pomocy dzieciom z pobliskiej misji w Kithatu. Prawie setka dzieci będzie mogła tam się uczyć i bawić przez cały dzień. Dzięki temu ich rodzice będą mogli pójść do pracy. Ośrodek prowadzić będzie Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

Co najmniej 36 osób zginęło, a 12 zostało rannych w niedzielnym wypadku autobusu z ciężarówką na autostradzie w pobliżu miasta Molo w zachodniej Kenii. Według lokalnej policji autobus jechał z nadmierną prędkością oraz na niewłaściwym pasie.

W Kenii rozpoczęły się w czwartek wybory prezydenckie bojkotowane przez opozycję, która kwestionuje wiarygodność głosowania. Powtórkę wyborów z 8 sierpnia, w których zwyciężył dotychczasowy szef państwa Uhuru Kenyatta, nakazał Sąd Najwyższy.

Naukowcy zastanawiali się, co wpłynęło na liczne wymieranie słoni na obszarze rezerwatu Tsavo w Kenii w 2009 roku. Do rozwiązania zagadki wykorzystali możliwości, jakie dają zdjęcia satelitarne i ich dalsza obróbka. Zaskakujące, jak maleńka i delikatna roślina może być panem życia i śmierci gruboskórnych, potężnych słoni.

Kenijski Sąd Najwyższy unieważnił wynik wyborów prezydenckich z sierpnia. Jako powód podał nieprawidłowości ze strony komisji wyborczej i nakazał przeprowadzenie nowego głosowania w ciągu 60 dni. Opozycja uznała decyzję za historyczną. Prezydent Uhuru Kenyatta oświadczył, że choć nie zgadza się z decyzją Sądu Najwyższego, szanuje orzeczenie i wezwał obywateli, by zrobili to samo.