Iran

Iran

Saudowie groźniejsi od Iranu?

Porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego zostało uznane przez większość państw za wielki sukces i krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa w regionie. Warto jednak zadać przewrotne pytanie, czy rzeczywiście Iran stanowił tak duże zagrożenie i, czy jego regionalny rywal - Arabia Saudyjska - jest lepszym sojusznikiem dla państw Zachodu?

USA układają się z Iranem i zbroją przeciw niemu Arabów. Kontrakt wart miliardy

Osiągnięcie porozumienia w sprawie programu atomowego Iranu początkowo spotkało się z ostrą krytyką państw arabskich, ale z czasem widać, że żywione przez nie obawy są świetną okazją do zarobku przez Amerykanów. Departament Stanu poinformował, że Arabia Saudyjska chce dokonać wielkiego zakupu antyrakiet Patriot PAC-3. Negocjowana umowa ma wartość ponad pięciu miliardów dolarów.

Przeprawa z własnymi kongresmenami równie trudna jak z ajatollahami

Negocjacje z Iranem na temat jego programu atomowego były niezwykle trudne, ale jeszcze trudniejsze dla sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego wydają się być próby przekonania własnych kongresmenów do zalet porozumienia z Wiednia. A to kongresmeni mają władzę, by całą umowę wrzucić do kosza. Kerry i jego współpracownicy kolejny raz starają się ich przekonać, by tego nie robili.

Porozumienie z Iranem to "prowadzenie Izraelczyków do drzwi pieców"

Ubiegający się o nominację w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Republikańskiej Mike Huckabee nazwał Baracka Obamę "najbardziej nieudolnym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych". Szczególnie ostro skrytykował porozumienie nuklearne z Iranem, które, jak ocenił, oznacza "prowadzenie Izraelczyków do drzwi pieców". Wypowiedź pretendenta do Białego Domu wywołała burzę.

Coraz więcej egzekucji w Iranie. "Średnio trzy dziennie"

Amnesty International alarmuje, że w pierwszej połowie 2015 r. w Iranie stracono prawie 700 osób. To niemal tyle egzekucji, ile odbyło się w całym 2014 r. Irańskie władze oficjalnie mówią o 246 straconych w tym roku skazańcach.

Francuzi myślą o interesach z Iranem, a Niemcy już tam są

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zapowiedział we wtorkowy poranek, że "w przyszłym tygodniu" uda się do Teheranu. - Spotkam się z prezydentem Rowhanim i zamierzamy rozmawiać o wszystkim - dodał. Nie wyprzedził jednak wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela, który rozmawiał już z irańskim prezydentem, a także z przedstawicielami sektora naftowego.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. irańskiego atomu

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała w poniedziałek porozumienie zawarte z Iranem przez sześć światowych mocarstw, dotyczące jego programu nuklearnego. Tymczasem w Iranie dowódca Strażników Rewolucji oświadczył, że rezolucja RB ONZ jest nie do zaakceptowania.