Hiszpania

Hiszpania

Trwa walka z pożarem, który wybuchł w poniedziałek we francuskim departamencie Var na Lazurowym Wybrzeżu. Akcję utrudnia silny wiatr. - Grozi nam katastrofa ekologiczna - ostrzegła Marie-Claude Serra z władz narodowego rezerwatu przyrody Masywu Maurów. Dobre wieści dotarły natomiast z Hiszpanii. Strażacy w prowincji Avila ugasili duży pożar nazwany przez sekretarza stanu ds. ochrony środowiska Hugo Morana "katastrofą pierwszego stopnia".

Przesądzą najbliższe godziny - powiedział we wtorek wieczorem o skutkach walki z pożarem na Lazurowym Wybrzeżu, na południu kraju, prezydent Francji Emmanuel Macron. Z żywiołem walczy około 700 strażaków. We wtorek wieczorem udało się ugasić duży pożar zagrażający popularnym kurortom turystycznym - Taviry i Vila Real de Santo Antonio - na południu Portugalii. Walka z żywiołem nie kończy się w kilku regionach Hiszpanii.

Pożary lasów na południu Europy nie wygasają. W Grecji strażacy walczą z ogniem kilkadziesiąt kilometrów od Aten, a służby ostrzegają przed ryzykiem dotarcia żywiołu do czterech regionów kraju. Ponad tysiąc osób musiało się ewakuować w niedzielę wieczorem z powodu pożaru w środkowej części Hiszpanii. Żywioł szaleje w wielu miejscach we Włoszech. Niebezpiecznie jest w regionie Jerozolimy w Izraelu.

W ostatnich dniach na plażach hiszpańskiej Andaluzji pojawiły się olbrzymie meduzy rzadkiego gatunku Rhizostoma luteum. Widok stworzeń wprawił plażowiczów w przerażenie, wielu zamieszczało zdjęcia w mediach społecznościowych.

W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.