Hiszpania

Hiszpania

Pedro Sanchez znów pokieruje hiszpańskimi socjalistami

45-letni ekonomista Pedro Sanchez znów na czele hiszpańskich socjalistów. Polityk przewodził już partii w latach 2014-2016. Musiał odejść, gdy chcąc zablokować ponowny wybór prawicowego premiera, znalazł się w partii w mniejszości.

Pożar zakładów chemicznych i chmura dymu

Trzydzieści osób zostało rannych w pożarze, który wybuchł w czwartek na terenie zakładów obróbki substancji chemicznych pod Madrytem. Służby ratownicze powiadomiły o trzech osobach w stanie ciężkim, w tym dwóch z rozległymi oparzeniami.

Rozpędzony prom uderzył w nabrzeże. 13 osób rannych

Tuż po wypłynięciu z portu w Las Palmas na statku nastąpiła awaria elektryczności i przestały pracować silniki. Załoga awaryjnie zrzuciła do wody kotwice, jednakże nie zdołały one zatrzymać promu, który uderzył w nabrzeże. Obrażenia odniosło trzynaście osób. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Setki tysięcy plików z dziecięcą pornografią, aresztowania

Policja aresztowała na terenie Hiszpanii 17 członków międzynarodowej siatki pedofilskiej. Podczas przeszukań w domu jednego z aresztowanych znaleziono sporządzony ręcznie spis nazwisk dzieci, które były ofiarą pedofila, ich wiek oraz miejsce spotkań. Najstarsze zapiski dotyczyły zdarzeń sprzed ponad 20 lat.

Premier będzie zeznawał jako świadek w aferze korupcyjnej

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy został wezwany na świadka w procesie dotyczącym rozległej siatki korupcyjnej Guertel - poinformowała rzeczniczka sądu. W aferę łapówkarską zaangażowani są członkowie rządzącej krajem konserwatywnej Partii Ludowej (PP).

Była pierwszą minister obrony w historii kraju. Nie żyje Carme Chacón

W wieku 46 lat zmarła w Madrycie Carme Chacón, minister obrony w rządzie Jose Luisa Rodrigueza Zapatero. Była pierwszą zajmującą to stanowisko kobietą w historii Hiszpanii. Gdy w 2008 roku obejmowała obowiązki, była w siódmym miesiącu ciąży. Kilka dni później pojechała do Afganistanu, by odwiedzić służących tam hiszpańskich żołnierzy.

Baskijscy separatyści oddają broń. Madryt: nic nie uzyskają

Baskijska separatystyczna organizacja ETA, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przekazała policji listę z 12 adresami swych ukrytych magazynów broni w południowo-zachodniej Francji. Rzecznik rządu hiszpańskiego ostrzegł jednak, że ETA, dokonując rozbrojenia, "nic nie uzyska".

Hiszpania wzmacnia kontrole na granicy z Gibraltarem

Hiszpania ogłosiła nasilenie kontroli na granicy z położonym na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego Gibraltarem, stanowiącym terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Jest to związane z wprowadzeniem nowych zasad dotyczących ochrony granic strefy Schengen.

Domu na Majorce już nie wynajmiesz? Wyjaśniamy

"Trwają rozmowy i dyskusje, projekt jest poważnie rozważany w różnych gremiach, ale dziś nie ma żadnego uchwalonego prawa" - informuje w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Ambasada Hiszpanii w Polsce. Chodzi o plany wprowadzenia zakazu wynajmu domów turystom w stolicy Majorki.

Królewska para na cesarskim bankiecie

Król i królowa Hiszpanii pojawili na uroczystej kolacji w Pałacu Cesarskim w Tokio. W środę cesarz Akihito i cesarzowa Michiko wydali na cześć królowej Letycji i króla Filipa VI przyjęcie na 150 osób. W czasie toastu król Hiszpanii oświadczył, że jego kraj oraz Japonia podzielają te same cele w kwestii "obrony międzynarodowego pokoju i porządku". Hiszpańska para królewska jest w Japonii z czterodniową wizytą.

"Nadal moglibyśmy przypalić brodę króla". Ale Royal Navy nie ma już zębów

Wojownicze sygnały pod adresem Hiszpanii w kontekście Gibraltaru przybrały w ostatnich dniach na sile. Pojawiły się nawet sugestie - choć nie z kręgów, które można nazwać oficjalnymi - że brytyjski rząd byłby gotów pójść na wojnę o Skałę, podobnie jak zrobiono 35 lat temu w przypadku Falklandów. Problem w tym, że dzisiejsza Royal Navy jest cieniem swojej ówczesnej siły, więc trudno znaleźć uzasadnienie takiej wojowniczej retoryki.

Hiszpanie odpowiadają Brytyjczykom w sprawie Gibraltaru

Szef dyplomacji Hiszpanii Alfonso Dastis oświadczył, że Hiszpania jest zaskoczona tonem, jakim Brytyjczycy mówią o Gibraltarze i zaapelował o spokój. To reakcja na słowa byłego szefa brytyjskiej Partii Konserwatywnej Michaela Howarda.