Hiszpania

Hiszpania

Rosjanie mogą zostać wydani USA. Sądy w Hiszpanii i Grecji zdecydowały

Sąd w Madrycie wydał we wtorek zgodę na ekstradycję do USA rosyjskiego informatyka Piotra Lewaszowa. Mężczyzna jest oskarżony między innymi o działania hakerskie w czasie kampanii przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2016 r. Jednocześnie w środę na ekstradycję do USA innego rosyjskiego hakera zgodziła się Grecja.

Merkel "nie zabiega o rolę mediatora" w sprawie Katalonii

- Jesteśmy bardzo zainteresowani stabilnością Hiszpanii. We wszystkich działaniach powinna być przestrzegana praworządność - powiedział w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, odnosząc się do przeprowadzonego w ostatni weekend referendum niepodległościowego w Katalonii i napiętej sytuacji w regionie.

"Siły okupacyjne - won". Strajk generalny i protesty w Katalonii

Kilkusettysięczny tłum wyległ na ulice katalońskiej Barcelony w dniu, w którym rozpoczął się strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. Demonstranci zgromadzili się między innymi przed siedzibą rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej.

10 mitów katalońskich separatystów

Czy katalońskie referendum było legalne? Czy region ma prawo do niepodległości? Od wielu tygodni dyskusja na ten temat nie ustaje. Hiszpański dziennik "El Pais" obalił 10 najczęściej powtarzanych argumentów, którymi posługują się zwolennicy oderwania Katalonii od reszty kraju.

"Referendum wstydu". Hiszpańskie media o referendum i reakcji Europy

Hiszpańscy dziennikarze są podzieleni w ocenie przebiegu niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Przeważa jednak opinia, że skierowanie do zamknięcia lokali wyborczych policji i użycie siły było zbędne i zaszkodziło wizerunkowi Hiszpanii. Większość europejskich przywódców nie zabrała jak dotąd głosu w sprawie wydarzeń podczas referendum niepodległościowego w Katalonii. Żadnego oficjalnego stanowiska nie przedstawiła też Komisja Europejska.

Hiszpańskie media: czarny dzień w historii demokracji

Hiszpańskie media - komentując przebieg niedzielnego referendum niepodległościowego - odnotowują, że od czasu zakończonej w latach 70. XX wieku dyktatury frankistowskiej nie było na Półwyspie Iberyjskim tak poważnego kryzysu politycznego. Pojawiają się opinie, że był to jeden z najczarniejszych dni w historii demokracji tego kraju.

90 procent głosujących za niepodległością Katalonii

Głos oddało około 2,26 miliona osób, z których 90 procent opowiedziało się za niepodległością tego regionu - ogłosił regionalny rząd Katalonii, podając wyniki niedzielnego referendum. 8 procent było przeciwnych niepodległości regionu. Pozostałe głosy były nieważne.

Kataloński rząd: działa ponad 70 procent lokali, chcemy reakcji Brukseli

Ustanowiono ponad 2300 lokali wyborczych, w których mieszkańcy Katalonii mieli oddawać głosy w referendum niepodległościowym. Po interwencjach hiszpańskiej policji działało w niedzielę przed południem 73 procent lokali - poinformował kataloński rząd. W wyniku działań funkcjonariuszy rannych zostało 38 osób. Rząd w Madrycie nie uznaje referendum.

Hiszpańskie media: Rosja wpływa na referendum w Katalonii

Osoby i instytucje powiązane z Kremlem na 48 godzin przed plebiscytem w Katalonii 20-krotnie zwiększyły liczbę publikowanych informacji na ten temat - zauważają hiszpańskie media. Wskazują, że Rosja wpływa w ten sposób na referendum dotyczące niepodległości tego hiszpańskiego regionu.

Rośnie napięcie w Katalonii. Kilkaset osób rannych w starciach z policją

W starciach z policją obrażenia odniosło już około 460 osób - poinformowała burmistrz Barcelony. Wcześniej pojawiły się informacje, że hiszpańska policja użyła gumowych kul wobec osób protestujących w Barcelonie. Funkcjonariusze konfiskują urny wyborcze i karty do głosowania aby uniemożliwić przeprowadzenie referendum niepodległościowego. Raport specjalny na antenie TVN24 BiS.