globalne ocieplenie

globalne ocieplenie

Mamy coraz większą pewność, że ekstremalne zjawiska pogodowe, zyskują na sile z powodu działalności człowieka. Kontynuowana wysoka emisja gazów cieplarnianych sprawi, że w ciągu kilku dekad sytuacja wciąż będzie się pogarszać - wynika z raportu agendy ONZ, który trafił do rąk dziennikarzy agencji Associated Press (AP).

- Rośliny i zwierzęta kurczą się z powodu coraz to wyższej temperatury powietrza oraz braku wody - ogłosili w poniedziałek naukowcy z Singapuru, ostrzegając jednocześnie, że może to prowadzić do trudności w produkowaniu żywności w ciągu kilku następnych lat.

Brytyjscy naukowcy zabierają się za tworzenie "sztucznego wulkanu". Już w październiku na nieczynnym lotnisku w Norfolk przeprowadzą eksperyment, który może pomóc chronić naszą planetę przed globalnym ociepleniem - donosi "Daily Telegraph".

Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull, choć ogromna, nie zafundowała stratosferze tak wielu aerozoli, jak w 1991 roku filipiński wulkan Pinatubo, który wypuścił w niebo 10 km kw. gazów, popiołu, dymu i innych materiałów, przez co planeta ochłodziła się na rok.

Najnowsze badania naukowców pokazują, że wieloryby i niektóre gatunki ryb świetnie radzą sobie ze zmianami klimatu, podczas gdy ich krewniaki mają z tym spore trudności. Zdolności do zmian uchronią gatunki przed wyginięciem, ale wymuszą zmiany w stylu życia człowieka.

Pierwsze dni maja zaskoczyły nas opadami śniegu. Wydawać by się więc mogło, że nie był to ciepły miesiąc. Jednak naukowcy NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) dowiedli, że był to dziesiąty najcieplejszy maj w historii pomiarów.