globalne ocieplenie

globalne ocieplenie

Upał umacnia wiarę w globalne ocieplenie

- Pomimo że upały nie stanowią dowodu na globalne ocieplenie, są w stanie przekonać ludzi, że ten problem rzeczywiście istnieje - ustalili amerykańscy naukowcy. Przekonanie o globalnym ociepleniu przemija jednak, kiedy po fali upałów nastaje ochłodzenie.

Burze rzadziej, ale piorunów o 50 procent więcej

Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie sprawdzają, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpłyną na takie zjawiska atmosferyczne, jak burze z piorunami. Na razie udało im się ustalić, że wzrost temperatury zmniejszy częstotliwość występowania burz, ale zwiększy aktywność towarzyszących im piorunów. - Ów wzrost aktywności może być niebezpieczny - mówi kierujący badaniami Colin Price.

Te pingwiny wyginą przez człowieka

Groźba wyginięcia zawisła nad pingwinami cesarskimi i maskowymi. Badacze z Woods Hole Oceanographic Institution ogłosili, że odpowiedzialność za to ponosić będzie człowiek: zagrożenie dla pingwinów tworzą bowiem gazy cieplarniane, które przyczyniają się do wzrostu temperatur.

Ochłodzi Ziemię, ale wybieli niebo

Powstrzymanie globalnego ocieplenia może... wybielić niebo. Do takiego wniosku doszli badacze Carnegie Institution for Science, którzy postanowili zbadać skutki rozpylania siarki w górnej atmosferze - metody, która zdaniem geoinżynierów obniży temperaturę na Ziemi.

Idzie ocieplenie. 2 stopnie w ciągu 40 lat?

Coraz większa emisja dwutlenku węgla spowoduje w ciągu 40 lat wzrost średniej globalnej temperatury o 2 st. C, a do 2080 r. ocieplenie nawet o 2,8 st. C. Taki scenariusz prognozuje Klub Rzymski. Zdaniem tego prestiżowego think tanku, jest mało prawdopodobne, by rządy ograniczyły emisję CO2 o tyle, żeby powstrzymać zmiany klimatyczne, a co za tym idzie występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Woda wycieka z jezior na grenlandzkim lądolodzie

Ocieplenie w Arktyce sprawia, że coraz większa ilość wód roztopowych z jezior na grenlandzkim lądolodzie spływa do morza. - To może przyspieszyć rozpływanie się pokrywy lodowej, a tym samym wzrost poziomu mórz - alarmują naukowcy. Przyznają jednak, że to nie jedyny możliwy scenariusz. Jeśli wody wyrzeźbią sobie drogę przez lądolód, skutki osuszania jezior mogą być odwrotne.

"Trzymajcie się z daleka od globalnego ocieplenia"

Grupa byłych pracowników NASA, wśród których znaleźli się i astronauci, wezwała Agencję do zaprzestania rozpowszechniania niesprawdzonych i niepotwierdzonych informacji dotyczących zmian zachodzących w klimacie. W szczególności tych wskazujących na to, że wpływ ma na nie człowiek. Co na to NASA?

Silna La Niña nie zatrzymała ocieplenia. Rok 2011 jednym z najgorętszych

Rok 2011 uplasował się na 11. miejscu w rankingu najcieplejszych lat - podała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Nie przeszkodził w tym nawet silny wpływ zjawiska La Niña, które zwykle powoduje obniżenie globalnych temperatur. Tendencja do ocieplania klimatu nie przejawia się tylko w pojedynczych rocznikach. Od 1997 roku następuje właściwie nieprzerwane pasmo coraz wyższych temperatur.

Morza mogą przybrać kilkanaście metrów. To mniej, niż wcześniej zakładano

Podczas globalnego ocieplenia sprzed 400 tys. lat poziom wód podniósł się o jedną-trzecią niżej, niż wcześniej sądzono - donoszą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. To jednak wciąż może oznaczać nawet kilkanaście metrów, co - gdyby sytuacja się powtórzyła - stanowiłoby katastrofę dla nisko położonych terenów.

Ponad 40 mln ludzi uciekało przed klęskami. Będzie ich więcej?

Ponad 42 mln ludzi w regionie Azji i Pacyfiku zostały zmuszone w ciągu dwóch ostatnich lat do zmiany miejsca zamieszkania w wyniku klęsk żywiołowych związanych ze zmianami klimatycznymi - poinformował Azjatycki Bank Rozwoju. Na tych obszarach leży 6 z 10 państw najbardziej podatnych na konsekwencje zmian klimatu.

Kiribati szykuje się na ewakuację. Władze znalazły już ziemię

Kiribati - archipelag wysp, a zarazem państwo wyspiarskie - może wkrótce zostać całkowicie zalane przez Pacyfik. Władze kraju szykują się do wykupu ziemi, która może stać się nowym domem dla części obywateli tego 100-tysięcznego państwa. W kręgu zainteresowań jest ogromna działka na Fidżi.

Oceany kwaśnieją w zastraszającym tempie. Mogą zagrozić morskiej faunie

Oceany ulegają zakwaszaniu prawdopodobnie w najszybszym tempie w ciągu ostatnich 300 mln lat - alarmują naukowcy. Zmiany są bardziej gwałtowne, niż te, do których doszło podczas trwającego 5 tys. lat Paleoceńsko-Eoceńskiego Maksimum Termicznego 56 mln lat temu. Zbyt kwaśne wody to zagrożenie dla wielu morskich organizmów.

Aktualne mrozy to wynik globalnego ocieplenia

Za siarczystymi mrozami, jakie od ponad tygodnia uprzykrzają życie Europejczykom stoi globalne ocieplenie, a konkretnie kurczenie się powłoki lodowej Oceanu Arktycznego. Do takich wniosków doszli naukowcy z Niemiec, USA i Rosji, których wyniki przedstawia brytyjski "The Independent".

Słońce będzie słabiej świecić

Przez najbliższe 90 lat aktywność Słońca będzie mniejsza - prognozują naukowcy. Ostrzegają jednak, że nie opóźni to globalnych wzrostów temperatur spowodowanych emisją gazów cieplarnianych. Temperatury na Ziemi zmniejszą się bowiem zaledwie o 0,08 stopnia Celsjusza.