Chiny

Chiny

W sześć lat po podjęciu przez władze Chin kroków w celu rozprawienia się ze stosowaniem przez policję tortur, zatrzymani wciąż są bici, wieszani za przeguby rąk, przykuwani kajdankami do żelaznych krzeseł - podała w środę organizacja Human Rights Watch (HRW).

Pentagon rozważa wysłanie lotnictwa i marynarki wojennej w celu zapewnienia wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim. Na morzu tym, w związku z trwającym sporem o jego przynależność terytorialną, gwałtownie zwiększają swoją obecność Chiny.

Pekin jest zainteresowany otwarciem morskiej bazy wojskowej w Dżibuti - poinformował prezydent tego afrykańskiego kraju zapewniając, że Chińczyczy są "mile widziani". Byłaby to pierwsza zagraniczna baza wojskowa Chin, które dotychczas unikały zaangażowania swojej armii w innych częściach świata.

Niemal całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w zasięgu chińskich rakiet balistycznych z głowicami atomowymi - wynika z raportu Pentagonu. Wkrótce Pekin będzie również zdolny do wystrzeliwania rakiet tego typu z okrętów podwodnych.

Dowództwo chińskich sił zbrojnych "serdecznie" zaprosiło Rosjan do wzięcia udziału we wrześniowej defiladzie w ramach obchodów zakończenia II wojny światowej w Azji. Rosjanie mają defilować na placu Tiananmen tak, jak Chińczycy po placu Czerwonym. Przyjechać może też Władimir Putin, co prawdopodobnie zniechęci wielu zachodnich przywódców.

Chiny planują stworzyć flotę niemal 42 tysięcy dronów, startujących zarówno z lądu jak i lądowisk na morzu - ostrzega Pentagon w najnowszym raporcie na temat chińskiej armii. Pisze również o rozwoju technologii, które mają umożliwić sforsowanie amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Od roku działa pilotażowa strefa wolnego handlu w Szanghaju, która uelastyczni rozliczenia finansowe i certyfikację żywności - powiedział konsul RP w Szanghaju Andrzej Pieczonka. Za miesiąc ma rozpocząć działalność pierwsza polska firma zarejestrowana w strefie.

W pierwszym kwartale zysk Alibaby wzrósł o 45 proc. rdr i wyniósł 2,8 mld dol. - poinformowała spółka. Chiński gigant z branży e-commerce podał także, że jego nowym prezesem zostanie Daniel Zhang, który swoje stanowisko objąć ma 10 maja.

Flota USA musi zmienić komputery, które mają zostać zamontowane podczas modernizacji okrętów z systemem AEGIS. Dotychczas stosowane serwery firmy IBM, które miały być też wykorzystywane w przyszłości, są obecnie produkowane przez Chińczyków. Służby USA uznały, że ich dalsze stosowanie przez wojsko jest niedopuszczalne.

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.

Od 1 czerwca w Chinach zostaną zniesione limity cen na większość leków. Władze chcą, aby konkurencja odgrywała większa rolę w kształtowaniu cen na tym drugim największym na świecie rynku farmaceutycznym - poinformowała we wtorek chińska agencja planowania gospodarczego.

Z Państwa Środka docierają kolejne niepokojące informacje. Indeks wytwórczości po raz kolejny jest pod kreską, a do tego najnowszy odczyt jest gorszy od poprzedniego i oczekiwań analityków. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, spadł do 48,9 pkt. w kwietniu wobec 49,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach banku HSBC.

21 lat temu zrównane z ziemią zostało anarchistyczne „miasto”, które przez ponad 100 lat funkcjonowało poza kontrolą jakiegokolwiek państwa. Kowloon Walled City na terenie Hongkongu był enklawą bezprawia dla przestępców i nielegalnych imigrantów. Złą sławę zdobyło w całej Azji.

Władze Makau zaprzeczyły doniesieniom, jakoby chińskie siły specjalne uniemożliwiły agentom CIA zabicie lub porwanie Edwarda Snowdena. Informacje o domniemanej strzelaninie pomiędzy chińskimi i amerykańskimi agentami, która wywiązała się w 2013 roku, od miesięcy krążą wśród internautów w Chinach. Niedawno przekazała je również chińska agencja informacyjna.