Brazylia

Brazylia

Prezydent zawieszona, jej przeciwnik objęty śledztwem

Sąd Najwyższy Brazylii zgodził się na otwarcie śledztwa antykorupcyjnego przeciwko opozycyjnemu senatorowi Aecio Nevesowi, który bez powodzenia w 2014 roku zmierzył się z obecną prezydent Dilmą Rousseff w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Ostatnia nadzieja Dilmy. Godziny od zawieszenia?

Prezydent Dilma Rousseff zapowiedziała, że będzie walczyć "ze wszystkich sił, wykorzystując wszelkie środki prawne", by nie dopuścić do odsunięcia jej od władzy. Reprezentujący prawne interesy rządu Brazylii adwokat generalny Jose Eduardo Cardozo zwrócił się we wtorek do Sądu Najwyższego o anulowanie procedury impeachmentu. W środę w Senacie rozpoczyna się głosowanie w sprawie impeachmentu dla szefowej państwa.

Polityczny thriller zmieszany z telenowelą

Przewodniczący Senatu Brazylii Renan Calheiros odrzucił poniedziałkową decyzję szefa izby niższej parlamentu Waldira Maranhao o anulowaniu procedury impeachment dla prezydent Dilmy Rousseff jako "podjętą w niewłaściwym momencie" i zarządził kontynuację prac. Tymczasem sam Maranhao w nocy z poniedziałku na wtorek cofnął swą kontrowersyjną decyzję. Polityczny konflikt w Brazylii jest coraz bardziej zagmatwany dla zagranicznego obserwatora.

"Używał stanowiska w sposób bezprawny". Decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy Brazylii zawiesił w czwartek w funkcjach przewodniczącego Izby Deputowanych Eduardo Cunhę za utrudnianie śledztwa w sprawie korupcji w koncernie naftowym Petrobras. Jest on głównym adwersarzem prezydent Dilmy Rousseff i jednym z kandydatów na jej następcę.

Czarne chmury gęstnieją nad głowami Luli i Rousseff

Prokurator generalny Brazylii Rodrigo Janot wystąpił we wtorek do Sądu Najwyższego o zgodę na rozpoczęcie śledztwa przeciwko byłemu prezydentowi Luli da Silvie w związku z aferą korupcyjną w państwowym koncernie naftowym Petrobras. Brazylijski dziennik "O Globo" informuje z kolei, że prokurator zwrócił się też z podobną prośbą dotyczącej urzędującej prezydent Dilmy Rousseff, której zarzuca utrudnianie działań wymiaru sprawiedliwości.

Noblista ostrzega przed zamachem stanu

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1980 przyznanej za obronę praw człowieka przed dyktaturami wojskowymi w Ameryce Łacińskiej Argentyńczyk Adolfo Perez Esquivel przemawiając w brazylijskim Senacie ostrzegł przed groźbą "instytucjonalnego zamachu stanu w Brazylii".

Lula pójdzie do rządu. Trudniej będzie go zamknąć

Były prezydent Brazyli Luiz Inacio Lula da Silva obejmie stanowisko w rządzie obecnej szefowej państwa Dilmy Rousseff, co da mu pewną ochronę w toczącym się przeciw niemu śledztwie ws. prania brudnych pieniędzy - poinformował we wtorek dziennik "O Globo".

Brazylijczycy mają dość prezydenta. Trzy miliony osób na ulicach

Ponad trzy miliony ludzi wyszło w niedzielę na ulice największych brazylijskich miast, by domagać się dymisji prezydent Dilmy Rousseff w związku z najpoważniejszym od lat kryzysem politycznym i gospodarczym w kraju. Historyczne protesty odbyły się w ponad 400 miastach.

"Długoterminowe korzyści z tej czystki mogą być wielkie"

Śledztwo w sprawie korupcji w Brazylii doprowadzi do ukarania wszystkich winnych. Trudno jest wyobrazić sobie tak radykalne działania wymiaru sprawiedliwości w innych przeżartych korupcją państwach, np. w Rosji czy Chinach - pisze piątkowy "Financial Times".