Brazylia

Brazylia

Co najmniej czworo plażowiczów zginęło i tyle samo zostało rannych w poniedziałek na południowym wschodzie Brazylii na skutek uderzenia pioruna. Do incydentu doszło podczas gwałtownej, trwającej zaledwie kilka minut ulewy na popularnej plaży w mieście Praia Grande.

Rząd Brazylii pospieszy z pomocą finansową gigantowi naftowemu Petrobras, którego pozycja uległa zachwianiu wskutek gigantycznej afery korupcyjnej. Według policji mafia, która żerowała na Petrobrasie, wyprała w ciągu ostatnich lat ponad 3,8 miliarda dolarów.

W Brazylii w aktach przemocy średnio co 10 minut ginie człowiek, w 2013 r. odnotowano ponad 50 tys. gwałtownych zgonów; policja zabija średnio sześciu ludzi dziennie - poinformowała we wtorek organizacja pozarządowa zajmująca się bezpieczeństwem publicznym.

Po wyjątkowo długim przetargu Brazylia formalnie podpisała umowę na zakup 36 szwedzkich myśliwców Gripen za 5,4 miliarda dolarów. Samolot koncernu Saab teoretycznie pokonał konkurencję jeszcze w grudniu 2013 roku, ale od tego czasu trwały zakulisowe negocjacje nad ostatecznym kształtem umowy. To wielki sukces Szwedów. W kolejce po Gripeny już ustawiają się Argentyńczycy.

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że wieczór wcześniej do szpitala został przyjęty pacjent z wysoką gorączką twierdzący, że ma objawy eboli. Kilka tygodni wcześniej wrócił z Afryki Zachodniej, gdzie szaleje epidemia. 25 zidentyfikowanych osób, które miały z nim kontakt lekarze postanowili mimo to wypuścić do domów. Stwierdzili, że będą tych ludzi "monitorowali" przez 21 dni, a więc tyle, ile ebola może się maksymalnie rozwijać w ludzkim organizmie. Ale poza szpitalem.

Aecio Neves z Partii Socjaldemokracji Brazylijskiej (PSDB) wyprzedził o 2 pkt. procentowe prezydent Brazylii Dilmę Rousseff - wynika z dwóch opublikowanych w czwartek sondaży. Druga tura wyborów prezydenckich w Brazylii odbędzie się 26 października.

Prezydent Dilmie Rousseff nie udało się zdobyć ponad połowy głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich w Brazylii, więc w drugiej turze zmierzy się z Aecio Nevesem. Według oficjalnych, choć niepełnych wyników, Rousseff otrzymała około 41 proc. głosów, a Neves zdobył ich ok. 34 proc.

Zwolenniczka ograniczenia roli państwa w gospodarce Marina Silva, dotąd główna rywalka umiarkowanie lewicowej faworytki, prezydent Brazylii Dilmy Rousseff, spadła w sondażach przed wyborami prezydenckim. Jej miejsce zajął socjaldemokrata Aecio Neves.

O 0,6 proc. skurczyła się brazylijska gospodarka w pierwszej połowie roku. To zdecydowanie gorzej niż spodziewali się analitycy, którzy prognozowali spadek o 0,2 proc. Okazuje się, że przed recesją nie uchronił Brazilii nawet mundial.

Brazylia wciąż nie może się otrząsnąć z szoku po tragicznej śmierci Eduardo Camposa - jednego z głównych kandydatów w tegorocznym wyścigu prezydenckim. Brazylijska Partia Socjalistyczna, z której startował Campos, będzie musiała wyznaczyć jego następcę. A raczej następczynię. Wszystko wskazuje bowiem, że to miejsce zajmie Marina Silva. Jej kandydatura może poważnie namieszać na brazylijskiej scenie politycznej.