2013 to rok komet: astronomowie zapowiadają, że niebo rozświetlą dwie najjaśniejsze komety od wielu lat, i prawdopodobnie jedne z najjaśniejszych w historii. Jedna z nich może zaświecić jaśniej niż Księżyc w pełni.
- Komety są jak koty, mają ogony, i robią dokładnie to, co chcą - mówi specjalista ds. komet David Levy. Dlatego trudno na 100 proc. powiedzieć, czy w tym roku zobaczymy na niebie jasne cuda.
Komety - nasi mali sąsiedzi
W starożytności powszechne było przekonanie, że komety wieszczą nieszczęście. Nagłe pojawienie się komety na firmamencie interpretowano jako atak bóstw lub innych nadnaturalnych bytów zamieszkujących niebiosa skierowany przeciw mieszkańcom Ziemi.
Teraz dzięki rozwojowi nauki wiemy, że komety to normalni członkowie naszego Układu Słonecznego. Są to małe ciała niebieskie podobne do asteroid.
Większość z nich spędza swoje życie w Obłoku Oorta, tajemniczym regionie na samym skraju naszego Układu Słonecznego. W pewnym momencie swojego życia komety wędrują blisko Słońca i ulegają transformacji.
Kiedy kometom rosną ogony
Kiedy kometa znajdzie się w pobliżu Słońca, topnieją. Ponieważ są w większości złożone z lodu, skraplają się. Silny wiatr słoneczny formuje parę wodną w ogromny ogon, który zawsze skierowany jest od gwiazdy.
Komety stale pojawiają się na niebie, ale przeważnie są zbyt daleko od Słońca, żeby rozwinąć długi warkocz, i zbyt daleko od Ziemi, żeby można je było dostrzec gołym okiem.
Bardzo jasne i widoczne gołym okiem komety pojawiają się raz na kilka lat, jednak w tym roku prawdopodobnie zobaczymy aż dwa świecące cuda.
C/2011 L4
W 2011 r. w obserwatorium na Hawajach odkryto kometę C/2011 L4. Według przewidywań astronomów będzie widoczna gołym okiem najpierw z półkuli południowej. Będzie można ją zobaczyć na początku lutego o poranku. 10 marca C/2011 L4 będzie najjaśniejsza i wtedy bez problemu zaobserwują ją mieszkańcy półkuli północnej. Zauważymy ją patrząc nieco powyżej i na lewo od zachodzącego słońca.
Co ciekawe, kometa będzie widoczna jako jasny obiekt na wieczornym niebie do końca marca i przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia.
C/2012 S1
Kolejną łatwo obserwowalną kometą w 2013 r. będzie C/2012 S1, którą odkryto 21 września przez teleskop w Rosji. Zobaczą ją mieszkańcy obydwu półkul z samego rana w pierwszym tygodniu listopada. 28 listopada kometa otrze się o Słońce i jeśli przeżyje to spotkanie, będziemy mieli do czynienia z jeszcze bardziej spektakularnym show. Astronomowie przewidują, że będzie jaśniejsza niż Księżyc w pełni i będzie widoczna nawet w ciągu dnia.
Będzie widoczna jako jasny obiekt także w grudniu i na początku stycznia 2014 r.
Życzymy udanych obserwacji!
Autor: mm/mj / Źródło: space.com