Huragany, powodzie i arktyczne mrozy. Zobacz najważniejsze wydarzenia pogodowe tego roku

Pogodowe podsumowanie 2014 roku

Ataki zimy, rozległe powodzie, śmiercionośne huragany, gwałtowne trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i intensywne deszcze. Rok 2014 był wyjątkowo bogaty w niebezpieczne zjawiska pogodowe.

ZIMA

W styczniu pogoda dała się we znaki przede wszystkim mieszkańcom USA. Atak zimy, arktyczny huragan, wir polarny i zlodowacenie - to określenia, które były bardzo często wykorzystywano w prasie, by opisać sytuację za Oceanem na początku 2014 roku. Wyjątkowo mroźna zima przyczyniła się tam do śmierci kilku osób.

Europejczycy natomiast cieszyli się prawdziwie wiosenną aurą. Na Węgrzech słupki rtęci wędrowały do 16 st. C i zaczęły pączkować kwiaty. A po drugiej stronie kuli ziemskiej problemem stały się pożary i susze - Australijczycy walczyli z upałami.

W lutym Amerykanie nadal zmagali się ze skutkami zimy. W tym miesiącu, po raz pierwszy od ponad 20 lat, niemal w całości zamarzły Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie. Rekord odnotowano również na Tamizie. Poziom wody na tej rzece był najwyższy od 250 lat. Luty według Wikingów miał być ostatnim miesiącem dziejów ludzkości. Przepowiednia jednak się nie sprawdziła i spokojnie wkroczyliśmy w marzec.

WIOSNA

Trzeci miesiąc roku pod względem pogodowym nie obfitował w żadne ekstrema. Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią wyższe temperatury, nieco więcej słońca. Humory Polaków znacznie się poprawiły, bo wszystko powoli zaczęło otrząsać się z zimowego amoku.

W kwietniu niebezpiecznie zrobiło się na Wyspach Salomona. Najpierw pojawiły się tam ulewy, później powodzie, a na koniec - jakby tego było mało - zatrzęsła się ziemia. Zginęło wówczas kilkanaście osób, a tysiące straciło dach nad głową. "To najgorszy atak żywiołu w historii", "tragedia, jakiej jeszcze nikt z nas nie widział" - relacjonowali przedstawiciele organizacji charytatywnych, którzy przybyli na miejsce, by pomóc mieszkańcom.

Maj 2014 roku tragicznie zapisał się w historii Afganistanu. Drugiego dnia miesiąca zeszła tam potężna lawina błotna, która zabiła ponad 2100 osób. W Polsce natomiast coraz częściej zaczęły dawać się we znaki burze z intensywnym deszczem. Na Wiśle pojawiła się fala wezbraniowa, w rezultacie czego w kraju wprowadzono kilka prewencyjnych ewakuacji.

LATO

W czerwcu przypomnieliśmy sobie czym jest lato. Odnotowaliśmy kilka upalnych dni, pojawiły się również burze. Pod koniec tego miesiąca z wulkanu Kilauea (Hawaje) zaczęła wydobywać się lawa. Nikt wówczas nie spodziewał się tego, że rozżarzona materia będzie płynął przez hawajską Wielką Wyspę przez kolejnych (co najmniej) sześć miesięcy.

Kolejny miesiąc był znacznie bardziej "gwałtowny" pod względem pogodowym. Przez Polskę przetoczyły się nawałnice. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Odnotowano ponad 1500 interwencji. Wielu ludzi na kilka godzin pozostało bez prądu.

Na Atlantyku i na Pacyfiku rozszalały się cyklony. Tajfun Rammasun przeszedł przez Filipiny, a później uderzył w Chiny i w Wietnam. Pozbawił życia prawie 120 osób i spowodował wielkie straty. Natomiast w USA i w Kanadzie niebezpieczny okazał się huragan Arthur. W wielu miejscowościach zanotowano ogromne szkody. W amerykańskich mediach często ubolewano również nad przełożeniem obchodów Dnia Niepodległości (4 lipca) właśnie ze względu na pogodę.

W sierpniu cały świat skierował wzrok na islandzki wulkan Bardarbunga. Ze szczelin wulkanu zaczęła wydobywać się lawa i chmury dymu i popiołów. Naukowcy nawet kilka razy w tygodniu na zmianę podnosili i obniżali alarm dla lotnictwa.

JESIEŃ

We wrześniu mogliśmy cieszyć się prawdziwym pięknym babim latem. Temperatura nierzadko przekraczała 25 st. C. Nie tak sielankowo było na kontynencie amerykańskim. W Meksyk najpierw uderzył huragan Dolly, a później Norbert. Niestety mieszkańcy nie byli na to przygotowani, dlatego szacowane szkody po przejściu huraganu były ogromne.

W październiku nadal we znaki dawały się cyklony. W Japonię uderzył tajfun Phanfone, który doprowadził do śmierci kilku osób. Natomiast na Hawajach szalała Ana. Tam również zrobiło się niebezpiecznie.

W listopadzie zmorą stały się przede wszystkim mgły, które skutecznie ograniczały widzialność i uziemiały samoloty. Największą cierpliwością musieli wykazać się pasażerowie, którzy planowali wylot z Krakowa. W tym miesiącu doświadczyliśmy również mrozów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informowało o pierwszych ofiarach niskich temperatur.

ZIMA

Tegoroczny grudzień jest wyjątkowo nieprzyjemny. Na niebie rzadko pojawia się słońce. Dominują chmury i opady. A na dodatek zrobiło się bardzo wietrznie. We znaki dał nam się niż Aleksandra (a w zasadzie niż wtórny Billy). Natomiast w Filipiny uderzył kolejny tajfun - Hagupit.

Orkan Aleksandra sparaliżował europejskie państwa
Orkan Aleksandra sparaliżował europejskie państwatvn24

Autor: kt/rp / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed skwarem. W czternastu województwach od wtorku obowiązywać będą alarmy drugiego stopnia przed upałem, a termometry mogą pokazać do 35 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie zachować ostrożność.

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Wolbromiu (woj. małopolskie) w poniedziałek doszło do potężnego gradobicia. Niebezpiecznie było także w innych częściach Małopolski - strażacy z regionu otrzymali 150 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Materiały dostaliśmy na Kontakt 24.

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 09.07. W nocy deszcz pojawi się tylko w nielicznych regionach Polski, a w pozostałych częściach będzie pogodnie. W ciągu dnia warstwa chmur nad krajem ma nieco się zagęścić, ale przyniesie ze sobą niewiele opadów. Termometry wskażą do 32 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 09.07. W nocy może jeszcze pokropić, w dzień do 32 stopni

Pogoda na jutro - wtorek 09.07. W nocy może jeszcze pokropić, w dzień do 32 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Beryl przechodzi nad Stanami Zjednoczonymi. Chociaż żywioł osłabł i obecnie jest burzą tropikalną, meteorolodzy ostrzegają, że niesie ze sobą poważne zagrożenia. Pod łamiącymi się drzewami w Teksasie zginęły dwie osoby, a ponad dwa miliony odbiorców nie ma prądu.

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NHC, City of Houston, CNN

Kolejne dni przyniosą mieszankę wysokich wartości na termometrach i gwałtownych zjawisk pogodowych. W środę temperatura wzrośnie do nawet 35 stopni Celsjusza, ale w większości kraju gorącu będą towarzyszyć burze z ulewami i gradem.

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed poniedziałkowymi burzami, które mogą powodować przerwy w dostawie prądu. Do mieszkańców dwóch województw wysłano SMS-owe ostrzeżenia.

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

16 gatunków owadów zostało zatwierdzonych do spożycia w Singapurze. Przeznaczone do tego celu stawonogi będą musiały spełnić odpowiednie wytyczne i być oznakowane. Wśród potencjalnych "przekąsek" znalazły się świerszcze, szarańcza czy jedwabniki.

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Źródło:
PAP, The Straits Times

W Dolinie Śmierci w Kalifornii, jednym z najgorętszych miejsc na świecie, w sobotę zmarła jedna z osób uczestniczących w wycieczce motocyklowej - poinformowały służby. Tego dnia temperatura sięgała 53 stopni Celsjusza.

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Źródło:
latimes.com, tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, kontynuując trwającą ponad rok serię, w której bite były miesięczne rekordy temperatury - podała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Źródło:
Reuters, AP, The Guardian, Copernicus

Ogromna dawka adrenaliny dla żądnych przygód osób w każdym wieku. Nieco spokojniejsze atrakcje dla dzieci, także tych najmłodszych. Do tego wspaniały park wodny z basenami, nad którymi czuwają ratownicy. W Energylandii znajdziemy różnorodne strefy i ponad 130 atrakcji, które zapewnią całej rodzinie uśmiech, moc energii i dobrej zabawy. A wspomnienia, które z nami zostaną, sprawią, że z pewnością wrócimy po więcej. Dziś sprawdzamy co oferuje największy park rozrywki w Polsce, także pod kątem nowości, do których należą nowa strefa i opcje płatności. Zapraszamy do lektury!

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Źródło:
Energylandia

W niedzielę przez część kraju przeszły nawałnice. Najtrudniejsza sytuacja była w Mielcu (Podkarpackie), który nawiedziła superkomórka burzowa. Wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa, doszło też do zalań piwnic. Niektóre domy w rejonie Rzeszowa i Krosna wciąż nie mają prądu.

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com