Świat

Świat

Wenecję zalewa nawet 50 razy w roku. Włosi postanowili bronić miasta

Wenecja od samego początku istnienia musiała walczyć z wodą, jednak dopiero niedawno rozpoczęła się długo oczekiwana przez Włochów inwestycja o nazwie MOSE, która ochroni miasto przed powodziami. Przy wyspie Lido montowane są zapory hydraulicznie, które mają wystawać ponad 1,5 metra ponad lustro wody - tak, żeby nawet największy przypływ nie mógł już dotknąć miasta.

"Wioski wypełnione wodą, zalane domy"

Cyklon Phailin w sobotę wieczorem zaatakował wschodnie wybrzeża Indii. W kilku pierwszych godzinach żywioł zabił pięć osób, w niedzielny poranek doszły informacje o kolejnych dwóch ofiarach. Przygotowania na nadejście cyklonu trwały od kilku dni, ewakuowano około 550 tys. osób. Władze wprowadziły czerwony stan alarmowy.

Plastikowa "zupa" w oceanie. Wyspa śmieci truje i wyniszcza

Miliony ton plastiku dryfujących po oceanie za sprawą prądów morskich łączy się ze sobą, tworząc ogromną wyspę śmieci. Rozkładające się masy plastiku są zabójcze dla setek tysięcy zwierząt rocznie. Choć ludzie badają zjawisko od ponad dekady, rozwiązania tego problemu wciąż nie znaleźli.

Od 14 lat nie widzieli takiego giganta. "Ma szansę stać się supercyklonem"

Potężny cyklon tropikalny, który sunie na wschodnie wybrzeże Indii, w piątek przybrał na sile. Kiedy poruszał się nad Zatoką Bengalską, wykonano jego zdjęcia satelitarne. Widać na nich, że ma rozmiar połowy Indii. Prędkość wiatru wzrosła do 220 km/h, w porywach zaś osiągając prędkość 235 km/h. Z jego powodu setki tysięcy ludzi ucieka ze wschodniego wybrzeża Indii.

Pięć ofiar i półtora tysiąca ewakuowanych. Nari uderzył w Filipiny

Jak podają filipińskie władze, pięć osób zginęło przez tropikalny sztorm Nari, który uderzył w czwartek w północno-wschodnią część filipińskiej wyspy Basilan. Z kolei ze stolicy prowincji, miasta Isabela trzeba było ewakuować blisko półtora tysięcy ludzi, którym życiu zagrażała woda.

"Dzieciątko" nie namiesza w klimacie aż do wiosny

Synoptycy przewidują, że na półkuli północnej będzie spokojnie aż do wiosny. To za sprawą prognozowanego łagodnego przebiegu El Nino - anomalii pogodowej, wywołującej powodzie i ulewy w USA i sprowadzającej suszę w południowo-wschodniej Azji i Australii.

"Klimat, do jakiego przywykliśmy, jest przeszłością"

W ciągu najbliższych 35 lat temperatura na Ziemi osiągnie najwyższe wartości od półtora wieku - uważają naukowcy, którzy przeanalizowali modele pogodowe. W tropikach podwyższona temperatura zagrozi bioróżnorodności organizmów, co bezpośrednio przełoży się na funkcjonowanie najsilniej zaludnionych państw.

"Niby nic takiego, ale co roku zaskakuje"

Choć w Europie trwa złota jesień, na południu Niemiec pada śnieg. Horyzont jest biały, a ludzie muszą swoje samochody ośnieżać, zamiast zwyczajnie zeskrobać ewentualnie cienką warstwę lodu z szyb. Krótki film, rejestrujący prószący śnieg przesłał do TVN Meteo Reporter24 syla3322.

Foka płetwą ogonową zagrała rekinowi na nosie

Walka na śmierć i życie ze szczęśliwym zakończeniem. Rekin wybrał szczenię foki na swój posiłek i zaatakował. Ssak wykazał się jednak niemal cyrkowymi umiejętnościami i "zagrał na nosie" żarłaczowi białemu. Po krótkiej szamotaninie foka odbiła się od czubka nosa rekina i bezpiecznie wylądowała w wodzie. Całe zdarzenie sfotografował David "Baz" Jenkins.

Woda zalewa strefę przemysłową. Zamknięto już dwie fabryki

Powódź, która od kilkunastu dni nęka Tajlandię, zagroziła olbrzymiej strefie przemysłowej położonej niedaleko Bangkoku. Przedsiębiorcy obawiają się, że może dojść do powtórki sytuacji z 2011 roku, kiedy w krótkim momencie doszło do gwałtownego zahamowania rozwoju gospodarczego. Zamknięte już zostały dwie fabryki.

Gwałtowne nawałnice we Włoszech

Jedna osoba nie żyje, a cztery uważane są za zaginione po tym, jak przez centralne i południowe Włochy przetoczyły się nawałnice. Władze podają, że bilans załamania pogody ciągle wzrasta.

To przez spaliny z diesli kwiaty stają się dla pszczół nieatrakcyjne

Naukowcy alarmują, że nie tylko pestycydy stosowane w rolnictwie szkodzą pszczołom. Jak się okazuje, zanieczyszczenia powietrza spalinami skutecznie uniemożliwiają tym pracowitym owadom spełnianie swojego obowiązku. Zespół badaczy udowodnił, że owady mają ogromny problem z wyczuciem bogatych w nektar kwiatów, jeśli w pobliżu znajdują się źródła emisji tlenku azotu.

Fitow stracił na sile, ale wyrządził szkody warte 6 mld zł

Fitow był 23. tajfunem, który w tym roku, uderzył w wybrzeże Chin, przynosząc wichurę i ulewy na obszarach nadmorskich prowincji Fujian i Czeciang. Obecnie stracił na sile i klasyfikowany jest jako burza tropikalna. Dotychczas wyrządził wiele szkód: kilka miejscowości na wybrzeżu zostało zalanych, w niektórych rejonach doszło też do awarii zasilania. W regionie wstrzymany został transport lotniczy, kolejowy i morski, a wiele dróg było nieprzejezdnych ze względu na podtopienia i wiatrołomy. Władze ewakuowały ponad pół miliona mieszkańców.

Pioruny w weekend zabiły ponad 30 osób

Co najmniej 32 osoby zginęły w sobotę i niedzielę od uderzeń piorunów w dwóch stanach wschodnich Indii. Kraj jest nawiedzany przez gwałtowne zjawiska związane z pora monsunową. Jednak liczba ofiar z minionego weekendu została uznana za ekstremalnie wysoką.

Medyczny Nobel dla dwóch Amerykanów i Niemca. Za system transportu w komórkach

Dwaj Amerykanie: Randy W. Schekman i James E. Rothman oraz Niemiec Thomas C. Suedhof otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny. Dostali ją za odkrycie organizacji głównego systemu transportu w komórkach, który wykorzystuje pęcherzyki otoczone błoną lipidową. Naukowcy podzielą się sumą 8 mln koron szwedzkich, czyli około 1,2 mln dol.