Świat

Świat

Słowacja nękana wiatrem i śniegiem

Słowacja również nękana jest przez wichury. Miejscami wiatr osiąga prędkość do 80 km/h. Poza silnymi podmuchami, w wielu regionach sypie śnieg.

Niklas sparaliżował Niemcy

Niemieckie Koleje DB zawiesiły we wtorek kursowanie pociągów regionalnych w Północnej Nadrenii-Westfalii ze względu na huragan Niklas. Wiatr wieje z prędkością do 150 km na godzinę. Synoptycy ostrzegają przed falą gwałtownych burz. Zagrożone huraganem są też Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Dolna Saksonia, Hesja, Saksonia, Turyngia i Saksonia-Anhalt.

W Niemczech wiatr opóźnia pociągi. Dwie osoby zostały ranne

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wielu niemieckich miejscowościach silny wiatr uszkodził sieci trakcyjne, powodując poważne zakłócenia w kursowaniu pociągów. Największe problemy wystąpiły na trasach Hamburg-Hanower i Berlin-Wolfsburg - podała telewizja ARD. Służby ratunkowe wyjeżdżały kilkadziesiąt razy na interwencje, a agencja Reutera donosi o dwóch rannych osobach.

Śmiercionośne osuwisko w Indonezji

Silne opady deszczu spowodowały oberwanie klifu na Jawie. Ewakuowano prawie 300 osób. Dwunastu nie udało się uciec. Zginęły pogrzebane pod masami błota i kamieni. Osuwiska błotne to często występujące w Indonezji, pochłaniające wiele ofiar, katastrofy naturalne.

Na 60 minut zgasły światła.To "Godzina dla Ziemi"

W sobotę wieczorem w kilkudziesięciu państwach na świecie, również w Polsce, na godzinę zgasło światło w ramach akcji WWF "Godzina dla Ziemi". W tym roku w naszym kraju wydarzenie miało wskazywać na problem zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna.

Golfsztrom słabnie. Temperatura na kontynentach spadnie

Prąd Zatokowy, inaczej nazywany Golfsztromem, jest jednym z najważniejszych systemów transportujących ciepło na Ziemi. Zapewnia on łagodny klimat w północno-zachodniej Europie. Naukowcy mają dowody na to, że w ostatnich dziesięcioleciach Golfsztrom jest słabszy niż w ostatnim stuleciu, a nawet tysiącleciu.

Lodu jak... lodu? Nie w Arktyce

Pokrywa lodowa na Morzu Arktycznym 25 lutego osiągnęła maksimum w obecnym sezonie zimowym. Lód miał powierzchnie 14 540 000 km kw. Tegoroczne maksimum było najmniejsze w historii, oraz nastąpiło najwcześniej.

Gorące prognozy dla zachodu USA

Amerykańscy synoptycy informują, że na zachodzie, a miejscami także na południu Stanów Zjednoczonych, koniec marca będzie bardzo ciepły. Także pierwsze dni kwietnia tak się zapowiadają. Jest szansa, że padną rekordy temperatury.

W chwili tragedii Airbusa A320 pogoda"nie była niezwykła jak na tę porę roku"

We wtorek przed południem świat obiegły tragiczne informacje. Samolot niemieckich linii lotniczych Germanwings, na którego pokładzie znajdowało się 150 osób, rozbił się w pobliżu miejscowości Barcelonnette w południowej Francji. Teraz eksperci spekulują na temat przyczyn tej tragedii. Według brytyjskiego meteorologa Roba Thompsona to nie warunki atmosferyczne w Alpach wpłynęły na przebieg katastrofy.

Mieszkańcy Vanuatu walczą z głodem po cyklonie Pam

Vanautu próbuje pozbierać się po tragicznym cyklonie tropikalnym Pam. Ocalali mieszkańcy pilnie potrzebują pomocy. Tysiące mieszkańców było zmuszonych do ewakuacji. Większość z nich nie ma dachu nad głową. Mieszkańcom brakuje podstawowych produktów, w tym jedzenia. Na pomoc ruszył Światowego Program Żywnościowy ONZ (WFP).

Światowy Dzień Meteorologii

23 marca to Światowy Dzień Meteorologii, a więc i nasze święto. Poznajcie krótką historię tej dziedziny nauk przyrodniczych.