Według władz Kalifornii w pożarach lasów i zarośli zginęło co najmniej 41 osób. Żywioł zniszczył blisko sześć tysięcy budynków. Po niektórych dzielnicach pozostał tylko popiół i gruz. W trakcie pożarów ewakuowano około 100 tysięcy osób.
Ogień w Portugalii i Hiszpanii jest już opanowany. Pochłonął kilkadziesiąt ofiar oraz spowodował ogromne zniszczenia. Policja natrafiła na dowody świadczące, że pożary wybuchły w następstwie celowego podłożenia ognia przez zorganizowane grupy przestępcze.
Ophelia przyniosła bardzo silny wiatr i ścianę deszczu w Szkocji, części Anglii oraz Irlandii. Żywioł spowodował śmierć trzech osób. Do wtorku w Irlandii były zamknięte wszystkie szkoły i urzędy publiczne.
Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił niezwykłe zdjęcie. Przedstawia ono wybrzeże Lagoa dos Barros w południowej Brazylii. Zachwyt wzbudzają uchwycone na fotografii tajemnicze wzory.
Co najmniej 75 osób zginęło, a 28 uznano za zaginione w wyniku powodzi i osunięć ziemi spowodowanych ulewnymi deszczami. To najnowszy, wtorkowy bilans kataklizmu w północnym Wietnamie.
Co najmniej 41 osób poniosło śmierć w wyniku pożarów, które od tygodnia trawią kilka hrabstw w Kalifornii. Ewakuowani mieszkańcy stopniowo powracają do domów. Nie wszyscy mają dokąd wrócić.
W kilku regionach Portugalii pojawiły się pożary. Premier kraju, Antonio Costa, ogłosił trzydniową żałobę narodową. Trudna sytuacja panuje również w hiszpańskiej Galicji. W obu krajach do poniedziałku zginęło 35 osób.
Irlandia przygotowuje się na nadejście cyklonu posttropikalnego Ophelia. W niedzielę do ochrony przed powodziami wezwano siły zbrojne. Już uznaje się, że żywioł uderzy w kraj jako najgorsza burza od półwiecza.
Południowej części Chin zagraża tajfun Khanun. Miejscami prędkość wiatru dojdzie do 200 kilometrów na godzinę. Wcześniej przeszedł przez Tajwan, zabijając jedną osobę.
W Hiszpanii od kilku dni utrzymują się upały. W wielu regionach pojawiły się iście letnie temperatury, przekraczające 30 stopni Celsjusza. Na plażach znów zrobiło się tłoczno i gwarno.
Mediolan znów zmaga się ze smogiem. Od czterech dni przekroczone są normy dla pyłu zawieszonego. Po raz pierwszy tej jesieni władze wprowadzają kroki w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, w tym ograniczenia w ruchu samochodów i zakaz grillowania.
Tragiczne w skutkach gradobicie w boliwijskiej stolicy Sucre. Pod wpływem ciężaru lodu zawaliło się co najmniej kilka budynków, w tym zadaszenie przyszkolnego boiska. Według mediów, zginęło troje nastolatków, a kilkanaścioro zostało rannych.
Mieszkańcy Kalifornii od wielu dni walczą z rozszalałym ogniem. W hrabstwie Sonoma strażacy ruszyli na pomoc zranionej kobiecie. Na nagraniu widać ucieczkę z trawionego ogniem obszaru.
W niedzielę bilans ofiar śmiertelnych w pożarze w Kalifornii zwiększył się do 40 osób. Ratownicy znaleźli kolejne zwęglone szczątki w pogorzelisku. Około 100 tysięcy osób zostało ewakuowanych z zagrożonych terenów.
W ciągu kilku minionych dni temperatura na Wyspach Kanaryjskich przekroczyła 30 stopni Celsjusza. W Hiszpanii i we Francji temperatury są wyjątkowo wysokie.
W poniedziałek do wybrzeży Wielkiej Brytanii dotrze Ophelia. Przyniesie ze sobą ulewny deszcz i wiatr o prędkości do 129 kilometrów na godzinę. Meteorolodzy przyznają, że Brytyjczycy mają powody do niepokoju.
We wschodniej części Antarktydy w jednej z kolonii pingwinów białookich doszło do dużego wymierania. Z głodu zginęły prawie wszystkie pisklęta. To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie.
Hiszpania od początku października zmaga się z serią pożarów. W opanowaniu żywiołu nie pomagają warunki atmosferyczne - w kraju panują bardzo wysokie, jak na tę porę roku, temperatury.
Przedstawiciele ministerstwa zdrowia Seszeli oświadczyli, że epidemia dżumy płucnej dotarła do tego wyspiarskiego kraju. Wcześniej w ciągu kilku miesięcy doprowadziła do śmierci co najmniej 50 osób na Madagaskarze. Władze zachowują najwyższą czujność, mając na uwadze nie tak dawną epidemię wirusa Eboli.