Świat

Świat

"Bogu dzięki (...) Po raz kolejny udało nam się uniknąć katastrofy"

Maysak, który jeszcze kilka dni temu określany był jako supertajfun, słabnie. W niedzielę rano tajfun dotarł do Filipin, przekształcając się w międzyczasie w depresję tropikalną. Mimo to władze nawołują mieszkańców do zachowania ostrożności z uwagi na towarzyszące mu porywiste wiatry i deszcze.

Maysak jednak nie oszczędzi Filipin

W sobotę, 4 kwietnia, ewakuowano około 24 tysiące mieszkańców Filipin - dzień przed potencjalnym atakiem tajfunu. W pierwszej kolejności katastrofalne skutki mogą odczuć mieszkańcy północno-wschodniego wybrzeża. Ludność z nadmorskich miasteczek ucieka w strachu przed falami sztormowymi, gwałtownymi powodziami i lawinami błotnymi wywołanymi supertajfunem.

Słowacja nękana wiatrem i śniegiem

Słowacja również nękana jest przez wichury. Miejscami wiatr osiąga prędkość do 80 km/h. Poza silnymi podmuchami, w wielu regionach sypie śnieg.

Niklas sparaliżował Niemcy

Niemieckie Koleje DB zawiesiły we wtorek kursowanie pociągów regionalnych w Północnej Nadrenii-Westfalii ze względu na huragan Niklas. Wiatr wieje z prędkością do 150 km na godzinę. Synoptycy ostrzegają przed falą gwałtownych burz. Zagrożone huraganem są też Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Dolna Saksonia, Hesja, Saksonia, Turyngia i Saksonia-Anhalt.

W Niemczech wiatr opóźnia pociągi. Dwie osoby zostały ranne

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wielu niemieckich miejscowościach silny wiatr uszkodził sieci trakcyjne, powodując poważne zakłócenia w kursowaniu pociągów. Największe problemy wystąpiły na trasach Hamburg-Hanower i Berlin-Wolfsburg - podała telewizja ARD. Służby ratunkowe wyjeżdżały kilkadziesiąt razy na interwencje, a agencja Reutera donosi o dwóch rannych osobach.

Śmiercionośne osuwisko w Indonezji

Silne opady deszczu spowodowały oberwanie klifu na Jawie. Ewakuowano prawie 300 osób. Dwunastu nie udało się uciec. Zginęły pogrzebane pod masami błota i kamieni. Osuwiska błotne to często występujące w Indonezji, pochłaniające wiele ofiar, katastrofy naturalne.

Na 60 minut zgasły światła.To "Godzina dla Ziemi"

W sobotę wieczorem w kilkudziesięciu państwach na świecie, również w Polsce, na godzinę zgasło światło w ramach akcji WWF "Godzina dla Ziemi". W tym roku w naszym kraju wydarzenie miało wskazywać na problem zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna.

Golfsztrom słabnie. Temperatura na kontynentach spadnie

Prąd Zatokowy, inaczej nazywany Golfsztromem, jest jednym z najważniejszych systemów transportujących ciepło na Ziemi. Zapewnia on łagodny klimat w północno-zachodniej Europie. Naukowcy mają dowody na to, że w ostatnich dziesięcioleciach Golfsztrom jest słabszy niż w ostatnim stuleciu, a nawet tysiącleciu.