Huragan Irma oraz depresja tropikalna Katia sieją zniszczenie. Nad Karaiby nadciąga również huragan Jose. Mieszkańcy i turyści przebywający na wyspach spustoszonych już przez Irmę, czekają na na jego uderzenie.
Niewielką karaibską wyspę nawiedził potężny huragan, który niemal całkowicie ją zdemolował. Nagranie z drona świadczy tylko o jednym: Barbuda zmieniła się w gruzowisko.
To było rajskie lotnisko o światowej sławie. Wyobraźnię pobudzały obrazy wielkich samolotów przemieszczających się tuż nad głowami plażowiczów. Dziś w wyniku ataku huraganu Irma port lotniczy Princess Juliana legł w gruzach.
Huragan Irma uznaje się za jeden z najpotężniejszych w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat. Jego średnica jest tak ogromna, że mogłaby przykryć większość powierzchni Polski. Siła wiatru mogłaby doszczętnie zniszczyć wiele miast.
O huraganie Irma naukowcy mówią: potwór. Wiatr od ponad doby osiąga prędkość blisko 300 kilometrów na godzinę, co sprawia, że huragan ma najwyższą kategorię w pięciostopniowej skali. Silniejsze byłyby już jedynie hiperkany. Tych na Ziemi jak dotąd nie odnotowano, ale zdaniem niektórych badaczy to jedynie kwestia czasu.
- Pierwszy raz w historii obserwacji huraganów na Atlantyku jest tak, że dłużej niż przez 24 godziny wiatr utrzymuje prędkość powyżej 290 kilometrów na godzinę - poinformował Tomasz Wasilewski. Na antenie TVN24 analizował trasę, jaką przemieszcza się żywioł.
Podmokłe domy, zalane posesje, sterty gruzu. Huragan Harvey przeszedł przez Houston - największe miasto Teksasu i czwarte co do wielkości w USA - i problemów pozostawił po sobie bez liku.
Za kilka dni Irma może dotrzeć do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, ale żywioł można obejrzeć już dziś - z bliska. Łowcy huraganów pokazali z lotniczej wyprawy i przelotu przez huragan, który we wtorek osiągnął piątą kategorię w pięciostopniowej skali. Szacuje się, że w nocy z wtorku na środę huragan ma dotrzeć do niektórych wysp na Morzu Karaibskim.
Kilkadziesiąt interwencji odnotowali strażacy i służby ratunkowe po intensywnych burzach, które przeszły przez centralną Rumunię. Wiatr powalił dziesiątki drzew, ulicami płynęły potoki.
Po huraganie Harvey, który wywołał powodzie w Teksasie, w kierunku Ameryki Północnej przesuwa się kolejny potężny huragan nazwany Irma. Ma już siłę trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona i znajduje się kilka tysięcy kilometrów od Florydy.
Od kilku dni płomienie trawią Stany Zjednoczone. Pomimo zaangażowania straży, pożoga ogarnęła Kalifornię i dotarła do Oregonu oraz Nevady. Co więcej, ogień dotarł już do zabudowy mieszkalnej Los Angeles.
Peggy Whitson, lat 57, swoją trzecią z kolei misją kosmiczną ustanowiła szereg rekordów. Biochemiczka wykazała się niebywałą determinacją, a jeżeli chodzi o "staż" w przestrzeni kosmicznej, konkurować z nią mogą jedynie Rosjanie.
W Stanach Zjednoczonych oczy milionów wciąż są skierowane na Teksas, ale na horyzoncie widać już kolejne, potencjalnie śmiertelne zagrożenie. Irma, która uformowała się nad Atlantykiem, przesuwa się na zachód i rośnie w siłę. Obecnie jest huraganem trzeciej kategorii.
Narodowa Służba Meteorologiczna poinformowała w środę, że w południowej Kalifornii utworzyła się burza tropikalna. Żywioł otrzymał imię Lidia. Burza tropikalna przybiera na sile i przemieszcza się wzdłuż wybrzeża.
W piątek kilkuset turystów utknęło w górach Kaukazu. Głównym powodem była lawina błotna, która zeszła w okolicach kurortu Elbrus przy granicy Rosji z Gruzją. W tym regionie, gdzie przebywa ponad siedem tysięcy osób, wprowadzono stan wyjątkowy. Do tej pory udało się ewakuować ponad setkę turystów.
W czwartek osunęła się ziemia na południowym wschodzie Szwajcarii. Dzień później lokalne władze zarządziły całkowitą ewakuację pobliskiej wioski Bondo. Na razie nie ma doniesień o ofiarach.
Siedmiu mężczyzn ruszyło na pomoc powodzianom w Houston. Ich bezinteresowna akcja ratunkowa skończyła się tragicznie. Płynąc łodzią do poszkodowanych wpadli na linię wysokiego napięcia.
Co najmniej 50 osób mogło zginąć w Teksasie na skutek huraganu Harvey - podały władze w czwartek czasu lokalnego. Huragan zmienił obszar tego stanu nie do poznania. Najlepiej widać to na zdjęciach satelitarnych wykonanych przed i po przejściu żywiołu.
Koty, psy, wiewiórki i krowy. Powodzie po huraganie Harvey odebrały im dom. I chociaż wiele jest historii o tym, jak uratowali je właściciele, to gdy wody opadną będzie można oszacować liczbę tych, które utonęły.
Huragan Harvey, który pustoszy Teksas od kilku dni, przyczynił się do śmierci kilkudziesięciu osób oraz ogromnych strat. Niektóre historie mieszkańców zalanych terenów są wstrząsające.
Południowa Azja cierpi z powodu częstych powodzi w trakcie sezonu monsunowego, który trwa od czerwca do września. Władze mówią, że tegoroczne powodzie są dużo gorsze. Skutki żywiołu w Bangladeszu, Indiach oraz Nepalu dotknęły miliony ludzi.