Świat

Świat

Na 100 milionów euro władze prowincji Massa Carrara w Toskanii oszacowały szkody spowodowane przez powódź, która nawiedziła ten rejon. Jeszcze większe, trudne do policzenia straty zanotowano w Cinque Terre w Ligurii, zniszczonej przez lawiny błotne. Już teraz wiadomo, że z pomocą dla regionu mogą przyjść Amerykanie w zamian za... wakacyjne zniżki.

Spektroradiometr (MODIS) zrobił trzy dni temu zdjęcia rejonu Wysp Kanaryjskich, gdzie wybuchł podwodny wulkan. Widoczny na nich pióropusz jest najprawdopodobniej mieszanką gazów wulkanicznych z niewielkimi fragmentami pumeksu. Na jego kolor wpływa również ukształtowanie dna morskiego.

Trzęsienie ziemi w północnych Włoszech. Mieszkańcy Werony, Padwy i Trydentu z przerażeniem ujrzeli ściany drżące w ich domach.

W sobotę Turcja świętuje Dzień Republiki. Do obchodów nie przyłączy się jednak prowincja Wan, gdzie na skutek niedzielnego trzęsienia ziemi zginęło co najmniej 576 osób. Tysiące ocalałych koczują teraz w miasteczku namiotowym nieopodal miejscowości Ercis, najbardziej dotkniętej kataklizmem.

Plan przepompowania przez kanały w Bangkoku części napierającej na stolicę wody z północy przynosi oczekiwane skutki: woda w tym rejonie powoli opada, zmniejszając zagrożenie dla 12-milionowej metropolii.

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi w Peru rannych zostało ponad 16 osób. Wszystkie pochodzą z miejscowości Ica, oddalonej o 300 km od stolicy kraju. Do tej pory nie odnotowano ofiar śmiertelnych, ale wiele rodzin, mieszkających w prowizorycznych budynkach, straciło dach nad głową.

Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych szykuje się na silne opady śniegu. Synoptycy przewidują, że biały puch obficie spadnie w sobotę wieczorem. Aż milion osób może zostać pozbawionych prądu.

W Tajwanie dziesiątki wolontariuszy, wśród których większość stanowią uczniowie, patroluje nocą odcinek drogi przy miejscowości Tashanpei. Powód? Chcą uchronić przekraczające jezdnię żaby przed śmiercią pod kołami samochodów.

Silny wiatr, który wzburza morze u wybrzeży niepokoi Meksykanów. Teraz, kiedy Rina, były huragan będący tropikalną burzą, zmierza w kierunku Riviery Maya, mieszkańcy martwią się o jej wpływ na turystykę.

W nocy z czwartku na piątek w tureckim mieście Ecris, które najbardziej ucierpiało w niedzielnym trzęsieniu ziemi, uratowano 13-letniego chłopca. Spędził ponad 100 godzin pod gruzami.

Nocą z poniedziałku na wtorek dotarła do Ziemi materia z wyrzutu masy ze Słońca, co zaowocowało pojawieniem się na niebie zorzy polarnej. Zjawisko widoczne było przede wszystkim na północy Europy, ale i w Polsce dało się je zauważyć.

Nawałnica przyszła nieoczekiwanie i przeszła nad półnconą częścią stanu Kolorado w USA. W stolicy regionu, Denver spadło 25 cm śniegu, a w rejonach górskich do 60.

Dwa dni temu mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii zostali zaskoczeni przez śnieg. Teraz borykają się z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem. W Portugalii trwa usuwanie szkód spowodowanych nawałnicami, które przeszły przez kraj w nocy ze środy na czwartek. W rezultacie kolejnych już w tym tygodniu wichur i ulewnych deszczy zginęła jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych.

Rośnie bilans ofiar gwałtownych ulew i osunięć ziemi we Włoszech. Ostatnie doniesienia mówią o dziewięciu zabitych i sześciu zaginionych osobach. W Ligurii i Toskanii zerwane są mosty, zalane drogi, brakuje łączności z niektórymi terenami.

Huragan Rina ma 1. kategorię i wieje z prędkością 140 km/godz. Główne lotniska w Meksyku nie zostały jeszcze zamknięte, ale coraz więcej lotów jest odwoływanych.