Świat

Świat

Powódź w Chinach zabiła już 154 osoby

Ulewne deszcze przez kilka dni nawiedzały Chiny. Najbardziej ucierpiała północna część kraju, gdzie rzeki wylały z brzegów, nastąpiły osuwiska ziemi, zniszczonych zostało wiele domów.

54 st. C w Kuwejcie. Czy to nowy rekord ciepła w Azji?

W Kuwejcie odnotowano 54 st. C. Brytyjscy meteorolodzy przypuszczają, że może to być najwyższa temperatura, jaka kiedykolwiek wystąpiła w Azji. Podczas, gdy w zachodniej części kontynentu panują upały, na wschodzie Chińczycy zmagają się z ogromnymi powodziami. Deszcz zalał m.in. Pekin.

37 st. C. Burkhard rozpalił Niemcy

W wielu krajach Europy wartości wskazywane przez termometry przekraczają 30 stopni Celsjusza. Tak jest w Niemczech, gdzie za tropikalną aurę odpowiedzialny jest antycyklon Burkhard.

Upał na Wyspach Brytyjskich. Na termometrach blisko 34 st. C

We wtorek w centrum Wielkiej Brytanii temperatura przekroczyła 30 st. C. Na niebie świeciło słońce, które wieczorem schowało się za burzowe chmury. Podczas najgorętszego dotychczas w tym roku dniu lekarze pogotowia w Londynie otrzymali 300 zgłoszeń więcej niż zazwyczaj.

Za nami najgorętsze półrocze od 137 lat

To był najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych czerwiec na Ziemi. Stał się czternastym z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem. Amerykańscy naukowcy podali również, że średnia temperatura podczas pierwszego półrocza 2016 roku była o ponad jeden stopień wyższa od normy.

Lawina błotna spychała domy

W niedzielę intensywne opady deszczu w południowej i wschodniej części Chin spowodowały powodzie i osuwiska ziemi. Zniszczonych zostało wiele domów.

Rzym jak Pompeje. Z winy oddalonych o 20 km wulkanów

Wydawać by się mogło, że we Włoszech zagrożenie ze strony wulkanu dotyczy jedynie ludzi mieszkających w pobliżu Etny, aktywnego stratowulkanu na Sycylii. Badacze wskazują, że nie tylko i ostrzegają: współczesnymi Pompejami może zostać... Rzym.

Chorwackie drogi zablokowane przez wichury i turystów

W Chorwacji poruszanie się autem pomiędzy popularnymi wakacyjnymi miejscowościami to ryzyko spędzenia urlopu wewnątrz pojazdu. Możemy bowiem utknąć w długim na 40-, a nawet 50 kilometrów korku. Liczące wiele kilometrów sznury aut to skutek ogromnej ilości turystów i kiepskich warunków pogodowych.

Narodziny, życie i koniec wielkiego huraganu

Huragan to żywioł, który zazwyczaj trwa kilka dni. W tym czasie cyklon powstaje, rozwija się, osiągając największą moc i słabnie. Zdjęcia satelitarne pokazują, jak wygląda cały cykl życia tego zjawiska. Zobacz to na przykładzie tajfunu Nepartak.