Zimbabwe

Zimbabwe

Śmiertelne żniwo epidemii cholery

Epidemia cholery przetacza się przez Zimbabwe. Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, od sierpnia w kraju ponad 1,5 tys. ludzi zmarło na tę chorobę. Kryzys ekonomiczny i brak żywności pogarszają sytuację.

60 tys. ludzi może być zarażonych cholerą

Zimbabwe od tygodni nie może poradzić sobie z epidemią cholery - od sierpnia zmarło już na nią 746 osób, a liczba zarażonych może, według Światowej Organizacji Zdrowia, wzrosnąć aż do 60 tys.

Zimbabwe umiera na cholerę

Światowa Organizacja Zdrowia nie ma już wątpliwości - w afrykańskim Zimbabwe szaleje epidemia cholery. Od sierpnia zmarło na tę chorobę już blisko 500 osób, ale chorzy liczeni są już w tysiącach.

Żołnierze włamali się do banku, szabrowali sklepy

Robert Mugabe, wieloletni przywódca Zimbabwe, od miesięcy nie chce podzielić się władzą z opozycją. Wygląda jednak na to, że jego pozycji może zagrozić nie Morgan Tsvangirai, ale własni, nieopłacani żołnierze.

Zimbabwe stoi nad przepaścią

Kilkanaście tygodni po rozmowach okrągłego stołu między prezydentem Robertem Mugabe a szefem opozycji Morganem Tsvangiraiem żadne z jego postanowień nie zostało zrealizowane. Według Tsvngiraia, część winy za fiasko ponosi mediator rozmów - były prezydent RPA Thabo Mbeki.

Mugabe nie dotrzymuje słowa

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe nie zamierza dotrzymać słowa o podziale władzy z opozycją i nie chce oddać jej kilku stanowisk ministerialnych. Unia Europejska grozi mu za to wprowadzeniem sankcji.

Nic nie warte miliardy

Zimbabwe ustaliło kolejny niechlubny rekord inflacji. Ten zrujnowany wojnami i korupcją kraj podał informację o inflacji na poziomie 231 milionów procent. Jeszcze w czerwcu wynosiła ona jedynie nieco ponad 11 mln procent.

Mugabe podzielił się władzą

Rządząca partia prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego i główna opozycyjna partia Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) podpisały porozumienie o podziale władzy, które ma szanse zakończyć trwający od pół roku kryzys polityczny.

Afrykański okrągły stół się załamuje?

Po trzech tygodniach rozmów między prezydentem Robertem Mugabe a przywódcami opozycji wciąż nie ma porozumienia o podziale władzy. Trwający od marca kryzys nie jest bliski rozwiązania.

Banknot o nominale 100 mld dolarów trafił na rynek

Rząd Roberta Mugabe wyemitował banknot o nominale 100 miliardów dolarów zimbabweńskich. Według Centralnego Banku Zimbabwe, roczna stopa inflacji w tym kraju wynosi 2,2 miliona procent i jest najwyższa na świecie.

Zimbabwe: inflacja 2,2 mln proc.

Ceny w USA - ja się nam zdaje - szaleją i rosną o 5 proc. rocznie, w Unii Europejskiej o 4 proc., a w Polsce o 4,6 proc. rocznie. To zaczyna nas już niepokoić. Ale i tak nasza inflacja jest niczym w porównaniu z afrykańskim Zimbabwe, gdzie ceny wzrosły o 2,2 miliona procent w ciągu roku.

Nie będzie sankcji wobec Mugabego

Nie będzie forsowanych przez USA sankcji wobec Zimbabwe. Rosja i Chiny zawetowały w piątek projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przewidujący sankcje wobec Zimbabwe, w związku z reelekcją rządzącego już 28 lat dyktatora - Roberta Mugabego.

"Stwórzmy rząd jedności narodowej"

Wieloletni prezydent Zimbabwe Robert Mugabe zaproponował oskarżającej go o fałszowanie wyborów opozycji utworzenie rządu jedności narodowej. Liderzy opozycji nie wierzą w jego szczere intencje.

USA chcą sankcji dla Mugabego

Amerykanie przygotowali projekt ONZ-owskich sankcji przeciwko reżimowi Zimbabwe. Przewiduje on zamrożenie aktywów i objęcie zakazem podróżowania prezydenta Roberta Mugabego.

Afryka skończy z dyktatorem?

- Chcemy, aby Unia Afrykańska wysłała wojska do Zimbabwe. Nadszedł czas dla afrykańskiego kontynentu, aby zdecydowanie i jednomyślnie skończył z dyktaturą - kenijski premier Raila Odinga nie ma wątpliwości, że po piątkowych wyborach w Zimbabwe czas na interwencję sąsiadów. Rozwiązaniem może być też "kenijska droga" negocjacji.

Najdłużej panujący dyktator Czarnego Lądu

Po raz szósty w historii Zimbabwe Robert Mugabe został zaprzysiężony na prezydenta tego kraju. Mugabe wygrał drugą turę wyborów prezydenckich, w której był jedynym kandydatem. Społeczność międzynarodowa uznała te wybory za farsę.

Prezydentem może być tylko on

Mimo apeli i protestów opozycji, w Zimbabwe ruszyły wybory prezydenckie. Zwycięzca może być tylko jeden - wieloletni dyktator Robert Mugabe. Jego przeciwnik i przywódca opozycji wycofał się z wyścigu w proteście przeciwko przedwyborczej przemocy.

Szukają ratunku pod ambasadą

Działacze i zwolennicy zimbabweńskiej opozycji tłoczą się przed ambasadą RPA w stolicy Zimbabwe Harare. Obawiają się o swoje życie - w pogromach opozycji w Zimbabwe zginęło już prawie sto osób.

Lider opozycji ucieka przed prezydentem

Lider zimbabweńskiej opozycji Morgan Tsvangirai schronił się przed prześladowaniami w ambasadzie Holandii. W tym samym czasie władze wierne prezydentowi Robertowi Mugabe rozprawiają z pozostałymi przeciwnikami.

Dyktator może przedłużyć swoje rządy

Lider opozycji wycofał się z drugiej tury wyborów prezydenckich w Zimbabwe. Oznacza to, że rządzący od ponad 20 lat Robert Mugabe, oskarżany przez wiele krajów o łamanie praw człowieka, nie ma w wyborach kontrkandydata.