Włochy

Włochy

We Włoszech rozpoczęła się burzliwa debata przedwyborcza o problemach ze śmieciami. Na celowniku znalazła się Virginia Raggi, burmistrz stolicy i czołowa polityk populistycznej partii Ruch Pięciu Gwiazd. Punktem wyjścia stało się amatorskie nagranie, przedstawiające świnię buszującą w śmieciach na ulicach Wiecznego Miasta. Problemy zaczęły się już w 2013 roku po tym, jak na peryferiach miasta zamknięto wielkie wysypisko Malagrotta. Miała je zastąpić spalarnia, która jednak ostatecznie nie powstała. Wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się 4 marca tego roku i pomysły na to, jak rozwiązać problem śmieci, stały się częścią kampanii politycznej.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych, w tym 30 ciężko, w wyniku wykolejenia się w czwartek pociągu koło Mediolanu na północy Włoch - poinformowały służby medyczne. Straż pożarna mówi z kolei o "trzech do pięciu" zabitych - podaje Reuters. Do wypadku doszło w porze porannego szczytu.

Zagrożenie lawinowe we włoskich Alpach. W Sestriere lawina wdarła się do budynku mieszkalnego. W Dolinie Aosty drogi zostały zasypane śniegiem, odcinając od świata kilka miejscowości. Konsulat RP w Mediolanie ostrzegł polskich turystów przed ponownymi intensywnymi opadami.

Większość członków Ruch Pięciu Gwiazd nie zarządzała nigdy nawet wspólnotą mieszkaniową. To, że Włochy mogłyby wpaść w ich ręce stanowi absolutne niebezpieczeństwo - powiedział były premier Silvio Berlusconi, inicjator koalicji partii centroprawicy przed marcowymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech.

Zmiany mające na celu opanowania chaosu w przepełnionej Wenecji zapowiedziały na ten rok władze miejskie. Kamery monitoringu będą liczyć turystów wchodzących na Plac Świętego Marka, a gdy przekroczony zostanie limit, następni będą musieli poczekać.

W sylwestrowym orędziu prezydent Włoch Sergio Mattarella zaapelował do partii politycznych o przedstawienie "realistycznych programów" przed wyborami parlamentarnymi 4 marca. Mówił też o 70. rocznicy uchwalenia konstytucji kraju i nazwał ją "wspólnym domem".