Wenezuela

Wenezuela

Grecja po wyborach zmienia front wobec Wenezueli

Nowy rząd Grecji uznaje Juana Guaido, przewodniczącego parlamentu Wenezueli i przywódcę tamtejszej opozycji, za prawowitego tymczasowego prezydenta tego kraju - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Atenach.

Maduro mówi, że chce dialogu i pokazuje czołgi

208 rocznica proklamowania niepodległości Wenezueli stała się dla rządu Nicolasa Maduro okazją do demonstracji siły - wielkiej defilady wojskowej. Nicolas Maduro po raz drugi w tym tygodniu wezwał do "dialogu narodowego". - Wszyscy musimy częściowo ustąpić. Musimy ustąpić, aby dojść do porozumienia - powiedział. Szef parlamentu Juan Guaido, uznany przez ponad 50 państw za tymczasowego prezydenta, przewodził marszowi opozycji.

Zdradził reżim, zbiegł do USA. Były generał ujawnia rozkazy

Generał Manuel Cristopher Figuera był do niedawna szefem wenezuelskiej policji politycznej SEBIN. W marcu przeszedł na stronę tymczasowego prezydenta Juana Guaido, a następnie uciekł do USA. Teraz w wywiadzie udzielonym agencji AP oskarża Nicolasa Maduro o zlecanie tortur.

USA nakładają sankcje na syna Maduro

Ministerstwo skarbu USA w piątek ogłosiło sankcje wobec syna nieuznawanego przez Waszyngton prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Zarzuca mu się między innymi udział w rządowej propagandzie i cenzurze oraz niedopuszczenie pomocy humanitarnej do mieszkańców kraju.

"Powstrzymując łzy", generał zdradza tajemnice Maduro

Były szef wenezuelskiego wywiadu generał Manuel Ricardo Cristopher Figuera przebywa w USA. W wywiadzie dla dziennika "Washington Post" mówi o tajemnicach otoczenia prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, m.in. nielegalnym handlu złotem czy wpływach kubańskich.

Polityczny impas w Wenezueli

Pięć miesięcy po tym, gdy szef opozycyjnego parlamentu wenezuelskiego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, został uznany przez pół setki krajów i zyskał poparcie prawie 57 procent rodaków, sytuacja w Wenezueli znalazła się w impasie.

Tysiące Wenezuelczyków na peruwiańskiej granicy

Tysiące Wenezuelczyków ruszyły na przejścia graniczne w Tumbes, aby przekroczyć granicę między Ekwadorem a Peru, zanim o północy z piątku na sobotę weszła w życie decyzja o wprowadzeniu obowiązku wizowego ogłoszona przed tygodniem przez Limę.

Czekają na cud. "Wiele dzieci już umarło"

Wenezuelska służba zdrowia jest w opłakanym stanie. Sytuację pogarsza trwający od lat kryzys gospodarczy. W szpitalach brakuje leków i sprzętu, a przeszczepy, dla wielu będące szansą na życie, są niemal niedostępne. Szczególną cenę płacą za to chore dzieci, które w wenezuelskich szpitalach walczą o życie. Ich matki czekają na cud.