Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Biden i Poroszenko rozmawiali o misji policyjnej OBWE

Wiceprezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko omówili w rozmowie telefonicznej kwestię skierowania na objęty konfliktem ukraiński Donbas uzbrojonej misji policyjnej OBWE – podała administracja Poroszenki.

Rosja: tarcza antyrakietowa narusza traktat INF

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że zainstalowanie przez USA w Rumunii tarczy antyrakietowej, która w czwartek ma zostać uaktywniona, jest naruszeniem traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Rusza budowa bazy USA w Redzikowie. Ta w Rumunii dała "same korzyści"

W pomorskim Redzikowie rusza budowa bazy pocisków amerykańskiego systemu antyrakietowego. Oficjalne rozpoczęcie prac już w piątek. Czego mogą spodziewać się mieszkańcy miejscowości? - To same korzyści - zapewnia burmistrz rumuńskiej miejscowości Deveselu, gdzie zakończyła się już budowa pierwszej amerykańskiej bazy będącej elementem tarczy antyrakietowej. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Rosja i USA po jednej stronie? Mają uspokoić sytuację w Syrii

Waszyngton, Moskwa i Teheran będą naciskały na wszystkie strony konfliktu w Syrii, by zobowiązały się do przestrzegania i rozszerzenia kruchego rozejmu w kraju - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA John Kerry po serii rozmów, jakie odbył w Paryżu.

Europa w drugim szeregu. "To Chiny są głównym rywalem USA"

Z punktu widzenia bezpieczeństwa dla Stanów Zjednoczonych Azja jest obecnie ważniejsza niż Europa. To Chiny są głównym rywalem USA - twierdzi politolog Iwan Krastew z Centre for Liberal Strategies w Sofii. Ocenia też, że związki Hillary Clinton z Europą są mocniejsze niż jej konkurentów w wyścigu prezydenckim.

Dwa błędy, które pogrążyły irackie plany Obamy

Dwa powtarzające się błędy w polityce zagranicznej USA to nadmierna zależność od pojedynczych lokalnych przywódców i niechęć do przyznania, że nie można utrzymać status quo. Władze amerykańskie popełniły te błędy w Iraku - pisze w środę "Washington Post".

Dowódca NATO żegna się listem: Sojusz w Europie potrzebny. To jasne jak Słońce

Amerykański generał Philip M. Breedlove pełniący od 2013 r. funkcję głównodowodzącego siłami sojuszu w Europie (SACEUR) na łamach dziennika "The Washington Post" zamieścił list. Stwierdził w nim, że gdy pojawiał się na stanowisku przed trzema laty, wielu "wątpiło w przydatność NATO" na Starym Kontynencie. - Działania Rosji - jedyne takie od czasu zakończenia II wojny światowej - pokazały, że jest on nieodzowny, a na jego istnieniu korzystają również USA - wyjaśnił.

Kerry próbuje ratować rozejm w Syrii

Amerykański sekretarz stanu John Kerry odbył w poniedziałek serię rozmów mających przyczynić się do uratowania zawieszenia broni w konflikcie syryjskim. Kerry ostrzegł, że "sytuacja w Syrii zaczyna wymykać się spod kontroli".

Dla reżimu amerykańscy komandosi to "jawna agresja"

Władze syryjskie nazwały przybycie do północno-wschodniej Syrii 150 żołnierzy sił specjalnych USA "jawną agresją" i "naruszeniem suwerenności" Syrii. Amerykanie mają zamiar przysłać jeszcze stu kolejnych.

Trumpa pomysł na politykę zagraniczną. Było i o Polsce

Stany Zjednoczone muszą zacząć poprawiać relacje z Rosją i Chinami, a tradycyjnych sojuszników w świecie zachodnim rozliczać z pomocy wojskowej i "ochrony", jakiej im udzielają - tak w skrócie wygląda plan Donalda Trumpa dla amerykańskiej dyplomacji na lata jego prezydentury.

"Jak zakończy się ta wojna?"

Wysłanie do Syrii dodatkowych 250 amerykańskich żołnierzy, ogłoszone w poniedziałek przez prezydenta USA Baracka Obamę, rodzi wiele wątpliwości i pytań, z których najważniejsze brzmi: jak zakończy się ta wojna? - pisze we wtorek "New York Times".