Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"Najemnicy" Pentagonu. Wszędzie tam, gdzie US Army

W Afganistanie jest ich ponad 30 tys., trzy razy więcej niż amerykańskich żołnierzy. W Iraku ponad 6 tys., a działają też w 16 innych krajach, w których USA prowadzą misje wojskowe lub stabilizacyjne. Pentagon nie nazywa ich żołnierzami, podpisuje jednak z nimi kontrakty, ciężar bezpieczeństwa swoich misji kładąc na barki ludzi, o których właściwie się nie mówi. "W dniu upamiętniającym amerykańskie ofiary wojen nikt o nich nie wspomniał, a w Afganistanie ginie ich dwa razy więcej niż żołnierzy" - pisze magazyn "Foreign Policy".

Asertywne Chiny? John McCain: wyślijmy broń Wietnamowi

Republikański senator John McCain powiedział, że w związku z niepokojącymi działaniami Chin w regionie Azji i Pacyfiku, USA powinny zacząć dostarczać broń Wietnamowi. Dodał, że potrzebne jest stworzenie funduszu obronnego dla państw Azji Południowo-Wschodniej.

USA chciały zhakować Koreę Północną. Poległy sromotnie

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Odwrócony antyterrorysta. Latami szkolili go Amerykanie, dołączył do dżihadystów

Bojownik, który w najnowszym nagraniu Państwa Islamskiego, wzywa do dżihadu, przeszedł w Stanach Zjednoczonych szkolenie antyterrorystyczne prowadzone przez amerykańskie służby. Jak potwierdził Departament Stanu, widoczny na filmie mężczyzna to były pułkownik tadżyckiej policji, który przez ponad 10 lat był objęty programem amerykańskich szkoleń w ramach walki z terroryzmem.

USA łączą dwie "kotwice" swojej potęgi na Pacyfiku. Wielkie ćwiczenia w Australii

Japońscy wojskowi po raz pierwszy wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych USA i Australii. Komentatorzy widzą w tym przejaw działań Amerykanów, którzy starają się wzmacniać sieć swoich sojuszów w Dalekiej Azji wobec sporów z Pekinem. Choć Japonia i Australia deklarują chęć utrzymywania dobrych relacji z Chinami, to niezależnie od tego zacieśniają współpracę wojskową.

Amerykanie chcą zamienić bazę w Redzikowie w fortecę. Obroni północną Polskę?

Uchwalając budżet wojska USA na 2016 rok, członkowie Izby Reprezentantów Kongresu USA "polecili" Pentagonowi rozpoczęcie prac nad zmodyfikowaniem lądowych baterii antyrakietowych systemu AEGIS Ashore. Mają one zyskać zdolność do obrony przed samolotami i rakietami manewrującymi. Jedna z takich baterii ma stanąć w Redzikowie w 2018 roku, co oznaczałoby pojawienie się na północy Polski nieoczekiwanej silnej fortecy przeciwlotniczej.

Obama optymistą. Upadek Ramadi to tylko "taktyczna komplikacja"

Zajęcie irackiego miasta Ramadi przez dżihadystów z Państwa Islamskiego to "taktyczna komplikacja", ale "nie uważam, byśmy przegrywali walkę z IS" w Iraku i Syrii - ocenił prezydent USA Barack Obama w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla "The Atlantic".

Unikatowe nagranie z pokładu latającego zwiadowcy USA. Chińczycy próbowali go odgonić

Dziennikarze stacji CNN dostali bardzo rzadkie pozwolenie na wzięcie udziału w locie zwiadowczym na pokładzie samolotu US Navy. Najnowocześniejsza maszyna w swojej klasie, P-8A Poseidon, krążyła nad Morzem Południowochińskim w pobliżu sztucznych wysepek, budowanych przez Chińczyków. Ci zareagowali na to bardzo nerwowo, raz po raz wzywając Amerykanów do usunięcia się.

Zamieszanie z bombowcami. Amerykanie "się przejęzyczyli"

W ciągu 24 godzin Pentagon i władze Australii dokonały niecodziennych dyplomatycznych manewrów. Najpierw wysoki rangą urzędnik USA oznajmił, że wojsko planuje umieścić na terytorium swojego sojusznika bombowce strategiczne B-1, które miałyby stanowić przeciwwagę dla ekspansji Chin. W reakcji władze Australii szybko oznajmiły, że Amerykanin "przejęzyczył się", a Pentagon przeprosił.

Amerykańsko-gruzińskie ćwiczenia pod Tbilisi

- Nie szykujemy się do wojny z nikim. Musimy mieć nowoczesną armię, która z dumą będzie bronić niepodległości naszego kraju - powiedziała gruzińska minister obrony, komentując wspólne amerykańsko-gruzińskie ćwiczenia wojskowe. "Ten ruch może rozzłościć sąsiada Gruzji - byłą radziecką Rosję" - pisze agencja Reutera o ćwiczeniach, w których bierze udział ponad 600 żołnierzy.

Amerykanie chcą przekonać Arabów do wspólnej tarczy

Prezydent USA Barack Obama zaproponuje w przyszłym tygodniu arabskim państwom Zatoki Perskiej pomoc w stworzeniu regionalnego systemu obrony przed ewentualnym irańskim atakiem rakietowym - podaje agencja Reutera, powołując się na amerykańskie źródła. Ma to być jeden ze sposobów na uspokojenie arabskich sojuszników w obliczu zbliżenia Waszyngtonu z Teheranem.

Marines i samoloty pionowego startu dotarły do Nepalu

W Katmandu wylądowały śmigłowce i samoloty amerykańskich marines przerzucone z baz wojskowych w Japonii. Maszyny mają pomóc w akcji ratowniczej po tragicznym trzęsieniu ziemi w Nepalu, w którym zginęło ponad 7 tysięcy osób.