Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Amerykanie bliżej decyzji o rozmieszczeniu sprzętu w Europie Środkowo-Wschodniej

Pentagon rozważa rozmieszczenie w kilku krajach bałtyckich i Europy Wschodniej czołgi, pojazdy bojowe oraz inne ciężkie uzbrojenie dla nawet pięciu tysięcy żołnierzy - informuje "New York Times". Jak wyjaśniają w rozmowie z amerykańskim dziennikiem pragnący zachować anonimowość urzędnicy, krok ten miałby powstrzymać ryzyko ewentualnej agresji ze strony Rosji.

Coraz mniej Amerykanów uważa wojny w Iraku i Afganistanie za pomyłki

Nieco ponad połowa Amerykanów (51 proc.) uważa interwencję w Iraku z 2003 r. za pomyłkę, a tego samego zdania w przypadku Afganistanu jest 42 proc. obywateli USA. To zdecydowanie mniej niż jeszcze w ubiegłym roku - poinformował Instytut Gallupa po przeprowadzeniu ogólnonarodowego badania za oceanem.

USA wyślą kolejnych 450 żołnierzy i broń do Iraku

Prezydent Barack Obama zatwierdził wysłanie do Iraku do 450 żołnierzy, którzy mają doradzać siłom irackim i szkolić je w walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) - poinformował w środę Biały Dom.

USA wysłały sygnał Rosji. "Niewidzialne" B-2 w Europie

Amerykańskie wojsko bez zapowiedzi wysłało parę "niewidzialnych" bombowców strategicznych B-2 do Wielkiej Brytanii. Wylądowały na tym samym lotnisku, gdzie są już trzy starsze bombowce B-52. Takie zgromadzenie najcięższych samolotów wojska USA w Europie to niezwykle rzadkie wydarzenie.

Najgroźniejszą broń dżihadystów stworzyli Amerykanie

Amerykanie podarowali je Irakijczykom, a ci w olbrzymiej ilości utracili je na rzecz dżihadystów. Przejęte opancerzone pojazdy typu Humvee, legenda amerykańskiego wojska, wyrastają na jedną z najgroźniejszych broni Państwa Islamskiego.

"Przepędzony" przez Rosjan niszczyciel nadal krąży po Morzu Czarnym

Flota USA opublikowała serię zdjęć niszczyciela USS Ross, który stał się w ostatnich dniach bohaterem incydentu z udziałem Rosjan. Jak twierdziły rosyjskie media, okręt został "przepędzony" z granicy przez bombowiec Su-24. Amerykanie zaprzeczają i pokazują zdjęcia niszczyciela, który nadal prowadzi ćwiczenia z Ukraińcami.

350 tys. ofiar wojen USA w XXI wieku

W latach 2001-2014 w Afganistanie, Iraku i Pakistanie zginęło ponad 350 tys. cywili, żołnierzy, zakontraktowanych najemników, dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych. W tej liczbie zawierają się też wszystkie ofiary po stronie Stanów Zjednoczonych. Tak wygląda podsumowanie dwóch największych konfliktów, w które w XXI wieku zaangażowały się USA - wynika z raportu stworzonego przez amerykański Uniwersytet Browna.

Weterani wojen narażeni na chorobę Alzheimera. Powodem eksplozje

Naukowcy badający grupę prawie 500 amerykańskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie odkryli, że u tych, którzy doświadczyli wybuchu bomby w bliskiej odległości - nawet, jeżeli w jego efekcie nie zostali ranni - po pewnym czasie w przyspieszonym tempie zaczęły obumierać połączenia nerwowe w mózgu. U wielu weteranów 10 lat po wojnie pojawiły się objawy choroby Alzheimera.

"Najemnicy" Pentagonu. Wszędzie tam, gdzie US Army

W Afganistanie jest ich ponad 30 tys., trzy razy więcej niż amerykańskich żołnierzy. W Iraku ponad 6 tys., a działają też w 16 innych krajach, w których USA prowadzą misje wojskowe lub stabilizacyjne. Pentagon nie nazywa ich żołnierzami, podpisuje jednak z nimi kontrakty, ciężar bezpieczeństwa swoich misji kładąc na barki ludzi, o których właściwie się nie mówi. "W dniu upamiętniającym amerykańskie ofiary wojen nikt o nich nie wspomniał, a w Afganistanie ginie ich dwa razy więcej niż żołnierzy" - pisze magazyn "Foreign Policy".

Asertywne Chiny? John McCain: wyślijmy broń Wietnamowi

Republikański senator John McCain powiedział, że w związku z niepokojącymi działaniami Chin w regionie Azji i Pacyfiku, USA powinny zacząć dostarczać broń Wietnamowi. Dodał, że potrzebne jest stworzenie funduszu obronnego dla państw Azji Południowo-Wschodniej.

USA chciały zhakować Koreę Północną. Poległy sromotnie

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Odwrócony antyterrorysta. Latami szkolili go Amerykanie, dołączył do dżihadystów

Bojownik, który w najnowszym nagraniu Państwa Islamskiego, wzywa do dżihadu, przeszedł w Stanach Zjednoczonych szkolenie antyterrorystyczne prowadzone przez amerykańskie służby. Jak potwierdził Departament Stanu, widoczny na filmie mężczyzna to były pułkownik tadżyckiej policji, który przez ponad 10 lat był objęty programem amerykańskich szkoleń w ramach walki z terroryzmem.