Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Obama ma wstrzymać wycofanie wojsk. Rzeczywistość wygrała z chęciami

Barack Obama jeszcze dzisiaj ogłosi "spowolnienie" planów wycofania wojska z Afganistanu - twierdzi agencja Reutera i "New York Times", powołujące się na informacje od anonimowych urzędników w Białym Domu. Obecny poziom niemal dziesięciu tysięcy żołnierzy ma zostać utrzymany w całym przyszłym roku, choć pierwotnie zakładano, że będzie on ciągle redukowany. Taka decyzja to najpewniej efekt ostatnich wydarzeń w Afganistanie. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

"Podstawowy sprzęt" zamiast szkoleń. Porażka programu Pentagonu

Stany Zjednoczone zdecydowały o wstrzymaniu wartego 500 milionów dolarów programu szkolenia syryjskich bojowników walczący z Państwem Islamskim - oświadczył Pentagon, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika "New York Times". USA nadal będą jednak dostarczać broń i sprzęt wojskowy zweryfikowanym grupom rebeliantów.

Kolejny blamaż amerykańskiego wywiadu. "Biały Dom zaskoczony agresywnością Rosji"

- Wysocy rangą kongresmeni rozpoczęli badanie ewentualnych niedociągnięć wywiadu w kontekście rosyjskiej interwencji w Syrii - twierdzi agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. W Waszyngtonie ma panować niezadowolenie, że służby nie ostrzegły zawczasu, iż rosyjska akcja będzie miała taką skalę. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Obama przeprasza za atak na szpital

Biały Dom poinformował, że Barack Obama przeprosił Lekarzy bez Granic za atak amerykańskich sił powietrznych na prowadzony przez tę organizację szpital w Kunduzie. W rozmowie z prezydentem Afganistanu Obama wyraził z kolei kondolencje z powodu tragicznej śmierci 22 ofiar.

Pentagon "ubolewa" za Kunduz

Minister obrony USA Ash Carter wyraził we wtorek ubolewanie z powodu amerykańskiego ataku powietrznego na szpital w Kunduzie. W prowadzonej przez organizację charytatywną Lekarze bez Granic (MSF) placówce na północy Afganistanu zginęły w sobotę 22 osoby.

Tak blisko jeszcze nie byli. Rosjanie na radarze F-16

W syryjskiej przestrzeni powietrznej doszło do najbliższego do tej pory spotkania Rosjan i Amerykanów. Pilot F-16 po raz pierwszy od rozpoczęcia operacji na Bliskim Wschodzie zobaczył rosyjski samolot na swoich instrumentach pokładowych - donosi NBC News.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Żołnierze "mieli odwracać wzrok" od gwałtów i pedofilii. Pentagon zaprzecza

Pedofilia, seksualni niewolnicy i milczenie amerykańskich żołnierzy wobec tego wszystkiego - tak sytuację na misjach w Afganistanie opisywał "New York Times", pisząc, że Amerykanie mieli nakazane nie zwracać uwagi na przestępstwa Afgańczyków. Pentagon, po publikacji artykułu, zaprzeczył, by nakazywał komukolwiek odwracanie głowy od naruszeń praw człowieka.