Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Obama przeprasza za atak na szpital

Biały Dom poinformował, że Barack Obama przeprosił Lekarzy bez Granic za atak amerykańskich sił powietrznych na prowadzony przez tę organizację szpital w Kunduzie. W rozmowie z prezydentem Afganistanu Obama wyraził z kolei kondolencje z powodu tragicznej śmierci 22 ofiar.

Pentagon "ubolewa" za Kunduz

Minister obrony USA Ash Carter wyraził we wtorek ubolewanie z powodu amerykańskiego ataku powietrznego na szpital w Kunduzie. W prowadzonej przez organizację charytatywną Lekarze bez Granic (MSF) placówce na północy Afganistanu zginęły w sobotę 22 osoby.

Tak blisko jeszcze nie byli. Rosjanie na radarze F-16

W syryjskiej przestrzeni powietrznej doszło do najbliższego do tej pory spotkania Rosjan i Amerykanów. Pilot F-16 po raz pierwszy od rozpoczęcia operacji na Bliskim Wschodzie zobaczył rosyjski samolot na swoich instrumentach pokładowych - donosi NBC News.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Żołnierze "mieli odwracać wzrok" od gwałtów i pedofilii. Pentagon zaprzecza

Pedofilia, seksualni niewolnicy i milczenie amerykańskich żołnierzy wobec tego wszystkiego - tak sytuację na misjach w Afganistanie opisywał "New York Times", pisząc, że Amerykanie mieli nakazane nie zwracać uwagi na przestępstwa Afgańczyków. Pentagon, po publikacji artykułu, zaprzeczył, by nakazywał komukolwiek odwracanie głowy od naruszeń praw człowieka.

Rosja: nie planujemy baz w Syrii, ale "wszystko może się zdarzyć"

- Na chwilę obecną nie ma planów budowy bazy lotniczej w Syrii, ale wszystko może się zdarzyć - oznajmił zastępca Szefa Sztabu Generalnego Nikołaj Bogdanowski. Odniósł się w ten sposób do doniesień płynących z Zachodu, że rośnie strumień rosyjskiego wsparcia dla sił rządowych. Amerykanie przyznali tymczasem, że ich program wsparcia dla walczących z reżimem rebeliantów nie idzie tak, jakby tego chcieli.

Trzy telefony w 10 dni. Gorąca linia Kerry - Ławrow

Sekretarz stanu USA John Kerry kolejny raz zadzwonił we wtorek do szefa rosyjskiego dyplomacji Siergieja Ławrowa oczekując wyjaśnień ws. wzmacniania obecności wojskowej Rosji w Syrii. Biały Dom nie wyklucza, że dojdzie do kontaktu także na poziomie głów państw.

Generał z USA: Rosjanie nadrabiają straty, 1/3 Polski w zasięgu ich rakiet przeciwlotniczych

- Przewaga, jaką mieliśmy w powietrzu, kurczy się - stwierdził dowódca lotnictwa USA w Europie, generał Frank Gorenc, dodając, że Rosjanie w "alarmującym" tempie nadrabiają straty. Wojskowy podkreślił rolę bardzo niebezpiecznej rosyjskiej obrony przeciwlotniczej. Generała martwią zwłaszcza obwód kaliningradzki i Krym, które mają być bardzo silnie bronione. Co więcej, z tego pierwszego Rosjanie są w stanie sięgnąć rakietami nad znaczną część Polski.

Zbliża się amerykański okręt atomowy. Japońscy komuniści skrzyknęli 20 tys. ludzi

Gdzieś na wodach Pacyfiku tysiące marynarzy płyną spokojnie na pokładzie lotniskowca USS Ronald Reagan, nie zdając sobie pewnie sprawy z tego, co dzieje się w Japonii - miejscu docelowym ich rejsu. Tam w niedzielę ma wyjść na ulice nawet 20 tys. ludzi. W bezpośredniej bliskości amerykańskiej bazy w Yokosuce będą protestowali przeciwko przypłynięciu atomowego okrętu. Dowództwo US Navy zasugerowało, że lepiej się w bazie schować i nie pojawiać w zasięgu wzroku Japończyków.

"Rak toczy dowództwo". Analitycy twierdzą, że Obama jest oszukiwany

Jest ich 50 i mają tylko jedno zadanie - analizę sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ich zadanie polega na oferowaniu szczerych do bólu ekspertyz dotyczących m.in. postępów Państwa Islamskiego i Al-Kaidy w Syrii oraz taktyki walki stosowanej przez Amerykanów. Teraz wojskowi analitycy złożyli oficjalną skargę do Pentagonu, bo - jak piszą - ich raporty są cenzurowane przez przełożonych i to do tego stopnia, że przedstawiają zupełnie inny, fałszywy obraz syryjskiej rzeczywistości. Protest analityków opisuje amerykański portal The Daily Beast.

Wspólne ćwiczenia morskie USA i Ukrainy. Kijów chce odbudować flotę

Trwają wielonarodowe ćwiczenia morskie Sea Breeze w ukraińskim porcie w Odessie. Manewry z udziałem m.in. niszczyciela rakietowego Stanów Zjednoczonych mają służyć udoskonaleniu współpracy na wodach Morza Czarnego pomiędzy flotą amerykańską a jej "sojusznikami i przyjaciółmi".

Raptory już w Estonii. Postraszą Rosję

Dwa amerykańskie F-22 Raptor, najnowocześniejsze myśliwce na świecie, wylądowały w piątek w bazie Amari niedaleko Tallina. Wezmą one udział we wspólnych ćwiczeniach z europejskimi sojusznikami z NATO.

Zdecyduje powietrzna batalia. Legendarne Guźce będą walczyły z F-35 o przetrwanie

Walka między amerykańskimi siłami powietrznymi a Pentagonem będzie miała swój finał w porównawczym teście zdolności bojowych. Naprzeciwko siebie „staną” jedne z najsłynniejszych samolotów wojskowych w historii nowoczesnego lotnictwa - A-10 Thunderbolt i supernowoczesne F-35. Amerykańscy lotnicy twierdzą bowiem, że F-35 nie są w stanie zaoferować żołnierzom na lądzie tak dobrej ochrony jak legendarne Guźce.