Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"Podstawowy sprzęt" zamiast szkoleń. Porażka programu Pentagonu

Stany Zjednoczone zdecydowały o wstrzymaniu wartego 500 milionów dolarów programu szkolenia syryjskich bojowników walczący z Państwem Islamskim - oświadczył Pentagon, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika "New York Times". USA nadal będą jednak dostarczać broń i sprzęt wojskowy zweryfikowanym grupom rebeliantów.

Kolejny blamaż amerykańskiego wywiadu. "Biały Dom zaskoczony agresywnością Rosji"

- Wysocy rangą kongresmeni rozpoczęli badanie ewentualnych niedociągnięć wywiadu w kontekście rosyjskiej interwencji w Syrii - twierdzi agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. W Waszyngtonie ma panować niezadowolenie, że służby nie ostrzegły zawczasu, iż rosyjska akcja będzie miała taką skalę. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Obama przeprasza za atak na szpital

Biały Dom poinformował, że Barack Obama przeprosił Lekarzy bez Granic za atak amerykańskich sił powietrznych na prowadzony przez tę organizację szpital w Kunduzie. W rozmowie z prezydentem Afganistanu Obama wyraził z kolei kondolencje z powodu tragicznej śmierci 22 ofiar.

Pentagon "ubolewa" za Kunduz

Minister obrony USA Ash Carter wyraził we wtorek ubolewanie z powodu amerykańskiego ataku powietrznego na szpital w Kunduzie. W prowadzonej przez organizację charytatywną Lekarze bez Granic (MSF) placówce na północy Afganistanu zginęły w sobotę 22 osoby.

Tak blisko jeszcze nie byli. Rosjanie na radarze F-16

W syryjskiej przestrzeni powietrznej doszło do najbliższego do tej pory spotkania Rosjan i Amerykanów. Pilot F-16 po raz pierwszy od rozpoczęcia operacji na Bliskim Wschodzie zobaczył rosyjski samolot na swoich instrumentach pokładowych - donosi NBC News.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Żołnierze "mieli odwracać wzrok" od gwałtów i pedofilii. Pentagon zaprzecza

Pedofilia, seksualni niewolnicy i milczenie amerykańskich żołnierzy wobec tego wszystkiego - tak sytuację na misjach w Afganistanie opisywał "New York Times", pisząc, że Amerykanie mieli nakazane nie zwracać uwagi na przestępstwa Afgańczyków. Pentagon, po publikacji artykułu, zaprzeczył, by nakazywał komukolwiek odwracanie głowy od naruszeń praw człowieka.

Rosja: nie planujemy baz w Syrii, ale "wszystko może się zdarzyć"

- Na chwilę obecną nie ma planów budowy bazy lotniczej w Syrii, ale wszystko może się zdarzyć - oznajmił zastępca Szefa Sztabu Generalnego Nikołaj Bogdanowski. Odniósł się w ten sposób do doniesień płynących z Zachodu, że rośnie strumień rosyjskiego wsparcia dla sił rządowych. Amerykanie przyznali tymczasem, że ich program wsparcia dla walczących z reżimem rebeliantów nie idzie tak, jakby tego chcieli.

Trzy telefony w 10 dni. Gorąca linia Kerry - Ławrow

Sekretarz stanu USA John Kerry kolejny raz zadzwonił we wtorek do szefa rosyjskiego dyplomacji Siergieja Ławrowa oczekując wyjaśnień ws. wzmacniania obecności wojskowej Rosji w Syrii. Biały Dom nie wyklucza, że dojdzie do kontaktu także na poziomie głów państw.