Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Amerykanie chcą szkolić do walki z IS, ale brakuje Irakijczyków

Wysiłki zmierzające do wyszkolenia skutecznych sił irackich, które byłyby zdolne odbić i utrzymać obszary kontrolowane obecnie przez bojowników Państwa Islamskiego (IS), są utrudnione przez brak rekrutów - powiedział w środę minister obrony USA Ashton Carter.

Niemiecka lewica boi się Rosji. Zieloni nie chcą Amerykanów

Niemieccy Zieloni są przeciwni wysłaniu przez USA ciężkiego sprzętu wojskowego i tysięcy żołnierzy do Europy Wschodniej, gdyż zaostrzy to konflikt z Rosją - powiedział polityk tej partii Juergen Trittin w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

Supermyśliwce USA w Europie. Pentagon chce odstraszać Rosję najlepszym sprzętem

Amerykanie deklarują, że przyślą do Europy swoje najnowocześniejsze samoloty, które obecnie głównie trzymają w USA. Odpowiadająca za lotnictwo w Pentagonie Deborah Lee James potwierdziła, że od 2020 roku w Wielkiej Brytanii zjawi się jednostka uzbrojona w nowe myśliwce F-35. Zasugerowała też, że wcześniej zjawią się F-22, czyli jak na razie jedyne maszyny piątej generacji.

B-52 zrzuciły miny do Bałtyku. Niecodzienny lot na zdjęciach

Podczas ćwiczeń NATO Baltops dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52 po raz pierwszy w historii zrzuciły miny do Bałtyku. Samoloty przyleciały z bazy w Wielkiej Brytanii, gdzie Amerykanie załadowali na ich pokład specjalnie przygotowane uzbrojenie. Co ciekawe, maszyny eskortowali Szwedzi, którzy do NATO formalnie nie należą.

Nowe rozdanie w rządzie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić informacje w sprawie zmian w polskim rządzie. Powiemy o planach wojskowych Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. Ponadto, poinformujemy o najnowszych przypadkach wirusowego schorzenia dróg oddechowych (MERS). Przyjrzymy się także wyborom prezydenckim za Oceanem oraz największym na świecie targom lotniczym odbywającym się w Paryżu.

Amerykanie bliżej decyzji o rozmieszczeniu sprzętu w Europie Środkowo-Wschodniej

Pentagon rozważa rozmieszczenie w kilku krajach bałtyckich i Europy Wschodniej czołgi, pojazdy bojowe oraz inne ciężkie uzbrojenie dla nawet pięciu tysięcy żołnierzy - informuje "New York Times". Jak wyjaśniają w rozmowie z amerykańskim dziennikiem pragnący zachować anonimowość urzędnicy, krok ten miałby powstrzymać ryzyko ewentualnej agresji ze strony Rosji.

Coraz mniej Amerykanów uważa wojny w Iraku i Afganistanie za pomyłki

Nieco ponad połowa Amerykanów (51 proc.) uważa interwencję w Iraku z 2003 r. za pomyłkę, a tego samego zdania w przypadku Afganistanu jest 42 proc. obywateli USA. To zdecydowanie mniej niż jeszcze w ubiegłym roku - poinformował Instytut Gallupa po przeprowadzeniu ogólnonarodowego badania za oceanem.

USA wyślą kolejnych 450 żołnierzy i broń do Iraku

Prezydent Barack Obama zatwierdził wysłanie do Iraku do 450 żołnierzy, którzy mają doradzać siłom irackim i szkolić je w walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) - poinformował w środę Biały Dom.

USA wysłały sygnał Rosji. "Niewidzialne" B-2 w Europie

Amerykańskie wojsko bez zapowiedzi wysłało parę "niewidzialnych" bombowców strategicznych B-2 do Wielkiej Brytanii. Wylądowały na tym samym lotnisku, gdzie są już trzy starsze bombowce B-52. Takie zgromadzenie najcięższych samolotów wojska USA w Europie to niezwykle rzadkie wydarzenie.

Najgroźniejszą broń dżihadystów stworzyli Amerykanie

Amerykanie podarowali je Irakijczykom, a ci w olbrzymiej ilości utracili je na rzecz dżihadystów. Przejęte opancerzone pojazdy typu Humvee, legenda amerykańskiego wojska, wyrastają na jedną z najgroźniejszych broni Państwa Islamskiego.

"Przepędzony" przez Rosjan niszczyciel nadal krąży po Morzu Czarnym

Flota USA opublikowała serię zdjęć niszczyciela USS Ross, który stał się w ostatnich dniach bohaterem incydentu z udziałem Rosjan. Jak twierdziły rosyjskie media, okręt został "przepędzony" z granicy przez bombowiec Su-24. Amerykanie zaprzeczają i pokazują zdjęcia niszczyciela, który nadal prowadzi ćwiczenia z Ukraińcami.

350 tys. ofiar wojen USA w XXI wieku

W latach 2001-2014 w Afganistanie, Iraku i Pakistanie zginęło ponad 350 tys. cywili, żołnierzy, zakontraktowanych najemników, dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych. W tej liczbie zawierają się też wszystkie ofiary po stronie Stanów Zjednoczonych. Tak wygląda podsumowanie dwóch największych konfliktów, w które w XXI wieku zaangażowały się USA - wynika z raportu stworzonego przez amerykański Uniwersytet Browna.

Weterani wojen narażeni na chorobę Alzheimera. Powodem eksplozje

Naukowcy badający grupę prawie 500 amerykańskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie odkryli, że u tych, którzy doświadczyli wybuchu bomby w bliskiej odległości - nawet, jeżeli w jego efekcie nie zostali ranni - po pewnym czasie w przyspieszonym tempie zaczęły obumierać połączenia nerwowe w mózgu. U wielu weteranów 10 lat po wojnie pojawiły się objawy choroby Alzheimera.