Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Tillerson: irańskie milicje powinny opuścić Irak. Bagdad zaskoczony

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson wezwał wspierane przez Iran milicje walczące z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) do opuszczenia Iraku i powrotu "do domu". Z zadowoleniem przyjął również ocieplenie saudyjsko-irackich relacji. Rząd w Bagdadzie stwierdził w odpowiedzi, że jest "zaskoczony" słowami amerykańskiego dyplomaty.

Amerykanie apelują do Bagdadu o unikanie starć z Kurdami

Departament Stanu zaapelował do władz w Bagdadzie w oświadczeniu wydanym w piątek o unikanie starć z siłami kurdyjskimi w prowincji Kirkuk i ograniczenie działań militarnych na spornych terytoriach do tych uzgodnionych z Kurdyjskim Rządem Regionalnym.

Zszedł z posterunku, złapali go talibowie. Sierżant uznany za winnego

Amerykański sierżant Bowe Bergdahl został w poniedziałek uznany za winnego dezercji i niegodnego zachowania w obliczu wroga. W 2009 roku oddalił się z posterunku w Afganistanie i został schwytany przez talibów. Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem naraził życie i zdrowie kolegów z wojska.

"USS Pływające Więzienie". Mieli śledzić rakiety Kima, ale byli na skraju załamania

Archaiczna kara w postaci więzienia o chlebie i wodzie, powszechny terror psychiczny i skrajne wyczerpanie prowadzące do myśli samobójczych - tak miały wyglądać dwa lata na pokładzie krążownika USS Shiloh, odpowiedzialnego głównie za nadzorowanie sytuacji w Korei Północnej. Amerykańska prasa dotarła do ankiet przeprowadzanych wśród członków załogi. Wynika z nich, że dowódca wprowadził na pokładzie taki terror, że okręt przezywano "USS Pływające Więzienie".

Szef Hezbollahu: USA służą w Syrii interesom dżihadystów

Zarzuty pod adresem Stanów Zjednoczonych sformułował przywódca Hezbollahu Sajed Hasan Nasrallah. Oskarżył Amerykanów, że służą interesom tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), uniemożliwiając syryjskim siłom rządowym i ich sojusznikom posuwanie się naprzód na niektórych obszarach wschodniej Syrii.

"Cisza przed burzą". Trump odmawia wyjaśnienia własnych słów

Prezydent Donald Trump odmówił w piątek wyjaśnienia, co miał na myśli, gdy określił spotkanie z dowódcami wojskowymi jako "ciszę przed burzą". Biały Dom twierdzi, że prezydent USA nie był "po prostu złośliwy" mówiąc te słowa, również jednak nie udzielił wyjaśnienia.

Waszyngton przekaże sojusznikom "bardzo precyzyjną" prośbę

USA zwracają się do swoich sojuszników z NATO, by wysłali około tysiąca dodatkowych żołnierzy do Afganistanu, gdzie także Stany Zjednoczone zwiększają swoją obecność - oznajmiła w czwartek amerykańska ambasador przy Sojuszu Kay Bailey Hutchison.

Trzech amerykańskich komandosów "zabitych w zasadzce"

Trzech amerykańskich komandosów zginęło, a dwóch zostało rannych w zasadzce w Nigrze, 120 km na północ od stolicy kraju Niamey - podała agencja Reutera, powołując się na źródła w amerykańskich władzach. W ataku zabito również pięciu nigerskich żołnierzy.

Chiny odpowiadają USA: groźby wobec Pjongjangu nie pomagają

Działania bądź retoryka sięgające po groźby nie pomogą w rozwiązaniu sytuacji na Półwyspie Koreańskim - oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ. Była to reakcja na wypowiedź ministra obrony USA Jima Mattisa, iż istnieją opcje militarne wobec Korei Północnej.

Ponad trzy tysiące dzieci nielegalnych polskich imigrantów to "dreamersi"

3085 - tyle osób posiadających polskie obywatelstwo zarejestrowało się w programie DACA skierowanym do tak zwanych dreamersów, dzieci nielegalnych imigrantów chcących pozostać w USA. Minister sprawiedliwości Jeff Sessions zapowiedział zakończenie programu pozwalającego jego uczestnikom uniknąć przymusowej deportacji.