Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Manewry Arrow 18 z udziałem USA i Norwegii

3200 osób, około 150 czołgów i wozów opancerzonych oraz 300 innych pojazdów. W środkowo-zachodniej Finlandii rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe Arrow 18, w których oprócz fińskich uczestniczą także oddziały amerykańskie oraz norweskie.

Bezradni Rosjanie. Nawet gdyby chcieli, nie mogliby zatrzymać tomahawków

Czy Rosjanie w ogóle byli w stanie zatrzymać zachodni atak na Syrię? Jak sami stwierdzili, amerykańskie, brytyjskie i francuskie rakiety nie wleciały w strefy bronione przez ich systemy przeciwlotnicze. Prawda jest taka, że pociski w rodzaju tomahawków strącić jest jednak bardzo trudno, a często pokazywane w sieci fantastyczne możliwości rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400 są znacznie mniejsze, niż chciałaby tego Moskwa. Możliwości Rosjan ogranicza czasami zwykła fizyka.

Macron przekonuje, że przekonał Trumpa. Biały Dom stwierdza co innego

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w niedzielę, że przekonał przywódcę USA Donalda Trumpa do utrzymania w Syrii sił amerykańskich. Kilka godzin później w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom amerykański prezydent jednak stwierdził, że nadal chce, aby wojska wróciły do domu tak szybko, jak to możliwe.

"Staniemy u boku rządu Syrii przeciw jakiejkolwiek zagranicznej agresji"

Główny doradca przywódcy Iranu Ali Akbar Welajati oświadczył, że w razie "zagranicznej agresji" na Syrię Teheran stanie u boku Damaszku. Wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu ostrzegł zaś, że Rosja użyje swych okrętów na Morzu Śródziemnym, by chronić "zasoby rosyjskie" w Syrii. Szef Pentagonu tymczasem oznajmił, że USA oraz ich sojusznicy "nadal oceniają dane wywiadu" dotyczące ataku chemicznego we Wschodniej Gucie.

"Stany Zjednoczone odpowiedzą na śmiercionośny atak chemiczny w Syrii"

USA odpowiedzą rozwiązaniem siłowym na atak chemiczny w Syrii - zapowiedział w poniedziałek prezydent Donald USA Trump. Po raz drugi w ciągu dwóch dni rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. O konsekwencjach kolejnego ataku chemicznego w Syrii rozmawiano również na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef Pentagonu po ataku w Syrii: nie wykluczamy niczego

Sekretarz obrony USA James Mattis oznajmił, że nie wyklucza żadnej amerykańskiej akcji po domniemanym ataku chemicznym w Syrii. Postawił pod znakiem zapytania wiarygodność Rosji jako gwaranta porozumienia o wycofaniu broni chemicznej z Syrii.