Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Sekretarz obrony USA odwiedził iracki Kurdystan

Sekretarz obrony USA Ash Carter spotkał się Irbilu z prezydentem irackiego Kurdystanu Masudem Barzanim. Rozmawiał z nim na temat walki prowadzonej przez Kurdów z tzw. Państwem Islamskim (IS).

"NYT": Pentagon chce zbudować nową sieć baz wojskowych

Pentagon proponuje budowę sieci baz wojskowych USA w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie - pisze w piątek "New York Times". Pierwotnie chodziło o przygotowanie pod kątem przyszłych misji antyterrorystycznych, ale zagrożenie ze strony IS nadało nowy impet.

Ponad pół miliona podpisów. Petycja ws. ataku na szpital

Lekarze bez Granic (MsF) wysłali do Białego Domu podpisaną przez "ponad 547 tys. osób" petycję, w której domagają się niezależnego dochodzenia w sprawie ataku samolotu sił USA na szpital MsF w Kunduzie, w Afganistanie - podała organizacja.

Amerykanie w Iraku? Premier "strzeliłby sobie w głowę"

Iracka koalicja rządząca i wpływowe milicje szyickie ostrzegły premiera Iraku Hajdara al-Abadiego, że "wykopałby sobie polityczny grób", gdyby zgodził się na rozmieszczenie w kraju nowych amerykańskich sił specjalnych - donosi agencja Reutera.

USA i Turcja wzywają NATO do ataków na IS

USA zwróciły się do sojuszników z NATO, by zintensyfikowali ataki na Państwo Islamskie w Iraku i Syrii - poinformował w środę sekretarz stanu USA John Kerry na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Gorąca linia Moskwa-Waszyngton. Rozmowy o dżihadystach

Szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną, w której omówili działania zbrojne skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

"Amerykańskie siły nigdy nie zaatakowałyby umyślnie szpitala"

Atak na szpital Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie w Afganistanie z 3 października był tragicznym, możliwym do uniknięcia wypadkiem, spowodowanym głównie błędami człowieka - głosi raport śledczych Pentagonu. Według organizacji Amerykanie "złamali zasady wojny".

"Guźce" zadały cios dżihadystom. Najpierw bomby, potem działka automatyczne

Amerykańskie lotnictwo po raz pierwszy od rozpoczęcia nalotów na tzw. Państwo Islamskie zniszczyło w nalotach w Syrii ciężarówki wykorzystywane przez dżihadystów do transportu ropy naftowej, z której organizacja czerpie wielkie zyski. Więcej w "Faktach z Zagranicy'" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godzinie 20.

"USA pozostaną na poligonach i w bazach Polski". Gen. Hodges odwiedził Warszawę

Amerykańskie wojska w Polsce i innych krajach regionu mają pokazać siłę sojuszu i swobodę manewru – powiedział dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges, który spotkał się z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosławem Różańskim. Generałowie podpisali w Warszawie deklarację o dwustronnej współpracy jednostek wojskowych obu państw.

Strzelał na oślep i zabił trzech instruktorów. "Nie miał związku z terrorystami"

Osiem osób, w tym dwaj instruktorzy wojskowi z USA i jeden z RPA, zginęło w poniedziałek, gdy jordański oficer zaczął strzelać na oślep w centrum szkolenia policji na przedmieściach Ammanu; sześć osób zostało rannych - poinformowały źródła amerykańskie. Napastnik był kapitanem policji i również instruktorem. Został zabity przez siły bezpieczeństwa. Wcześniej służby bezpieczeństwa podawały, że popełnił samobójstwo.

Z kamerą na pokładzie USS Carney. Tak działa tarcza antyrakietowa

W jego 90 silosach kryją się najnowocześniejsze i najdroższe pociski amerykańskiej armii. Niszczyciel USS Carney pływa dziś u wybrzeży Hiszpanii, choć tak naprawdę strzeże bezpieczeństwa całej Europy. Jest częścią tzw. tarczy antyrakietowej, której elementem wkrótce stanie się także budowana do tego celu baza w Polsce. Będzie ona wyposażona w dokładnie taką samą broń. Na pokładzie USS Carney był reporter "Czarno na białym".