Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Gorąca linia Moskwa-Waszyngton. Rozmowy o dżihadystach

Szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną, w której omówili działania zbrojne skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

"Amerykańskie siły nigdy nie zaatakowałyby umyślnie szpitala"

Atak na szpital Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie w Afganistanie z 3 października był tragicznym, możliwym do uniknięcia wypadkiem, spowodowanym głównie błędami człowieka - głosi raport śledczych Pentagonu. Według organizacji Amerykanie "złamali zasady wojny".

"Guźce" zadały cios dżihadystom. Najpierw bomby, potem działka automatyczne

Amerykańskie lotnictwo po raz pierwszy od rozpoczęcia nalotów na tzw. Państwo Islamskie zniszczyło w nalotach w Syrii ciężarówki wykorzystywane przez dżihadystów do transportu ropy naftowej, z której organizacja czerpie wielkie zyski. Więcej w "Faktach z Zagranicy'" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godzinie 20.

"USA pozostaną na poligonach i w bazach Polski". Gen. Hodges odwiedził Warszawę

Amerykańskie wojska w Polsce i innych krajach regionu mają pokazać siłę sojuszu i swobodę manewru – powiedział dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges, który spotkał się z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosławem Różańskim. Generałowie podpisali w Warszawie deklarację o dwustronnej współpracy jednostek wojskowych obu państw.

Strzelał na oślep i zabił trzech instruktorów. "Nie miał związku z terrorystami"

Osiem osób, w tym dwaj instruktorzy wojskowi z USA i jeden z RPA, zginęło w poniedziałek, gdy jordański oficer zaczął strzelać na oślep w centrum szkolenia policji na przedmieściach Ammanu; sześć osób zostało rannych - poinformowały źródła amerykańskie. Napastnik był kapitanem policji i również instruktorem. Został zabity przez siły bezpieczeństwa. Wcześniej służby bezpieczeństwa podawały, że popełnił samobójstwo.

Z kamerą na pokładzie USS Carney. Tak działa tarcza antyrakietowa

W jego 90 silosach kryją się najnowocześniejsze i najdroższe pociski amerykańskiej armii. Niszczyciel USS Carney pływa dziś u wybrzeży Hiszpanii, choć tak naprawdę strzeże bezpieczeństwa całej Europy. Jest częścią tzw. tarczy antyrakietowej, której elementem wkrótce stanie się także budowana do tego celu baza w Polsce. Będzie ona wyposażona w dokładnie taką samą broń. Na pokładzie USS Carney był reporter "Czarno na białym".

Reuters: USA testują Chiny. Wysyłają niszczyciel, by pilnował spornych wysp

Amerykańska marynarka planuje wysłać niszczyciel USS Lassen w pobliże sztucznych wysp budowanych przez Chiny na Morzu Południowochińskim. W ciągu najbliższych 24 godzin okręt ma pojawić się w odległości poniżej 12 mil morskich od wysp archipelagu - podała agencja Reutera powołując się na anonimowego urzędnika Pentagonu. Chiny uważają odległość 12 mil morskich od brzegu za granicę wód terytorialnych.

USA wyślą więcej czołgów do Europy. Plany dalszej rozbudowy arsenałów

US Army planuje wysłać do Europy więcej ciężkiego sprzętu - powiedział generał Dennis Via, szeł służb kwatermistrzowskich wojsk lądowych USA. Obecnie mają trwać analizy co do tego jaka ma być skala dodatkowego wzmocnienia sił w Europie. Problemem mają być ograniczenia finansowe i organizacyjne. US Army ma przykazane utrzymywać w Europie maksymalnie 30 tysięcy ludzi.

Amerykanie bombardują rafinerie dżihadystów. I publikują nagranie

Stany Zjednoczone opublikowały nagranie z nalotów na tereny rafinerii kontrolowanej przez tak zwane Państwo Islamskie w północnym Iraku. Bombardowanie miało powstrzymać pobieranie zysków z tego nielegalnego źródła. IS dzięki pieniądzom z rafinerii finansowało swoje działania terrorystyczne. Zajęty teren używany był też jako baza i miejsce składowania broni.

"Washington Post": w Afganistanie możliwa powtórka z Iraku

Decydując się na pozostawienie w Afganistanie amerykańskich żołnierzy po 2016 roku prezydent Barack Obama dał Afganistanowi kolejną szansę i być może oszczędził swojemu następcy kłopotów na samym początku kadencji - pisze w piątek "Washington Post".

Będzie bezpieczniej nad Syrią? Ławrow i Kerry zadowoleni

Szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, wyrazili w czwartek w rozmowie telefonicznej zadowolenie z pracy resortów obrony obu państw w dziedzinie uzgadniania środków bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej Syrii - podało rosyjskie MSZ.