Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde wezwała unijne kraje do niezwłocznego przyjęcia i wdrożenia budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy. Ta kwestia może zdominować czwartkowy szczyt Unii Europejskiej, który początkowo miał być poświęcony pandemii.
Christine Lagarde na czwartkowym posiedzeniu komisji ds. gospodarczych i monetarnych Parlamentu Europejskiego powiedziała, że unijny plan odbudowy - na który składają się budżet UE i fundusz odbudowy - "musi zacząć działać bezzwłocznie".
Podobny apel pojawił się również w środę. Kierownictwo Parlamentu Europejskiego zaapelowało do państw członkowskich, by jak najszybciej przyjąć projekt budżetu Unii Europejskiej. Liderzy grup politycznych i przewodniczący europarlamentu oświadczyli, że porozumienia w sprawie budżetu i mechanizmu praworządności nie mogą być renegocjowane.
"Nie będzie żadnych dalszych ustępstw z naszej strony" - podkreślili w przyjętym przez konsensus oświadczeniu liderzy grup oraz szef PE David Sassoli.
Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia
Państwa członkowskie nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE i decyzji odnoszących się do funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.
Kwestia wieloletnich ram finansowych i funduszu odbudowy może zdominować czwartkowy wideoszczyt UE, który początkowo miał być poświęcony pandemii - wynika z informacji ze źródeł w Brukseli. Dyplomaci nie spodziewają się jednak rozwiązania problemu weta.
Jak wyliczała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w lipcu br., po zakończeniu negocjacji w sprawie budżetu UE, Polska będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach.
Źródło: PAP