Ukraina

Ukraina

Angela Merkel w Moskwie. Rozmowy o Ukrainie i gospodarce

Do Moskwy przyleciała kanclerz Niemiec Angela Merkel w związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Wizyta niemieckiej kanclerz nie jest długa - w programie znalazło się złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza, rozmowa w cztery oczy z Władimirem Putinem i wystąpienie z prezydentem Rosji na wspólnej konferencji prasowej.

Amerykanie więzieni przez separatystów odzyskali wolność

Prorosyjscy separatyści w Doniecku na wschodzie Ukrainy uwolnili po 10 dniach dwóch Amerykanów pracujących dla międzynarodowej organizacji pomocowej, której zarzucili szpiegostwo - poinformował ich przedstawiciel Aleksandr Zacharczenko.

Czołgów w Kijowie nie było. Była żołnierska kasza

Władze Ukrainy nie przejęły radzieckiej tradycji organizowania hucznych defilad wojskowych w Dniu Zwycięstwa 9 maja. W tym roku nie było przejazdu czołgów i artylerii. Przez centrum Kijowa przemaszerowali weterani, były koncerty, spotkania i kuchnia polowa. W uroczystościach brali udział zarówno weterani II wojny światowej, jak i kombatanci Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Poroszenko: nie będziemy świętować wg rosyjskiego scenariusza

- Ukraina szanowała i szanuje pamięć tych, którzy walczyli o zwycięstwo w II wojnie światowej, nigdy więcej jednak nie będzie świętowała Dnia Zwycięstwa według rosyjskiego scenariusza - powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami.

Święto w Donbasie. Czołgi, kuchnia polowa i "głównodowodzący" o kulach

Przywódcy samozwańczych republik ludowych zorganizowali własne uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad Niemcami. W Doniecku przejazd ciężkiego sprzętu i przemarsz oddziałów rebelianckich przyjmował "głównodowodzący" Ołeksandr Zacharczenko, zaś w Ługańsku Igor Płotnickij.

Szykowali zamach na Wzgórzu Chwały. Władze ostrzegają przed krwawymi prowokacjami

Ukraińscy żołnierze poinformowali, że zatrzymali grupę dywersantów, którzy zamierzali dokonać zamachu na Wzgórzu Chwały w pobliżu Swiatohirska. Miasto jest położone na granicy trzech obwodów: donieckiego, ługańskiego i charkowskiego. Słynie z prawosławnych pielgrzymek do Ławry Swiatohirskiej. Jutro na Wzgórzu Chwały odbędą się uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami.

Fried: będzie silna odpowiedź na kolejne agresywne kroki Rosji

- Są obawy dotyczące nowych ataków, musimy być przygotowani na wszystkie możliwości - tak o sytuacji na wschodzie Ukrainy mówił podsekretarz stanu USA Daniel Fried w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Wysoki rangą dyplomata, odpowiadający w administracji amerykańskiej za politykę sankcji wobec Rosji, zapewnił, że Zachód musi być przygotowany na zwiększenie nacisku, gdyby Rosja podjęła agresywne działania.

Ukraińcy nie wpuścili motocyklistów z Rosji

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy (PSGU) nie przepuściła przez granicę 32 motocyklistów, którzy próbowali wjechać do tego kraju m.in. z Rosji przed zaplanowanymi na piątek i w sobotę uroczystościami związanymi z 70-leciem zakończenia drugiej wojny światowej.

Szef Pentagonu potwierdza: rebelianci szykują się do ofensywy

Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził wcześniejszą ocenę dowódcy sił lądowych NATO w Europie gen. Philipe'a Breedlove'a o dużym prawdopodobieństwie ofensywy rebeliantów na wschodzie Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił tymczasem liczby potencjalnych agresorów: ponad 40 tys. w Donbasie i 50 tys. tuż przy granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Były oficer KGB ma negocjować z rebeliantami. Decyzja Poroszenki

Prezydent Petro Poroszenko mianował przedstawicieli Ukrainy, którzy wejdą do podgrup roboczych w ramach prac trójstronnej grupy kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Kwestiami bezpieczeństwa ma się zajmować pierwszy szef SBU, były wysoki oficer KGB Jewhen Marczuk.

"Wioska zamieniona w pustynię". Tak wygląda najbardziej zapalny punkt w Donbasie

Żołnierze ukraińskiego ochotniczego batalionu Kijów-1 opublikowali zdjęcia ostrzeliwanej przez rebeliantów wioski Pieski pod Donieckiem. Teren w jej pobliżu jest uznawany za jeden z najbardziej zapalnych punktów w Donbasie, bo mimo porozumienia o zawieszeniu broni, walki na wschodzie Ukrainy trwają. Prezydent Petro Poroszenko apeluje do rebeliantów o "natychmiastowe wycofanie ciężkiego sprzętu z linii frontu".

Rośnie napięcie na Ukrainie. Eskalacja w najbliższą sobotę?

Dowódcy operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy ostrzegają przed krwawymi prowokacjami w Donbasie podczas obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami. - Są obawy, że po wszystkich uroczystościach może nastąpić atak zbrojny, dlatego że porozumienia mińskie nie są realizowane - powiedział Marcin Święcicki, doradca prezydenta do spraw reformy samorządowej na Ukrainie. Wtórował mu drugi z gości "Otwarcia dnia". - Za tym, że może nastąpić eskalacja przemawiają doniesienia z okupowanych regionów na wschodzie Ukrainy - powiedział Nedim Useinow, politolog, Ukrainiec mieszkający w Polsce.

Rosyjscy inżynierowie potwierdzają: malezyjski boeing został zestrzelony z Buka

Rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta" opublikowała raport rosyjskich inżynierów, którzy potwierdzili, że malezyjski boeing 777 w obwodzie donieckim został zestrzelony z systemu rakietowego Buk-M1. W objętym klauzulą tajności dokumencie, który ma być przekazany Holendrom, eksperci podkreślają, że "wskazuje na to charakter zniszczeń". "Teraz z pewnością można stwierdzić, że propagandowe materiały rosyjskiego Pierwszego Kanału i 'Komsomolskiej Prawdy' o ukraińskich myśliwcach są kłamstwem" – komentuje "Nowaja Gazieta".