Ukraina

Ukraina

Sawczenko składa propozycję. Kreml: w Mińsku nie było mowy o jej uwolnieniu

Ukraińska nawigatorka Nadija Sawczenko, prowadząca głodówkę w proteście przeciwko przetrzymywaniu w rosyjskim areszcie oświadczyła, że rozważy jej zakończenie, jeśli areszt zostanie zamieniony na areszt domowy na terenie ambasady Ukrainy w Moskwie. Wcześniej powstał dwugłos w sprawie wypuszczenia Sawczenko przez rosyjski sąd.

"Mieliśmy tylko dwie opcje: złą i jeszcze gorszą. Zdecydowaliśmy się na tę złą"

- Wspólnie z naszymi partnerami na Zachodzie powinniśmy zwiększać zdolności militarne Ukrainy. Będzie to gwarancją przestrzegania umów mińskich przez Rosję. Podpis Władimira Putina nic nie znaczy. Rozmowy z prezydentem Rosji, to zawsze wyzwanie – powiedział w rozmowie z CNN premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. - Mieliśmy tylko dwie opcje: złą i jeszcze gorszą. W tej konkretnej sytuacji wybraliśmy tę złą - dodał.

"Nie wiadomo, co jest w głowie Putina. Musimy być przygotowani na każdy scenariusz"

- Obawiamy się, że przez te dwie doby, teraz już mniej niż dwie doby, siły prorosyjskie będą próbować zająć więcej terytorium - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - To wskazuje na to, że Rosja jednak nie do końca jest szczera i otwarta w rozmowach z Ukrainą, światem i Unią Europejską w szczególności, ponieważ próbuje do końca grać - dodał.

Separatyści "otrzymali zadanie podniesienia flagi nad Debalcewem i Mariupolem"

Od rana w Donbasie toczą się zacięte walki, a noc upłynęła pod znakiem intensywnej kanonady. Ukraińskie dowództwo informuje o rosnącej liczbie zabitych żołnierzy i przygotowaniach wroga do ofensywy. Najwięcej pocisków spadło na Debalcewe i okolice. Na południu rebelianci tworzą potężną grupę uderzeniową. Przed zaplanowanym w nocy z sobotę na niedzielę wstrzymaniem ognia na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyści otrzymali zadanie zdobycia miast Debalcewe i Mariupol w obwodzie donieckim – oświadczył wiceminister obrony Ukrainy Petro Meched.

"Złapali 'Gnoma'. Może zostać wymieniony na zaginionego cyborga"

Żołnierze ukraińskiej 79. brygady powietrzno-desantowej złapali rebelianta o pseudonimie "Gnom". To jeden z członków oddziału "Giwiego", którzy bili i poniżali podpułkownika Olega Kuzminycha, wziętego do niewoli "cyborga" z lotniska w Doniecku. "Gnom" może zostać wymieniony na przetrzymywanego przez rebeliantów żołnierza – pisze ukraiński portal Censor.

Ukraina jak zimnowojenne Niemcy? "Zachód powinien ją uzbroić"

Silna Ukraina jako tarcza dla Zachodu przed ekspansją wrogiej Rosji - tak strategiczną rolę Kijowa widzi prof. Alexander Motyl z Rutgers University-Newark. Dlatego należy Ukraińcom pomóc w budowie silnej armii - pisze politolog w artykule zamieszczonym na łamach "Foreign Affairs".

"Putin dostał praktycznie wszystko, co chciał". Jego były doradca punktuje Mińsk

Jedyny pozytywny wynik porozumień mińskich to możliwe wstrzymanie ognia - piszą Andriej Iłłarionow i Andriej Piontkowski. Zdaniem byłego doradcy Putina oraz opozycyjnego politologa rosyjskiego, poza tym "Putin dostał praktycznie wszystko, co chciał". Nie biorąc przy tym na siebie żadnych zobowiązań. Wszystkie zobowiązania wzięła na siebie Ukraina.

Biały Dom ostrożnie o Mińsku: ale Rosjanie muszą się wycofać

Biały Dom oświadczył w czwartek, że porozumienie zawarte w Mińsku to „potencjalnie znaczący” krok w kierunku rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W komunikacie stanowczo podkreślono jednak, iż Rosja musi wycofać z regionu żołnierzy i sprzęt wojskowy.  

"Współczesna Sparta", czyli długofalowa strategia Putina

Nowe porozumienie w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy jest słabe i zapewne nie przetrwa - powiedział ekspert ds. ukraińskich z Atlantic Council Adrian Karatnycky. Według niego Donbas stanie się "współczesną Spartą", gotową zagrozić Kijowowi.

Grad pocisków spadł na Ługańsk. Bitwa w kotle debalcewskim

Porozumienie w Mińsku jedynie zwiększyło intensywność walk w Donbasie. Każda ze stron chce osiągnąć swoje taktyczne cele zanim w życie wejdzie zawieszenie broni. W nocy artyleria rebeliantów ostrzelała mieszkalne dzielnice Ługańska - są doniesienia o zabitych. Najcięższe walki toczą się w rejonie Debalcewego. Najpierw oddziały ukraińskie odbiły wieś Łogwinowo i odblokowały trasę Artiomowsk-Debalcewe. Później siły ATO zostały jednak zmuszone do odwrotu. Tymczasem na południowym froncie żołnierze z batalionu Azow informują o ciężkich walkach pod Mariupolem.

Mińsk, Mińsk-2, a "republiki" rosną w oczach. Kiedy następny szczyt?

Podpisane dziś w Mińsku dokumenty zatwierdzają kolejne terytorialne zdobycze sterowanych przez Moskwę rebeliantów w Donbasie. Kijów już wcześniej mówił, że mimo wrześniowego rozejmu przeciwnik systematycznie "połyka" kolejne kawałki terenu, ale dopiero porównanie map aktualnych dla poprzedniego i obecnego szczytu mińskiego pokazuje, jak skutecznie Rosja i jej marionetki wykorzystują "okres rozejmu". A internauci ironicznie pytają: kiedy następny szczyt?

Co punkt to pułapka, wojnę zamrozi na krótko. Analizujemy dokument miński

Tego dokumentu nie podpisywali Putin z Poroszenką, ale to on jest najważniejszy. Uczestnicy Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie podpisali dokument zatytułowany "Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień". To rodzaj mapy drogowej mającej prowadzić do zakończenia konfliktu w Donbasie. Analizujemy jej poszczególne punkty.