Ukraina

Ukraina

"Wioska zamieniona w pustynię". Tak wygląda najbardziej zapalny punkt w Donbasie

Żołnierze ukraińskiego ochotniczego batalionu Kijów-1 opublikowali zdjęcia ostrzeliwanej przez rebeliantów wioski Pieski pod Donieckiem. Teren w jej pobliżu jest uznawany za jeden z najbardziej zapalnych punktów w Donbasie, bo mimo porozumienia o zawieszeniu broni, walki na wschodzie Ukrainy trwają. Prezydent Petro Poroszenko apeluje do rebeliantów o "natychmiastowe wycofanie ciężkiego sprzętu z linii frontu".

Rośnie napięcie na Ukrainie. Eskalacja w najbliższą sobotę?

Dowódcy operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy ostrzegają przed krwawymi prowokacjami w Donbasie podczas obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami. - Są obawy, że po wszystkich uroczystościach może nastąpić atak zbrojny, dlatego że porozumienia mińskie nie są realizowane - powiedział Marcin Święcicki, doradca prezydenta do spraw reformy samorządowej na Ukrainie. Wtórował mu drugi z gości "Otwarcia dnia". - Za tym, że może nastąpić eskalacja przemawiają doniesienia z okupowanych regionów na wschodzie Ukrainy - powiedział Nedim Useinow, politolog, Ukrainiec mieszkający w Polsce.

Rosyjscy inżynierowie potwierdzają: malezyjski boeing został zestrzelony z Buka

Rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta" opublikowała raport rosyjskich inżynierów, którzy potwierdzili, że malezyjski boeing 777 w obwodzie donieckim został zestrzelony z systemu rakietowego Buk-M1. W objętym klauzulą tajności dokumencie, który ma być przekazany Holendrom, eksperci podkreślają, że "wskazuje na to charakter zniszczeń". "Teraz z pewnością można stwierdzić, że propagandowe materiały rosyjskiego Pierwszego Kanału i 'Komsomolskiej Prawdy' o ukraińskich myśliwcach są kłamstwem" – komentuje "Nowaja Gazieta".

Polskie napisy na grobie Bandery. "Prowokacja"

Ukraińscy deputowani chcą przenieść prochy Stepana Bandery z Monachium do Kijowa. Powód: nieznani sprawcy ponownie zbezcześcili grób przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Tym razem zostawili na krzyżu polskie napisy. Ukraińskie portale piszą o prowokacji i przypominają, że "w Monachium przebywali rosyjscy motocykliści".

Rebelianci szykują się na 9 maja. "Czołgi, goździki i grady w Doniecku"

"Pod pretekstem przygotowań do parady wojskowej 9 maja rebelianci ściągają do Doniecka i Ługańska czołgi, transportery opancerzone i wyrzutnie rakietowe" - twierdzi ukraiński analityk i deputowany do parlamentu Dmytro Tymczuk. Dowódcy operacji antyterrorystycznej informują o zaciętych walkach w Szyrokino pod Mariupolem i ostrzegają przed "krwawymi prowokacjami w Donbasie podczas obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR na Niemcami". W Mińsku zbiera się zaś grupa kontaktowa ds. uregulowania kryzysu.

"Dom Pottera" nad Morzem Czarnym. Tak mieszka "bohater" rewolucji sprzed lat

Odeski pałac byłego szefa ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej Serhija Kiwałowa oficjalnie jest "częścią Międzynarodowego Uniwersytetu Humanitarnego”. Jeden z kampusów "uczelni" ma kort i przystań z jachtami. "Brakuje w tym miejscu jedynie studentów" - ironizują ukraińskie media. Posiadłość nagrała z drona organizacja AutoMajdan, znana z walki z reżimem obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Ludzie "Siewiera" zbiegli z Gorłówki. W Doniecku "pogonili Kozaków-maruderów"

Na terenach okupowanych Donbasu coraz częściej dochodzi do starć między różnymi formacjami rebeliantów, są też przypadki dezercji. Z terenów "Donieckiej Republiki Ludowej" na obszar "Ługańskiej Republiki Ludowej" zbiegł duży oddział rebeliantów. Z Doniecka dochodzą informacje o ulicznych starciach miejscowych separatystów z przybyłymi z Rosji Kozakami. 5 maja kierownictwo ługańskich separatystów wprowadziło stan wojenny.

"Czołgi ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli w Doniecku". Rebelianci wracają do rozmów

Sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie informuje o nasileniu ataków ze strony prorosyjskich rebeliantów. - Atakują z podobną siłą, jak przed zawarciem porozumień pokojowych w Mińsku w lutym – powiedział rzecznik sztabu Andrij Łysenko. Żołnierze ukraińskiego batalionu Dnipro-1 informują o arsenale broni rosyjskiej w Doniecku. "Bazy z czołgami są ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli" – piszą na Facebooku. W ciągu ostatniej doby w walkach na wschodzie Ukrainy zginęło dwóch żołnierzy ukrańskich, a pięciu zostało rannych. Przywódcy władz samozwańczych w Doniecku zapowiadają, że "6 maja w Mińsku będą rozmawiać o uregulowaniu sytuacji w Donbasie".

"Leninopad" jak Ukraina długa i szeroka. Ale gdzieniegdzie Lenin powstaje na nowo

Sprawa demontażu pomników honorujących przywódców radzieckich nadal wzbudza kontrowersje na Ukrainie. W marcu parlament przyjął ustawę o zakazie symboli komunizmu, jednak wciąż nie podpisał jej prezydent Petro Poroszenko. W jednych miastach wódz rewolucji bolszewickiej jest zrzucany z cokołów, w innych wznoszony na piedestał.

"Korupcja połączona z bandytyzmem". Igor Miecik o obliczach Ukrainy

- Wydarzenia, do których doszło na Majdanie, nie wynikały z niepodpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w listopadzie 2013 roku, a z całokształtu wydarzeń, które miały miejsce wcześniej. Działanie Wiktora Janukowycza było tylko katalizatorem, płomykiem, który zapalił ten ogień - powiedział dziennikarz Igor T. Miecik. Dodał, że wciąż olbrzymim problemem na Ukrainie jest korupcja połączona z władzą. Gość "Xięgarni" mówił o reporterskiej książce "Sezon na słoneczniki".

Zamieszki, pożar, prowokacja. Rok temu doszło do krwawych starć w Odessie

Władze Odessy ściągnęły do miasta dodatkowe oddziały sił bezpieczeństwa. Obawiają się zamieszek, które mogą wybuchnąć w pierwszą rocznicę tragicznych starć między zwolennikami i przeciwnikami prozachodniej rewolucji na Ukrainie. W wyniku walk ulicznych i podpalenia siedziby związków zawodowych 2 maja 2014 r. w Odessie zginęło około 50 osób. Po roku przypominamy te tragiczne wydarzenia.