Ukraina

Ukraina

"Odrąbali mi siekierą rękę". Ukraińscy żołnierze torturowani przez separatystów

- Wybieraj, genitalia, serce czy ucho? - zapytał Wanię "Maniak" odpowiadający za przesłuchania Ukraińców. Wania wybrał ucho. Z niewoli po kilku tygodniach wrócił. Wielu ukraińskich żołnierzy płaci wysoką cenę za trafienie do niewoli. Wielu też jednak wraca potem do Donbasu, bo mówi, że "nie chce zobaczyć w swoich domach rosyjskiej armii". Materiał programu "Dzień Dobry TVN".

Propozycja, zdrada, masakra. Co się kryje za ofertą debalcewskiego "korytarza"?

Rebelianci oferują ukraińskim żołnierzom w Debalcewem korytarz, którym Ukraińcy mogliby wyjść z obleganego miasta. Bez broni, ale na wolność. Podobna historia miała jednak już miejsce w ostatnich dniach sierpnia w kotle iłowajskim. Wtedy Ukraińcy wpadli w pułapkę - zostali zaatakowani podczas ewakuacji, choć wcześniej dostali od przeciwnika gwarancje bezpieczeństwa.

Rosjanie grają bułgarską kartą. Szef MSZ Ukrainy odpiera zarzuty

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, przebywający w poniedziałek z wizytą w Sofii, nazwał spekulacjami twierdzenia rosyjskich mediów, jakoby w ramach najnowszej kampanii mobilizacyjnej na Ukrainie powoływano do wojska szczególnie wielu etnicznych Bułgarów.

Kreml "ma nadzieję" na pokój. Merkel ostrzega, że nie będzie łatwo

- Mamy nadzieję, że porozumienia z Mińska będą przestrzegane - oznajmił Jurij Uszakow, doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej. To pierwszy, dość skąpy, komentarz rosyjskich władz do sytuacji wokół Debalcewego. Z Berlina płyną natomiast słowa, że sytuacja jest "delikatna" i osiągnięcie pokoju będzie "ekstremalnie trudne".

Separatyści ostrzeliwują Ukraińców. Kijów nie wycofa artylerii

Od czasu wejścia w życie zawieszenia broni w sobotę o północy, zginęło pięciu ukraińskich żołnierzy, a 25 zostało rannych -podają władze w Kijowie informując, że "nie są gotowe na wycofanie ciężkiej artylerii" z frontu, jak to było uzgodnione w porozumieniu mińskim. - Warunkiem wstępnym wycofania ciężkiej artylerii jest spełnienie punktu pierwszego porozumień mińskich - wstrzymanie ognia. 112 ataków nie jest wskaźnikiem zawieszenia broni - powiedział zecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko.

Debalcewe "główną miną pod rozejmem"

Debalcewe, gdzie w okrążeniu znalazło się do 8 tys. ukraińskich żołnierzy, może powtórzyć los lotniska w Doniecku, walki o które przekreśliły poprzedni rozejm w Donbasie zawarty w Mińsku we wrześniu 2014 roku - ostrzega w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Na urlop do Donbasu? Rosjanie płacą setki dolarów za kilka dni w "Noworosji"

Rosyjska firma turystyczna postanowiła otworzyć nowy kierunek wypraw dla swoich klientów - informuje gazeta "Izwiestija". "Organizuje wycieczki na tereny Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Właściciel firmy chce wysyłać tam niewielkie grupy na krótkie turnusy" - podaje dziennik. Wyjazd ma kosztować 2-3 tys. dolarów. "Minister" turystyki samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej ostro skrytykował pomysł, osądzając chęć "zarabiania na krwi".

Nominacja Saakaszwilego "godna ubolewania", ale nie "tragiczna"

Bidzina Iwaniszwili, polityczny wróg Micheila Saakaszwilego i były premier Gruzji, uważa, że mianowanie byłego prezydenta tego kraju na stanowisko szefa ukraińskiej Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej ds. Reform jest "godna ubolewania", ale nie "tragiczna".

Kruchy rozejm. Siły rządowe: separatyści wznowili ataki, kilkadziesiąt ostrzałów

Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy wznowili w niedzielę po południu intensywne ataki na siły rządowe – podało dowództwo ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w godzinach wieczornych. - Pod strategicznym miastem Debalcewe bojówkarze z czołgów ostrzeliwują pozycje sił rządowych, utrzymywanych przez batalion "Krywbas" - potwierdził p.o. rzecznika sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy Władysław Selezniow. Lider separatystów grozi zniszczeniem "kotła debalcewskiego", jeśli Kijów "nie będzie wykonywać zapisów rozejmu".

Kanada da Ukraińcom kosmiczne oczy. Cenna pomoc w wojnie

- Trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem przekazywania ukraińskiemu wojsku informacji uzyskiwanych przez kanadyjskiego satelitę RADARSAT-2 - podaje gazeta „The Globe and Mail”. Dzięki temu Ukraińcy mają zyskać bardzo cenną możliwość obserwowania tego, co się dzieje w Donbasie i na granicy z Rosją.

Zachód dzwonił na Wschód. Putin i Ławrow odbierali

Obama z Poroszenką, Merkel i Hollande z Putinem, Kerry z Ławrowem. Telefony w sobotni wieczór i noc nie zamilkły nawet na chwilę. Zachodni przywódcy dzwonili głównie na Kreml, by upewnić się, że rozmowy w Mińsku coś dały i o północy z soboty na niedzielę rozejm na Ukrainie rzeczywiście wejdzie w życie.

Były szef Partii Regionów Janukowycza zatrzymany w akcji SBU

Na Ukrainie zatrzymano w sobotę Ołeksandra Jefremowa, byłego szefa frakcji parlamentarnej Partii Regionów, zbiegłego w ub. roku z kraju byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. Jefremow uważany jest za osobę finansującą działalność separatystów prorosyjskich.

Papierowy rozejm? Siły rządowe: separatyści wznowili intensywne ataki

Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie wznowili w niedzielę po południu intensywne ataki na siły rządowe, ostrzeliwując je od godziny 15 czasu lokalnego (14 w Polsce) aż 32-krotnie – podało dowództwo ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w godzinach wieczornych. Wcześniej Prezydenci Francji Francois Hollande, Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyli, że "są generalnie zadowoleni z przestrzegania rozejmu na wschodzie Ukrainy mimo lokalnych incydentów" - podał w niedzielę Pałac Elizejski.

Trudna doba przed rozejmem. Poroszenko "na żywo" przyjmował raporty z frontu

Równo o północy czasu ukraińskiego (godz. 23 w Polsce) z soboty na niedzielę w Donbasie na wschodniej Ukrainie weszło w życie porozumienie o wstrzymaniu walk między prorosyjskimi separatystami a siłami rządowymi. W niedzielę przywódcy Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji przeprowadzą rozmowę telefoniczną, w której ocenią sytuację na wschodzie Ukrainy w pierwszym dniu obowiązywania tam zawieszenia broni.

Poroszenko grozi stanem wojennym. Separatyści: Debalcewe to "wewnętrzny rejon", nie będzie wstrzymania ognia

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział wprowadzenie stanu wojennego na terytorium całego państwa, jeśli bojownicy w Donbasie nie wstrzymają w nocy z soboty na niedzielę ognia we wschodniej części kraju. Aleksandr Zacharczenko, lider "Donieckiej Republiki Ludowej" zapewnił tymczasem, że rebelianci wstrzymają ogień, ale z wyjątkiem rejonu Debalcewego. Zacharczenko nazywa go "wewnętrznym rejonem", a o takich, jak utrzymuje, nie ma ani słowa w mińskim porozumieniu.