Ukraina

Ukraina

"Był ważną postacią, autorytetem w dziennikarstwie"

Błyskotliwy dziennikarz oraz znawca sytuacji na Białorusi, Ukrainie i w Rosji - tak na Białorusi, skąd pochodził i gdzie rozpoczynał karierę dziennikarską Paweł Szeremet, który zginął w wybuchu samochodu w Kijowie, wspominają jego działalność.

Nie zdążył odjechać daleko. "To mogła być zemsta za rozmowy z wrogiem"

Zamach na znanego dziennikarza Pawła Szeremeta w Kijowie komentują politycy i dziennikarze w Rosji, gdzie mieszkał i pracował przez kilkanaście lat. Dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła w służbach ukraińskich, pisze, że pochodzący z Białorusi dziennikarz mógł zginąć z powodu zemsty, po publikacjach na temat znanego rosyjskiego oligarchy Konstantina Grigoriszyna.

Przed zamachem dziennikarz był śledzony. "Nie wykluczam, że trop prowadzi do Rosji"

To cyniczne i zaplanowane zabójstwo – mówią politycy i eksperci w Kijowie po zamachu na dziennikarza Pawła Szeremeta, który zginął w wyniku wybuchu samochodu. – Nie wykluczam, że ślad prowadzi do Rosji – powiedział doradca szefa MSW Anton Heraszczenko. Redaktor naczelna internetowej gazety "Ukraińska Prawda", gdzie pracował Szeremet twierdzi, że dziennikarz był śledzony.

"Nasi ukraińscy przyjaciele nie są sami". Hrojsman w Brukseli

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman został ciepło przyjęty w Brukseli, gdzie we wtorek składał swoją pierwszą wizytę od czasu objęcia przed trzema miesiącami stanowiska szefa rządu. Szef KE chwalił go za propozycje reform i zapewniał o wsparciu dla Ukrainy.

Ukraiński wywiad: gwardia Putina dotarła do Donbasu

Rosja wysłała do Donbasu oddział Gwardii Narodowej – raportuje wywiad ukraiński. Według wywiadowców, żołnierze formacji utworzonej w kwietniu na mocy dekretu Władimira Putina, mają wesprzeć rebeliantów w walkach o przemysłową Awdiejewkę.

Nosiło imiona carycy i dwóch bolszewików. Czas na dramatopisarza

Parlament Ukrainy zdecydował o przemianowaniu miasta Kirowohrad na Kropywnycki - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Decyzja została podjęta na mocy ustawy o potępieniu reżimów komunistycznego i nacjonalistycznego. Dotychczasowa nazwa miasta upamiętniała działacza bolszewickiego Siergieja Kirowa.

"Pragmatyzm schodzi na dalszy plan". #PisząoPolsce i rzezi wołyńskiej

- II Wojna Światowa jeszcze nie skończyła się dla Polski i Ukrainy - pisze agencja Bloomberg w długim tekście na temat rzezi wołyńskiej. Amerykanie stwierdzają, że w sporze obu państw o przeszłość pragmatyzm i logika ustąpiły emocjom. Tym samym tematem zajął się europejski "Newsweek", który opisuje spór polsko-rosyjski na tle Wołynia.

Hagel: Nie wiemy, kto pojawi się po Putinie. Może ktoś jeszcze bardziej niebezpieczny

Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest jasny, angażuje każdego z 28 członków Sojuszu. Rosja byłaby w stanie wojny z 28 państwami. (...) Inwazja na państwa NATO stanowi zupełnie innego rodzaju atak niż na Ukrainę czy Krym - podkreślił Chuck Hagel, były sekretarz obrony USA, w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO, TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

Kijów spodziewa się 70 tys. rosyjskich żołnierzy nad granicą

Ukraiński wywiad donosi o liczbie rosyjskich żołnierzy na okupowanych terenach Donbasu. Szacuje także, ile wojskowych z tego kraju może zacząć stacjonować przy granicach Ukrainy w nieodległej przyszłości. - Do 2018 roku liczba ta może przekroczyć 70 tys. ludzi - oświadczył wiceszef głównego zarządu wywiadowczego w ministerstwie obrony Wadym Skibicki.