Ukraina

Ukraina

"Rozmawialiśmy, by wzmocnić grupę śledczych, którzy nad tym pracują"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w obchodach Dnia Wolności i Godności poświęconych szóstej rocznicy rewolucji z przełomu 2013 i 2014 roku oraz rocznicy pomarańczowej rewolucji z 2004 roku. - Ukraińcy jak nigdy potrzebują dziś jedności, by bronić swej niepodległości i wolności - podkreślał. Zapowiedział też "wzmocnienie grupy śledczych" zajmujących się badaniem tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w trakcie protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie w 2013 roku.

Oligarcha straszył rosyjskimi czołgami pod Warszawą. Odpowiada mu Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że politykę zagraniaczną Ukrainy kształtuje prezydent i rząd, a nie "jakiś biznesmen". Ukraiński przywódca skomentował w ten sposób słowa Ihora Kołomojskiego, który uznał, że Zachód zawiódł Ukrainę i należy rozpocząć naprawę relacji Kijowa z Moskwą. Oligarcha w wywiadzie dla "New York Timesa" mówił też, że Rosja jest silniejsza od NATO i jej czołgi mogłyby się pojawić w Polsce.

"To nie było żadną tajemnicą, wszyscy o tym wiedzieli"

Wszyscy wiedzieli o naciskach na Ukrainę - powiedział ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland w trakcie środowego przesłuchania przed Komisją Wywiadu Wojskowego Izby Reprezentantów. Świadek zaznaczył jednak, że "nigdy osobiście nie słyszał, aby prezydent (Trump) domagał się 'qui pro quo'" od prezydenta Ukrainy.

Rosja zwróciła okręty. Kijów: pozdejmowali klosze, gniazdka elektryczne i sedesy

Ukraińskie okręty wojenne, które Rosja zwróciła Ukrainie po ich zeszłorocznym przejęciu w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko. Jednostki wyruszyły z rosyjskiego portu w poniedziałek. Marynarze wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych.

Putin "jedzie do Paryża" na szczyt w sprawie Donbasu

Władimir Putin przyjedzie do Paryża na szczyt dotyczący uregulowaniu konfliktu w Donbasie - potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Spotkanie ma odbyć się 9 grudnia. "Paryż spodziewa się podczas tego spotkania przełomu w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy" – sugerują francuskie źródła dyplomatyczne.

Rosja zwróciła okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Zatrzymała broń i dokumenty

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakomunikowało, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w listopadzie 2018 roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostały w poniedziałek przekazane Ukrainie. Informację tę potwierdziła strona ukraińska. W Rosji prowadzona jest nadal sprawa karna dotycząca "naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej w trakcie celowej prowokacji Kijowa".

Przejęte przez Rosję okręty ruszyły z portu. Przekazanie Ukrainie możliwe w poniedziałek

Rosyjskie media, powołując się na straż graniczną Federalnej Służby Bezpieczeństwa, podały, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w zeszłym roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostaną zwrócone Ukrainie 18 listopada. Okręty opuściły już na holu port w Kerczu na wschodnim skraju Krymu. Według dziennikarzy, uzbrojenie i dokumenty pozostaną w Rosji.

Ukraińskie MSZ: zatrzymany w Polsce Ihor Mazur zostanie wykluczony z list Interpolu

Zatrzymany przez polską straż graniczną weteran wojny w Donbasie Ihor Mazur zostanie wykluczony z list osób poszukiwanych przez Interpol - oświadczyła we wtorek wiceszefowa MSZ Ukrainy Ołena Zerkal. Powołała się na informację resortu spraw wewnętrznych w Kijowie. Mazur został zatrzymany w sobotę na przejściu granicznym w Dorohusku na podstawie listu gończego Interpolu, wydanego na wniosek Rosji. Na wynik procedury ekstradycyjnej czeka na wolności w Lublinie, poręczył za niego konsul generalny Ukrainy w tym mieście.

Ambasada USA gratuluje Ukrainie po decyzji międzynarodowego trybunału

"To ważny krok w obronie suwerenności, jedności terytorialnej i demokracji na Ukrainie oraz ku pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za jej działania" - ogłosiła ambasada USA w Kijowie, gratulując Ukrainie decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ. Uznał on, że ma prawo rozpatrywać złożony przez Ukrainę blisko trzy lata temu pozew, zarzucający Rosji wspieranie terroryzmu i dyskryminowanie nierosyjskiej ludności Krymu.

Obywatel Ukrainy zatrzymany po liście gończym na wniosek Rosji. Aresztu nie będzie

Polskie służby na podstawie wniosku Interpolu zatrzymały na granicy obywatela Ukrainy - potwierdziła rzeczniczka polskiego MSZ Ewa Suwara. Przekazała, że list gończy został wystawiony na wniosek Rosji. Według rzeczniczki praw człowieka Ukrainy Ludmyły Denisowej zatrzymany to Ihor Mazur - weteran walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Szef MSZ Jacek Czaputowicz zadeklarował, że "polskie władze konsularne wyjaśniają ze stroną ukraińską powody wpisania Mazura na listę" poszukiwanych. Prokuratura w niedzielę wycofała się z zamiaru wnioskowania o areszt.

"Przeciwnik zerwał proces wycofania"

Prorosyjscy separatyści we wschodnioukraińskim Donbasie zerwali ustalenia o wycofaniu wojsk - przekazał sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.